Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Cmentarz Popiołu, Boss: Iudex Gundyr

Poznaj podstawy rozgrywki oraz zmierz się z pierwszym bossem.

Grę rozpoczynasz w lokacji o nazwie Cmentarz Popiołu. Parę pierwszych chwil spędzisz na nauce podstawowych elementów, takich jak sterowanie bohaterem i kamerą, namierzanie celów czy wykonywanie różnych typów ataków.

Samouczek ma formę komunikatów wyświetlanych po tym, jak podejdziesz do świecącego się na pomarańczowo fragmentu ziemi (obrazek powyżej). Po wejściu z nim w interakcję pojawi się komenda, po użyciu której wywołasz daną akcję. Niestety w pierwszych wersjach gry w wersji na PC pojawiają się ikony z konsol, a nie klawisze z klawiatury. Te ostatnie możesz sprawdzić w opcjach gry, natomiast poniżej znajdziesz ściągawkę związaną z napotykanymi akcjami.


Sterowanie PC

Po lewej stronie znajduje się nazwa akcji, a po prawej klawisz/klawisze, które należy wcisnąć, aby ją wykonać. Dla przypomnienia LPM, to lewy przycisk myszy, PPM prawy przycisk myszy.

 • Przeczytaj wiadomość (interakcja) - E
 • Sterowanie kamerą - ruchy myszą
 • Zwykły atak - LPM
 • Silny atak - Shift i LPM
 • Namierzanie/porzucanie celu - wciśnięcie kółka myszy
 • Przewrót w tył (uniki na boki) - S i spacja (A lub D i spacja)
 • Sprint - W i przytrzymanie spacji
 • Blok - PPM
 • Kontratak - LPM po udanym bloku
 • Kopnięcie - jednoczesne wciśnięcie W i LPM
 • Użycie przedmiotu - R
 • Broń dwuręczna - F (w tym przypadku, jeśli twoja postać posiada tarczę, to zawiesi ją na plecach - ataki w sposób dwuręczny są wolniejsze, ale silniejsze, wpływają też negatywnie na obronę bohatera)
 • Trafienie krytyczne - LPM, kiedy stoisz za wrogiem
 • Zmiana zaklęcie - kółko myszy w górę (lub strzałka w górę)
 • Zmiana przedmiotu - kółko myszy w dół (lub strzałka w dół)
 • Zmiana przedmiotu w prawej ręce - Shift i kółko myszy w górę (lub strzałka w prawo)
 • Zmiana przedmiotu w lewej ręce - Shift i kółko myszy w dół (lub strzałka w lewo)

Przy komendzie związanej z namierzaniem celu spotkasz pierwszego przeciwnika (obrazek powyżej). Po tym, jak go namierzysz wyrusz w jego kierunku i zaatakuj - jeden celny cios pozbawi go życia. Następnie możesz skierować się w prawo (przy poleceniu ze sprintem), gdzie w zaułku znajdziesz zwłoki, a przy nich duszę.

Wróć na główny trakt i rusz przed siebie. Po chwili trafisz na kolejnego ducha, którego zabij jednym ciosem, po czym przeszukaj znajdującego się za nim zwłoki (obrazek powyżej) - dzięki temu zdobędziesz popielną butelkę estusa.

Możesz się teraz udać w kilku kierunkach. Na schodach z lewej nauczysz się blokować i kontratakować, co przećwiczysz na kolejnym przeciwniku, a także kopać. Jeśli pójdziesz dalej tą drogą, to natkniesz się na ducha z kuszą - podbiegnij do niego szybko i załatw celnym ciosem. Następnie będziesz mógł zbadać plamę krwi na ziemi (obrazek powyżej) - w ten sposób będziesz mógł zobaczyć śmierć innego bohatera, który poległ w danym miejscu.

Kontynuuj w prawo, gdzie spotkasz trzy kolejne duchy. Rozpraw się z nimi - jednego z nich możesz zajść od tyłu, aby przetestować ciosy krytyczne, które możesz wyprowadzać, jeśli przeciwnik jest zwrócony do ciebie plecami. Teraz od ciebie zależy, gdzie pójdziesz dalej. Możesz udać się w prawo, gdzie na ziemi natkniesz się na komunikat „Zawróć", a niedługo potem na pierwszego poważniejszego przeciwnika - mini bossa (obrazek powyżej).

W przeciwieństwie do spotkanych dotąd duchów ten rywal jest dużo bardziej niebezpieczny i nawet dwa, trzy celne uderzenia są w stanie pozbawić cię życia. Dlatego najważniejsze jest unikanie jego ataków, najlepiej poprzez wykonywanie uników - pamiętaj jednak, aby korzystać z nich mądrze, żeby nagle nie skończył ci się poziom energii. Najlepiej jest wyczekać na moment, kiedy przeciwnik rzuci się na ciebie, a potem szybkie podbiegnięcie, zadanie kilku ciosów (obrazek powyżej) i odskoczenie.

Przeciwnik posługuje się kilkoma rodzajami ataków. Może zaatakować cię łapą (jeśli podejdziesz zbyt blisko), zaszarżować na bohatera (wykonuj uniki), zacząć kręcić się w miejscu i toczyć (również unik), skakać z dystansu (unik) oraz ziać zimnym powietrzem. W ostatnim przypadku cofnij się, ponieważ po chwili z ziemi wyrosną lodowe kolce (obrazek powyżej).

Gdybyś w trakcie walki został ranny, to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z butelek z estusem, które przywracają część punktów życia. Musisz mieć je w podręcznym ekwipunku i wcisnąć klawisz odpowiedzialny za korzystanie z przedmiotów (na PC jest to „R"). Pamiętaj, aby uzupełniać zdrowie z dala od bossa, ponieważ inaczej może cię zaskoczyć i zadać kolejne rany.

Najważniejsze jest unikanie ciosów rywala i czekanie na dogodny moment do wyprowadzenia własnego ataku. Kontynuuj w ten sposób, aż przeciwnik padnie, po czym przeszukaj jego ciało, przy którym znajdziesz Łuskę z tytanitu, a przy nagrobku w narożniku Duszę nieznanego podróżnika. Ponadto zgarniesz sporą sumę dusz - ok. 4 tysięcy.

Bez względu na to czy postanowiłeś zmierzyć się z bossem czy też nie, udaj się centralnym przejściem do drogi prowadzącej wzdłuż urwiska. Kontynuuj w lewo, aż dotrzesz do miejsca ogniska (obrazek powyżej). Możesz je rozpalić i odpocząć regenerując stracone punkty życia i napełniając użyte butelki estusem, który również przywraca życie.

Pamiętaj przy tym, że korzystanie z ogniska przywraca życie, ale jednocześnie odnawia zabitych wcześniej wrogów (tak samo, jak w przypadku śmierci).

Po minięciu ogniska udaj się w prawo. Na dole zobaczysz kolejnych wrogów stojących po lewej i prawej stronie skały. Bez względu na to, na którą stronę zeskoczysz czeka cię pojedynek z kilkoma rywalami, więc zachowaj czujność. Uważaj zwłaszcza na zjawę z kuszą, która czeka przy przejściu przez bramę. Możesz od razu udać się w tamtą stronę, ale lepiej jest przeszukać teren. Jeśli pójdziesz w lewo, to trafisz na skalisty brzeg. Rozpocznij sprint, po czym przeskocz na kryptę (obrazek powyżej) pod tobą. Przeszukaj zwłoki, a znajdziesz Odłamek tytanitu.

Jeśli skierujesz się teraz w prawo, to dojdziesz do kolejnego podwyższenia (przed tobą będzie brama). Podejdź do krawędzi i przekrocz ją, a kiedy zaczniesz spadać wciśnij atak, dzięki czemu z zaskoczenia pozbędziesz się zjawy pod tobą. Jeśli jeszcze nie załatwiłeś „kusznika" przy bramie, to zrób to teraz, po czym udaj się w prawo. Podejdź do krawędzi, a na dole zobaczysz dwóch wrogów (obrazek powyżej). Możesz do nich podejść ścieżką od prawej, ale lepiej jest zaskoczyć na dół i z powietrza zaatakować jednego rywala, dobić go (uważaj, bo ma tarczę i długą włócznię), a potem szybko rozprawić się z kusznikiem z lewej (w trakcie pojedynku uważaj, żeby nie spaść do przepaści). Przy zwłokach znajdziesz 5 bomb zapalających.


Boss - Iudex Gundyr

Przed przystąpieniem do walki z pierwszym bossem warto zawczasu uzupełnić zdrowie przy ognisku oraz uzupełnić butelki z estusem. Przydadzą ci się, jeśli w trakcie starcia zostałbyś ranny i stracił nieco zdrowia.

Wróć teraz ścieżką na górę i skieruj się w stronę bramy bronionej przez „kusznika". Po jej przekroczeniu trafisz na arenę, na środku której znajduje się boss Iudex Gundyr. Podejdź do niego i wyciągnij miecz, co spowoduje ożywienie przeciwnika. Szybko zadaj mu kilka ciosów (obrazek powyżej) i wycofaj się na bezpieczną odległość.

W pierwszej fazie walki Iudex będzie korzystał z kilku ataków. Na bliski dystans będą to głównie zamachy berdyszem oraz szybkie szarże, przed którymi koniecznie odskakuj. Najlepiej trzymać się cały czas na sporą odległość i czekać, aż przeciwnik wykona skok. Wykonaj wtedy szybki unik, a kiedy wróg wyląduje (obrazek powyżej) podbiegnij do niego i zadaj mu kilka ciosów. Potem znów wycofaj się na bezpieczną odległość i czekaj na kolejną szansę ataku po wyskoku.

Druga możliwość, to skracanie dystansu i ustawianie się w taki sposób, aby cały czas być za plecami przeciwnika. Jest to jednak taktyka znacznie bardziej ryzykowna, ponieważ potężne zamachy berdyszem sprawiają, że Iudex często wykonuje ponad pół obrotu, musisz więc działać bardzo sprawnie. Z drugiej strony możesz w ten sposób znacznie szybciej zadawać mu ciosy.

Po zabraniu przeciwnikowi połowy życia zmutuje się on w potwora z wielką paszczą i łapą. Cały czas utrzymuj dystans i wykonuj uniki przed rozległymi atakami. Rywal będzie próbował robić duże zamachy łapą oraz kłaść paszczę na ziemię i wciągnąć cię w nią, jak odkurzacz - wszystkie ataki są jednak sygnalizowane, dlatego masz trochę czas na wykonanie uniku. Podobnie, jak w pierwotnej postaci, co pewien czas Iudex wzniesie się nad ziemię i upadnie. Wykonaj wtedy unik, przeczekaj jeszcze jeden atak, który nastąpi po wylądowaniu, po czym podbiegnij do rywala i zacznij okładać go bronią (obrazek powyżej).

Aby ataki były skuteczne musisz zbliżyć się do jego korpusu w dogodnym momencie. Uważaj przy tym na trzymany cały czas w drugim ręku berdysz (obrazek powyżej). Jeśli chcesz osłabić rywala zanim zaczniesz atakować go bezpośrednio, to warto posłużyć się bombami zapalającymi, które mogłeś znaleźć przy ciele przed bramą na arenę.

W drugiej części walki musisz już nieco dłużej pozostawać w pobliżu korpusu przeciwnika wykonując uniki i atakując go. Nie będzie tu już bowiem tak dogodnych okazji, jak w pierwszej części pojedynku, gdzie po skoku miałeś kilka chwil na zadanie idealnych ciosów. W drugiej części musisz się wykazać większą dozą ostrożności i wykonywania uników tuż przy przeciwniku. Oczywiście gdybyś miał problemy ze zdrowie, to odsuń się na bezpieczną odległość i ulecz postać przed kolejnymi atakami.

Po zakończeniu pojedynku otrzymasz Kręty miecz i 3000 dusz. Będziesz mógł również rozpalić ognisko, aby przywrócić siły i odnowić fiolki z estusem. Po uczynieniu tego skieruj się do podwójnych drzwi (obrazek powyżej). Przejdź przez nie, przeszukaj zwłoki z lewej (znajdziesz tu Złamany prosty miecz) i ruszaj w prawo.


Dotrzesz do wzniesienia. Możesz udać się ścieżką z lewej (jest tu czterech wrogów) albo z prawej. Drugi wariant wydaje się lepszy, ponieważ obejdziesz w ten sposób rywali i będziesz mógł szybko wyeliminować zjawę z kuszą, a potem po kolei rozprawić się z kolejnymi. Po oczyszczeniu lokacji zacznij iść wzdłuż głównej ścieżki i skręć w prawo. Między nagrobkami zaatakuje cię kościsty pies. Załatw go i dojdź do końca zaułka (obrazek powyżej), gdzie znajdziesz zwłoki, a przy nich Żar.

Na koniec wróć na główną drogę i rusz przed siebie. Kontynuuj, aż dotrzesz do wejścia (obrazek powyżej) prowadzącego do Kapliczki Zjednoczenia.

Następnie: Dark Souls 3 - Kapliczka Zjednoczesnia

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze