Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Czy gry Sony będą trafiać na PC w dniu konsolowej premiery?

Kwestia podejścia i usługi w stylu Game Pass.

God of War jest niezaprzeczalnym hitem na PC. To najpopularniejsza gra Sony na Steamie - przynajmniej do tej pory. Otrzymaliśmy więc kolejne potwierdzenie, że firmie po prostu opłaca się wydawać swoje wewnętrzne produkcje na komputerach.

Czy niedługo nadejdzie jednak czas pewnych zmian w podejściu do pecetów? Producent PlayStation planuje podobno własną wersję usługi w stylu Xbox Game Pass. Tak zwany projekt Spartacus ma być odpowiedzią na niezwykle popularną i przemyślaną ofertę Microsoftu.

Jeśli Sony naprawdę ma zamiar przedstawić graczom porządną i równie dobrą alternatywę, to nie może zignorować faktu, że konkurencja daje w ramach abonamentu swoje największe hity nie tylko na konsolach, ale także na PC.

Nowy tryb multiplayer w świecie The Last of Us 2 byłby z pewnością wielkim hitem na PC i przyciągnąłby wielu na premierę

Inwestowanie w komputerowe wersje hitów z konsol ma sens. Rynek PC jest coraz większy. Daje szansę, na zapoznanie większej liczby odbiorców z markami PlayStation, a tworzenie portów nie jest szczególnie wielkim wyzwaniem, biorąc pod uwagę architekturę PS5.

Trudno jednak nie domyślić się, że wypuszczając Horizon Zero Dawn czy God of War na PC, Sony chciało też zachęcić część użytkowników do zainteresowania się kupnem konsoli - tak, by w kolejne odsłony tych serii zagrać w okresie premiery. Pytanie tylko, czy to na pewno dobre podejście?

Gracze pecetowi są raczej przywiązani do swojej ulubionej platformy. Jeśli nie kupili PS4 po premierze ostatnich przygód Kratosa - jednogłośnie uznanych za ogromny hit - to czy sięgną po konsolę teraz, żeby szybciej poznać sequel? Posiadacze gamingowych komputerów mogą nie być skłonni do wydania pieniędzy na inne platformy, bo oferta gier na Steamie i w innych sklepach jest po prostu ogromna. Szczególnie dziś, kiedy istnieje Game Pass.

Gdyby jednak Sony zdecydowało się na oferowanie swoich gier na PC w dniu premiery, tak jak robi to Microsoft, wtedy japońska firma faktycznie mogłaby konkurować z marką Xbox.

Usługa w stylu Game Passa od Sony nie byłaby tak interesująca dla użytkowników Windowsa, gdyby nie otrzymali tego samego, co daje im konkurencja. Przedstawiciele PlayStation muszą sobie zdawać z tego sprawę. Pozostaje więc pytanie, czy mają w ogóle zamiar walczyć z Microsoftem w tej kategorii także na PC, czy tylko w świecie konsol.

Tytuły PlayStation Studios debiutujące w abonamentowej ofercie na komputerach przyciągnęłyby rzesze graczy. Marki takie jak God of War, The Last of Us, Gran Turismo czy przyszłe gry na wyłączność Sony do dziś kojarzą się odbiorcom z jakością i wysokim poziomem. Wydawca musi o tym pamiętać, jeśli chce, by jego „Spartacus” naprawdę stanął na równi z Game Passem.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Komentarze