Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberpunk 2077 z transpłciową postacią na plakacie - artystka odpowiada na krytykę

Zapewnia, że grafika niesie ze sobą przesłanie.

W jednym z opublikowanych niedawno screenshotów Cyberpunk 2077 dostrzeżono plakat, który przedstawia transpłciową postać w erotycznej pozie, co wzbudziło kontrowersje.

Ilustracja - obecna też na stoisku CD Projekt Red na E3 - promuje futurystyczną colę. Na obrazku są modelka z zarysowanym męskim przyrodzeniem i hasło „mix it up” (w wolnym tłumaczeniu: „zmiksuj to”), co niektórzy uznali za obraźliwe. W rozmowie z naszymi kolegami z brytyjskiego Eurogamera autorka grafiki broni jednak swojego dzieła.

- Nie jestem zaskoczona, że ludzie mają pytania. Zajmuję się mediami w grze, czyli logotypami i reklamami różnych firm. W dystopijnej przyszłości megakorporacje są opresyjne i próbują decydować o sposobie życia ludzi. W agresywny sposób starają się sprzedać niemalże wszystko - tłumaczy Kasia Redesiuk.

Kontrowersyjny plakat na stoisku CD Projekt Red

Według artystki, w trakcie zabawy natkniemy się na plakaty zachęcające do kupna stołów, krzeseł, a nawet dachówek - wiele grafik ozdobią mężczyźni, kobiety i osoby transpłciowe w erotycznych pozach. W ten sposób twórcy krytykują wykorzystywanie ludzkiego ciała w celach marketingowych.

- Chcemy coś powiedzieć. Przykładowo mamy reklamę sklepu modowego wewnątrz Koloseum, czyli na terenie tego wspaniałego dzieła architektonicznego zamienionego w targ. Sztukę zniszczono na rzecz konsumpcjonizmu - wyjaśnia Redesiuk.

Niektórzy zarzucają deweloperom, że wspomniany plakat z transpłciową postacią powstał wyłącznie, by wzbudzać kontrowersje. Artystka przyznaje, że ilustracja powinna poruszać - szok jest naturalną reakcją, ponieważ obrazek wskazuje na istotny problem. Inni uważają jednak, że jeżeli CD Projekt Red chciało rozpocząć debatę o tolerancji, zrobiło to w zły sposób.

- Ludzie muszą być godnie reprezentowani. W świecie Cyberpunk 2077 wiele rzeczy uznawanych dzisiaj za tabu jest całkowicie normalnych. To uniwersum, gdzie zmiana swojego ciała jest czymś zwyczajnym - odpiera zarzuty Redesiuk.

Polska gra zadebiutuje 16 kwietnia 2020 roku na PC, PS4 i Xbox One.

Najważniejsze informacje o Cyberpunk 2077:

Wszystkie informacje o Cyberpunk 2077.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze