Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Ekwipunek i wyposażenie

Sprawdź, w jaki sposób poznać informacje o poszczególnych przedmiotach i jak wyposażać w nie bohatera.

Zarządzanie ekwipunkiem, to jedna z podstawowych umiejętności niezbędnych do efektywnego grania w Dark Souls 3. Nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana, chociaż początkujący gracze mogą początkowo mieć problemy z niektórymi zasadami i opcjami związanymi z zarządzaniem bronią i przedmiotami. Poniżej znajdziecie ilustrowany przewodnik, który powinien wyjaśnić ewentualne trudności.

Menu

Zacznijmy od podstaw, czyli menu, z którego możemy dotrzeć do najważniejszych opcji związanych z wyposażeniem bohatera, zarządzanym ekwipunkiem, a także różnego rodzaju ustawień systemowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na opcję „Wyposażenie" (tutaj dobieramy przedmioty dla bohatera) oraz „Ekwipunek" (w tym miejscu głównie je przeglądamy), ponieważ początkujący często próbują skorzystać z jakiegoś elementu korzystając z tej drugiej zakładki, jak ma to miejsce w wielu innych tytułach.

Z podstawowego menu mamy szybki dostęp do poszczególnych opcji

1 - Wyposażenie - jest to podstawowa zakładka, w której możemy zmieniać naszej postaci bronie, części pancerza, pierścienie oraz wykorzystywane przez niego przedmioty. To właśnie w tym miejscu, a nie jak często bywa to mylone w ekwipunku, możemy „dostroić" naszego bohatera.

2 - Ekwipunek - ten ekran nie służy do wyekwipowania naszej postaci (od jest zakładka „Wyposażenie"), tylko do sprawdzenia wszystkich noszonych przez bohatera przedmiotów. Chodzi tu zarówno o broń, jak i pancerze, pierścienie oraz czary. Z poziomu ekwipunku możesz używać przedmiotów (np. napić się z butelki estusa), ale nie wyposażysz w nią bohatera.

3 - Status - pozwala błyskawicznie sprawdzić wszystkie statystyki naszej postaci. Od ilości punktów życia i wytrzymałości, przez siłę ataku, kończąc na poziomie obrony i absorpcji różnego rodzaju ataków dodatkowych (np. od ognia i lodu).

4 - Wiadomość - możliwość stworzenia informacji dla innych graczy. Dostępna tylko w trakcie gry online.

5 - System - różnego rodzaju ustawienia systemowe. Możesz tu włączyć lub wyłączyć np. autocelowanie i autonamierzanie, dostroić opcje graficzne, dźwiękowe i sieciowe oraz zmienić ustawienia klawiszy (zakładka „Urządzenie sterujące" i opcja „Przypisanie klawiszy").

6 - Przybornik - możesz tu trzymać przedmioty, które chcesz mieć pod ręką, a nie zmieściły się lub nie chcesz, aby były w przegródce „Szybki przedmiotów". Wystarczy wtedy przejść do menu, wybrać przypisany do przybornika przedmiot i skorzystać z niego, zamiast szukać go po całym ekwipunku.

Wyposażenie

Ekran który, jak sama nazwa wskazuje, służy do wyekwipowania naszego bohatera w różnego rodzaju broń i przedmioty znajdujące się w naszym ekwipunku.

Jak wyposażyć przedmiot? Jest to bajecznie proste - kliknij na odpowiedni kwadrat, a przeniesiesz się do ekwipunku, z którego wybierz interesujący cię element. Jeśli klikniesz w kwadrat na broń, to zostaniesz przeniesiony do menu ze wszystkimi broniami, jeśli na pierścienie to do menu z pierścieniami itd. Pamiętaj tylko, że z różnych względów (najczęściej za mało rozwinięte statystyki jakiejś cechy) nie możesz korzystać z przedmiotów, które w górnym narożniku mają znaczek „X". Po najechaniu na nie w ekranie statystyk (#8) na czerwono podświetlone zostaną warunki, jakie musisz spełnić, aby móc skorzystać z danego przedmiotu.

W tym miejscu możemy zmieniać przedmioty używane przez bohatera

1 - Broń w prawej ręce - jest to nasz główny oręż, którym wyprowadzamy ataki. Jak widać dostępne są tu trzy okienka i w każde możemy włożyć inną broń, aby błyskawicznie się między nimi przełączać. Najlepiej jest posiadać w tym przypadku dużą różnorodność np. nosić broń jednoręczną (szybkie ataki), dwuręczną (wolne, ale silne ataki) oraz dystansową (np. łuk do rozprawiania się z wrogami z daleka). Oczywiście to tylko jeden z wielu przykładów ustawienia naszych broni.

2 - Broń w lewej ręce - są to trzy kolejne miejsca do trzymania przede wszystkim tarcz lub przedmiotów magicznych (np. kosturów). Dzięki nim możemy blokować ataki nieprzyjaciela lub korzystać z magii. Ponownie możesz dokonać dowolnej konfiguracji trzech przedmiotów.

3 - Strzały - bohater posiada miejsce na dwa kołczany ze strzałami. Są one niezbędne, jeśli chcesz korzystać z łuku.

4 - Bełty - identyczna sytuacja, jak w przypadku strzał (#3), tyle, że bełty są wykorzystywane przy strzelaniu z kuszy.

5 - Pancerz - możesz zakładać tutaj poszczególne rodzaje pancerza, poczynając od głowy, poprzez korpus i ręce, kończąc na nogach.

6 - Pierścień - bohater może jednocześnie nosić do czterech pierścieni, które modyfikują jego statystyki i wpływają na różne elementy. Po najechaniu na każdy z pierścieni pojawi się szczegółowy opis.

7 - Szybki przedmiot - możesz tu przechowywać do 10 przedmiotów, które przełączasz w trakcie gry z szybkiego menu wyboru. Najczęściej będziesz tu nosił estusa umożliwiającego przywrócenie zdrowia i many, ale często warto tu także posiadać wybuchające bomby lub noże do rzucania.

8 - Przymierze - slot na specjalne i dość rzadko znajdywane przedmioty pozwalające przyłączyć się do różnych przymierzy. Chodzi tu np. o Wojownika Słońca.

9 - Statystyki przedmiotów - w trakcie zmiany jednego przedmiotu/broni na inny sprawdzaj czy będzie on efektywniejszy od tego, który obecnie nosisz. Statystyki zaznaczone na niebiesko oznaczają, że dana cecha jest wyższa niż w przedmiocie, który obecnie używasz, a czerwone, że niższa.

10 - Udźwig i obciążenie - pokazuje, ile jeszcze przedmiotów bohater może ze sobą nosić. Są one podane za pomocą liczb (udźwig) oraz procentowo (obciążenie). Nie przekraczaj maksymalnego udźwigu, ponieważ bohater stanie się powolny i będzie szybko się męczył. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz pozbywać się pewnych przedmiotów na stałe, a masz problemy z dźwiganiem, to możesz część elementów zostawić w skrzyni przy ognisku, co odciąży postać.

11 - Status - możesz tu na szybko sprawdzić najważniejsze statystyki bohatera.

Ekwipunek

Ekwipunek, to miejsce, gdzie możesz zarządzać przenoszonymi przez bohatera wszelkimi przedmiotami - od broni i fragmentów pancerza, poprzez narzędzia, kończąc na czarach. W tym miejscu możesz szybko przejrzeć statystyki poszczególnych przedmiotów oraz zobaczyć, które z nich są wykorzystywane obecnie przez postać.

Pamiętaj też, że z poziomu ekwipunku możesz korzystać z niektórych przedmiotów np. z lornetki lub narzędzi.

Miejsce, gdzie możemy zapoznać się ze statystykami i opisami noszonych przez bohatera przedmiotów

1 - Karta przedmiotów - w tym miejscu możesz przejrzeć wszystkie noszone obecnie przedmioty. Zwróć uwagę na specjalne oznaczenia w narożnikach niektórych przedmiotów. Czerwone kółeczko (ostrzałka na obrazku powyżej) wskazuje przedmiot, w który obecnie bohater jest wyposażony. Srebrne kółko mówi o tym, że przedmiot jest w przyborniku, a brak ikony oznacza, że jest on po prostu noszony w ekwipunku.

Przeglądanie przedmiotów znajdujący się na górze system zakładek, który podzielono na kilka kategorii. Są to:

 • Narzędzia - różne przedmioty, które często możesz wykorzystać od ręki. Chodzi tu np. o estusa przywracającego życie, lornetkę, dzięki której możesz przybliżyć obraz czy nęcącą czaszkę, odciągającą uwagę wrogów.
 • Materiały - służą przede wszystkim do wzmacniania broni i zbroi, których możemy dokonywać u różnych osób (np. kowala w Kapliczce Zjednoczenia).
 • Kluczowe przedmioty - nazywane też fabularnymi, są niezbędne w niektórych miejscach przy przechodzeniu gry. Chodzi tu np. o niezbędne klucze lub sztandary, bez których nie popchniemy akcji do przodu.
 • Czary - posiadane przez bohatera zaklęcia magiczne.
 • Broń biała - czyli ta służąca do walki wręcz - pełen wybór od sztyletów, przez miecze, kończąc na toporach i biczach.
 • Broń dystansowa - dzięki której możemy eliminować cele z daleka. Chodzi głównie o łuki i kusze.
 • Katalizatory - przedmioty zwiększające nasze zdolności. Przykładem jest Talizman Świętego, dzięki któremu możemy prowadzić niezakłóconą modlitwę pomimo wrogich ataków.
 • Tarcze - jak sama nazwa wskazuje, przedmioty służące do zasłaniania się przed atakami rywali.
 • Głowa - wszelkiego rodzaju okrycia głowy, mające na celu najczęściej osłonę tej części ciała bohatera.
 • Korpus - różnego rodzaju szaty i pancerze podnoszące walory bojowe i obronę bohatera.
 • Ręce - głównie rękawice zapewniające lepszą osłonę przed wrogimi atakami.
 • Nogi - spodnie, przepaski i nogawice podnoszące walory defensywne postaci.
 • Strzały/bełty - pociski, z których możemy korzystać przy strzelaniu z łuku i kuszy.
 • Pierścienie - zazwyczaj drogocenne przedmioty podnoszące niektóre zdolności bohatera.
 • Przymierze - różnego rodzaju talizmany związane z różnymi bóstwami.

2 - Informacje/statystyki - w tym miejscu możesz sprawdzić informacje związane z danym przedmiotem. Chodzi zarówno o dane liczbowe, jak i opisy wyjaśniające zasady jego działania. Aby przejść na ten drugi ekran należy wybrać opcję „Pokaż info o przedmiocie" (odpowiedzialny za to klawisz znajduje się na dole ekranu).

3 - Dusze - liczba aktualnie posiadanych dusz, za które możesz rozwijać cechy bohatera oraz kupować różnego rodzaju przedmioty.

4 - Status gracza - bieżące statystyki naszego bohatera.

Następnie: Dark Souls 3 - Kowal: wzmacnianie i zaklinanie broni oraz tarcz

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze