Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Czy pozostawienie ładowarki w gniazdku zużywa prąd

Jak to wygląda w praktyce.

Wiele osób posiada swoje stałe miejsce do ładowania telefonu, zwykle przy biurku lub łóżku. Zdarza się, że często pozostawiamy w takim miejscu wpiętą w gniazdko ładowarkę, nawet gdy nie ładujemy telefonu.

Czy taka praktyka powoduje większe rachunki za prąd? Na poniższej stronie odpowiadamy na to pytanie.

Według testów oryginalna ładowarka dużego producenta, gdy jest podpięta do gniazdka, pobiera około 0,3 wata energii. Jest to w praktyce znikoma wartość, która zwiększy rachunek za prąd o najwyżej kilkanaście groszy.

Kwoty te się jednak kumulują, jeśli mamy podpiętych wiele ładowarek do różnych urządzeń np. kilka telefonów, tablet i laptop.

Warto też zauważyć, że bardziej zaawansowane ładowarki, wyposażone w diody LED czy nawet wyświetlacze, zużyją już znacznie więcej energii. Co więcej, tanie ładowarki również mogą zużywać więcej prądu, ze względu na gorszej jakości, nieefektywne podzespoły.

Z tego powodu, każdorazowe odłączanie ładowarki po zakończonym ładowaniu jest dobrym nawykiem, jednak nie przełoży się to w dużym stopniu na miesięczny koszt energii elektrycznej.

Zobacz także:

Jak zwiększyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu

Ładowanie telefonu przez noc - jak wpływa na baterię

Bluetooth, GPS, NFC, WiFi - czy wpływają na czas pracy telefonu

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze

More Poradniki

Najnowsze artykuły