Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Carthuskie katakumby: pułapki, wiszący most i dojście do bossa

W podziemiach natrafisz na wiele niebezpieczeństw i groźnych przeciwników. Zobacz, jak dać sobie z nimi radę.

Do katakumb możesz zejść z Twierdzy Farrona, z lokacji w której pokonałeś bossa, czyli Stróżów Otchłani. Rusz przed siebie idąc jedyną możliwą droga. Po chwili dotrzesz do przepaści, gdzie musisz skręcić w lewo.

Zacznij iść przed siebie, eliminując pojawiające się na twojej drodze kościotrupy. Na końcu drogi, pod ścianą, natkniesz się na ciało z dwoma Carthuskimi różami. Aby przejść dalej musisz skorzystać z dość długiego, kamiennego mostu (A na mapie). Na jego końcu czeka na ciebie wrogi, kościany rycerz (obrazek poniżej).

Uważaj na szkielety z czerwonymi oczami, ponieważ są to szybcy przeciwnicy

Przeciwnik nie jest zbyt wytrzymały, ale posiada zdolność znikania i szybkiego przemieszczania się. Uważaj więc na te zdolności, pilnując, żeby nie spaść z mostu - możesz ściągnąć rywala na początek przejścia albo spróbować wymanewrować go w taki sposób, żeby sam spadł na ziemię. Przy ciele wroga znajdziesz Odłamek tytanitu.

Dotarcie do schodów z pułapką - kościstą kulą

Przejdź przez most i przygotuj się na odparcie kilku zwykłych szkieletów. Możesz teraz udać się na górę schodami z lewej (B na mapie) lub zejść na dół po schodach z prawej (C na mapie). Tak naprawdę jest to jeden długi korytarz schodzący się w jednym miejscu, ale jeśli chcesz zdobyć nieco przedmiotów, to lepiej jest wybrać wariant ze schodami z lewej, prowadzącymi na górę.


Mapa - Carthuskie katakumby

Mapę możesz powiększyć oraz pobrać na dysk

Legenda:

 • 1 - przejście na platformę nad kamiennym mostem (A na mapie) - możesz zeskoczyć z wyższej platformy na niższą i dostać się do tajnego pokoju z Piromancjami carthuskimi (jest to ta sama lokacja, do której dostaniesz się przez tajne drzwi - E na mapie)
 • 2 - przejście między lokacją ze schodami prowadzącymi do komnaty z długimi schodami i kościstą pułapką, a lokacją z sekretnym pomieszczeniem i kościotrupem rzucającym sztyletami
 • 3 - dziura w korytarzu, przez którą możesz zeskoczyć piętro niżej
 • 4 - schody między dwoma piętrami katakumb
 • 5 - przejście do położonej niżej lokacji z Ognistym demonem oraz przejściem do Niegasnącego jeziora - aby z niego skorzystać, musisz zniszczyć drewniany most (N na mapie), a potem zejść po nim na dół, jak po drabinie
 • A - kamienny most z kościanym rycerzem
 • B - schody prowadzące do przejścia na górę
 • C - schody prowadzące do przejścia na dół
 • D - drabina między lokacjami
 • E - tajne przejście, które otworzysz uderzając mieczem - w lokacji znajdziesz kilku wrogów i Piromancje carthuskie
 • F - Anri, pojawi się tu, jeśli jesteś w trakcie wykonywania związanego z tą postacią zadania, które możesz rozpocząć w lokacji Ofiarna droga
 • G - wąski most z pułapką - toczącą się kościstą kulą
 • H - ognisko o nazwie Carthuskie katakumby
 • I - Carthuski krwawy pierścień
 • J - przejście prowadzące do mostu, z którego możesz dostać się do Niegasnącego jeziora oraz bossa - Wielkiego Władcę Wolnira
 • K - przejście do pomieszczenia z Żarem, możesz tu również zostać zaatakowany przez rycerza Tsoriga
 • L - sekretne przejście (uderz we fragment ściany bronią) prowadzące na górę
 • M - zwykłe przejście prowadzące na górę
 • N - wiszący nad przepaścią most, który możesz zniszczyć i zejść po nim do lokacji z Ognistym demonem, prowadzącej do Niegasnącego jeziora
 • O - Anri, pojawi się tu, jeśli wykonujesz zadanie związane z tą postacią - mogłeś ją spotkać na Ofiarnej drodze
 • P1, P2... - pułapki
 • R - Ognisty demon
 • S - mimik - potwór w skrzyni
 • T - ognisko o nazwie Opuszczony grobowiec
 • U - boss - Wielki Władca Wolnir

Po wejściu na szczyt schodów udaj się w lewo, rozprawiając się z kościotrupami - oprócz wojowników pojawi się też łucznik. Skręć w korytarzu w prawo i ruszaj przed siebie. W trakcie marszu uważaj na wystający na środku drogi kamień (P1 na mapie). Jeśli w niego wdepniesz uruchomisz pułapkę i w twoją stronę zostanie wystrzelonych sześć ognistych strzał.

Omiń pułapkę i zejdź na dół po drabinie (D na mapie). Na dole znajdziesz Duszę nieznanego żołnierza. Podnieś ją i ruszaj wzdłuż korytarza. Po chwili dotrzesz do nowej lokacji, a przed sobą zobaczysz stojącego bokiem kościotrupa.

Uważaj na tego rywala, ponieważ z daleka będzie rzucał w ciebie ostrzami

Zachowaj przy nim ostrożność, ponieważ jest to szybki i wytrzymały rywal. Będzie atakował cię nie tylko zamaszystymi ciosami, przed którymi odskakuj. Jeśli będziesz stał z dala od niego, to będzie obrzucał się sztyletami, przed którymi najlepiej blokować się tarczą. Najlepiej zwabić go do korytarza, ponieważ w miejscu, w którym go spotkasz, z prawej strony znajduje się łucznik, który może utrudnić ci walkę z tym oponentem.

Po pokonaniu wroga możesz skorzystać z tajnego przejścia (E na mapie - uderz w nie bronią), które doprowadzi cię do lokacji z kilkoma rywalami i Piromancjami carthuskimi. Wróć do sali, gdzie rozprawiłeś się z przeciwnikiem - znajdziesz przy nim Odłamek tytanitu, a z prawej strony, w pobliżu platformy z łucznikiem, ciało z Ostrym klejnotem. Rusz przed siebie (2 na mapie), a dotrzesz do lokacji, do której dostałbyś się, jeśli wcześniej zszedłbyś na dół schodami. Uważaj przy tym na dwóch wrogów z czerwonymi oczami, których tu spotkasz. Staraj się z nimi walczyć pojedynczo, pamiętając, że są to bardzo szybcy rywale.

Na dole schodów udaj się do narożnika z lewej, gdzie przy ciele znajdziesz dwa Odłamki tytanitu. Na prawo od zwłok znajduje się przejście - skorzystaj z niego, rozprawiając się z grupą kościotrupów. Idąc dalej dojdziesz do korytarza z Anri (F na mapie) (jeśli jesteś związany z jej/jego zadaniem), a po paru krokach do platformy z jaszczurką z Migoczącym tytanitem oraz trzema Kępkami krwawego mchu, znajdującymi się przy ciele z prawej. Uważaj przy tym na łucznika stojącego na platformie z lewej, który będzie ostrzeliwał cię z dystansu.

Ucieknij przed kulą na dół schodów i szybko stań przy którejś ze ścian

Po przeszukaniu okolicy wróć do pomieszczenia, gdzie walczyłeś z dwoma kościotrupami z czerwonymi oczami i udaj się do przejścia z lewej. Zobaczysz przed sobą długie, wąskie schody (G na mapie) prowadzące w dół. Zbiegnij szybko po nich omijając rywali, a po znalezieniu się na platformie na dole, szybko uskocz na lewo lub prawo od drzwi. Dlaczego? Ponieważ za tobą toczy się ogromna, kościana kula (obrazek powyżej) i jeśli nie będziesz szybki, to uderzy w ciebie spychając w przepaść.

Kula po chwili zacznie toczyć się z powrotem na szczyt schodów, a potem znów na dół. Wyczekaj na dogodny moment i wejść do korytarza, który po chwili skręci w lewo (z prawej strony zobaczysz kraty, a za nimi ognisko, jednak droga do niego jest jeszcze długa).

Unikaj pocisków, które są rzucane przez kościotrupy

Rusz przed siebie eliminując napotykanych wrogów. Uważaj zwłaszcza na kościotrupy rzucające w twoim kierunku wybuchającymi na fioletowo pociskami (obrazek powyżej). Za kolejnym narożnikiem załatw następnych rywali. Możesz też zniszczyć garnki z prawej (uważaj, bo niektóre to pułapki - P2 na mapie - z fioletową substancją zabierającą bohaterowi zdrowie) i przedrzeć się w ten sposób do grobowca z Carthuskim mlecznym pierścieniem.

Dotarcie do ogniska i wiszącego mostu

Idąc dalej zachowaj czujność, ponieważ przed tobą znajduje się pułapka (P3 na mapie). Jeśli staniesz na nieodpowiednim fragmencie podłogi, to ze ściany naprzeciwko zostaną wystrzelone ogniste strzały.

Możesz aktywować pułapkę w taki sposób, aby strzały trafiły we wrogów

Z drugiej strony możesz spróbować wykorzystać pułapkę dla własnych potrzeb. We wnęce z prawej natkniesz się na dwa kościotrupy, w tym jednego silnego przeciwnika. Jeśli uda ci się go zwabić do korytarza, to możesz stanąć na fragmencie podłogi aktywującym strzały w momencie, gdy rywal jest przed tobą (obrazek powyżej). W ten sposób możesz szybko pozbawić go znacznej części życia.

Kontynuuj marsz przed siebie. Z lewej strony zobaczysz przepaść - skręć w prawo i ruszaj dalej, uważając na dwóch szybkich przeciwników. Nieco z lewej strony korytarza znajduje się pułapka (P4 na mapie) uruchomiająca ogniste strzały z tyłu - możesz z niej skorzystać, aby wspomóc się w walce (uważaj tylko, żeby samemu nie zostać trafionym). Na lewo od pułapki znajdziesz natomiast Dużą duszę nieznanego podróżnika oraz Carthuską tarczę i Odłamek tytanitu.

Na lewo od korytarza toczącą się kulą znajdziesz ognisko o nazwie Carthuskie katakumby

Na końcu przejścia znajduje się dziura (3 na mapie) w podłodze, a za nią Żar. Po jego podniesieniu możesz zeskoczyć na dół albo wrócić na korytarz i skręcić w lewo. Po przejściu przez wąski korytarz na chwilę się zatrzymaj, ponieważ w prostopadłym przejściu pojawi się druga kościana kula (P5 na mapie). Kiedy przetoczy się w prawo podnieś Duży odłamek tytanitu z lewej i wyrusza za kulą, po czym skręć w lewo. W ten sposób dotrzesz do korytarza z ogniskiem - Carthuskimi katakumbami (H na mapie, obrazek powyżej).

Wróć na korytarz z kulą i poczekaj, aż przetoczy się w lewo. Szybko za nią wyrusz i zejdź na dół po schodach (4 na mapie), po czym odbij w prawo, zanim kula zacznie się cofać. Natkniesz się tu na kilka szczurów, w tym jednego ogromnego. Załatw je i kontynuuj w prawo (z sufitu może spaść na ciebie maziowaty stwór).

Kościotrupy z kołami nie są zbyt niebezpieczne - wystarczy wykonać unik i zaatakować je szybko

Uwaga - przeszukanie tego korytarza jest opcjonalne. Prowadzi ono do miejsca, do którego mógłbyś zeskoczyć przez wspomnianą wcześniej dziurę (3 na mapie)w ziemi, znajdującą się na wyższym piętrze. W tej części korytarza musisz liczyć się z dużą liczbą maziowatych potworów zeskakujących na ciebie z sufitu oraz kościotrupami z kołami (obrazek powyżej).

Ten rodzaj wrogów będzie próbował zaatakować cię z daleka przy pomocy toczących się kół. Wystarczy takiemu rywalowi zejść z drogi, a potem zadać od tyłu kilka ciosów, co zakończy jego żywot. Warto dojść do końca korytarza, gdzie znajdziesz Carthuski krwawy pierścień (I na mapie). Jednak kiedy go podniesiesz, na twoją głowę rzuci się maziowate monstrum - warto zatem zawczasu ustrzelić je z góry np. łukiem.

Cztery przejścia: pierwsze (#1) prowadzące do bossa, drugie (#2) do lokacji z Żarem oraz dwa (#3 - sekretne, #4), którymi dostaniesz się na wyższy poziom

Wróć z korytarza do lokacji ze szczurem. Wzdłuż prawej ściany znajdziesz cztery przejścia. Pierwsze (J na mapie, #1 na obrazku) prowadzi do komnaty z bossem i przejściem do Niegasnącego Jeziora. Kolejne (K na mapie, #2 na obrazku) do lokacji z Żarem (możesz tu również zostać zaatakowany przez rycerza Tsoriga), a dwa pozostałe (L na mapie, #3 - sekretne, musisz podejść do ściany i uderzyć mieczem, oraz M na mapie, #4 na obrazku powyżej), zaprowadzą cię na górny poziom, gdzie czeka na ciebie sporo rywali i rzeczy do zebrania.

Zacznij jednak od oczyszczenia parteru - z lewej strony znajdziesz bowiem niebezpiecznego kościotrupa rzucającego w ciebie z dystansu nożami. Po uporaniu się z nim podnieś Odłamek tytanitu i drugi leżący nieopodal (po zniszczeniu się kościstej kuli znajdziesz też Klejnot mroku).

Uważaj na zwinnych wrogów na górnym poziomie

Warto teraz udać się na wyższy poziom, korzystając z przejścia #3 (L na mapie) lub #4 (M na mapie) (w pierwszym przypadku wejdziesz po schodach do miejsca z mniejszą ilością wrogów. Spotkasz tu ponownie bardzo szybkiego przeciwnika, którego ściągnij do siebie (obrazek powyżej). W dalszej części sali z prawej natkniesz się na drugiego takiego samego rywala oraz kilku słabszych, w tym łucznika. Po oczyszczeniu lokacji warto ją przeszukać, ponieważ znajdziesz tu kilka Odłamków tytanitu, Popioły strażnika grobów, a w prawej części Carthuskie róże (uważaj na pułapkę (P6 na mapie) na ziemi, która aktywuje ogniste strzały).

Po oczyszczeniu piętra skieruj się do przejścia (K na mapie, #2 na obrazku powyżej) i zdobądź Żar, po czym udaj się do przejścia prowadzącego do bossa (J na mapie, #1 na obrazku powyżej). W trakcie drogi natkniesz się na jaszczurkę z Ognistym klejnotem, a po paru krokach dotrzesz do lokacji z wiszącym mostem (N na mapie) i dużym kościotrupem. Załatw go, przeszukaj teren z lewej (trzy Żółte pigułki z robaka), po czym rusz w prawo (po drodze możesz przeczytać pomarańczowy komunikat na ziemi o tym, że most jest słabej konstrukcji).

Uderz kilka razy w most, aby go zniszczyć i wykorzystać, jak drabinę

Dotrzesz do lokacji z kratą, gdzie znajdziesz Dużą duszę nieznanego żołnierza i dwie Czarne pigułki z robaka. Zbierz te przedmioty szybko, ponieważ już po chwili całe pomieszczenie wypełni się kościotrupami. Możesz teraz udać się na przejście na prawo od mostu, gdzie spotkasz Anri (O na mapie - potem możesz zeskoczyć na kamienny podest poniżej i przejść na drugą stronę przepaści) lub przebiec przez most (N na mapie). Tak czy siak warto się odwrócić i kilka razy uderzyć w most bronią. W ten sposób go zniszczysz i zrzucisz na dół goniące cię szkielety (obrazek powyżej).

Teraz od ciebie zależy czy będziesz chciał iść od razu do bossa, czy też podejdziesz do krawędzi przepaści (5 na mapie) i zejdziesz po zniszczonym moście na dół. Jeśli wybrałeś pierwszy wariant, to przejdź przez drzwi za mostem, wejdź w interakcję z kielichem, co spowoduje rozpoczęcie walki z bossem - Wielkim Władcą Wolnir.

Zejście po moście na dół

Jeśli wybrałeś drugi wariant, to po znalezieniu się na półce skalnej udaj się do przejścia z lewej. Warto zawczasu zainwestować w przedmioty broniące przed ogniem, ponieważ w lokacji natkniesz się na niebezpiecznego rywala.

Staraj się przebywać w pobliżu nóg demona, skąd najłatwiej go atakować

Chodzi mianowicie o ognistego demona (R na mapie, obrazek powyżej), którego mogłeś już spotkać w Osadzie Nieumarłych, jeśli zdecydowałeś się pomóc rycerzowi Siegwardowi. Uważaj, bo rywal zaatakuje cię ogniem już na odległość. Postaraj się skrócić dystans, unikać jego ciosów i atakować spomiędzy jego nóg, gdzie będzie miał problemy, aby zadać ci cios. Uważaj też na pojawiające się szkielety, które eliminuj jak najszybciej. Możesz je również wykorzystać w swojej sprawie - po prostu staraj się biegać wokół demona, a część kościotrupów na pewno go zaatakuje. Za pokonanie przeciwnika otrzymasz Duszę demona.

Warto jeszcze wrócić na podwyższenie znajdujące się w sali i skierować się w lewo. Pod ścianą natkniesz się na skrzynię - mimika (S na mapie). Zaatakuj potwora i rozpraw się z nim, a w zamian zdobędziesz Czarną klingę. Wróć na teren, gdzie walczyłeś z demonem i zejdź piętro niżej. Trafisz na plac ze sporą ilością szkieletów oraz Dużym odłamkiem tytanitu i Dużą duszą nieznanego żołnierza.

Ognisko (Opuszczony grobowiec) i przejście do lokacji Niegasnące jezioro

Skorzystaj z wąskiego przejścia i prowadzących na dół schodów, aby dostać się na korytarz. Na jego końcu znajdziesz zwłoki z Przepaską starego mędrca i Pierścieniem wiedźmy. Jedyna odnoga korytarza prowadzi z kolei do ogniska o nazwie Opuszczony grobowiec (T na mapie).

Następnie: Dark Souls 3 - Carthuskie katakumby: pułapki, wiszący most i dojście do bossa

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze