Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberpunk 2077 - skradanie, ciche eliminacje

Działanie po cichu.

Cyberpunk 2077 oferuje wiele sposobów rozwiązania problemów i dojścia do celu, a jednym z nich jest skradanie. W tym opracowaniu przyjrzymy się podstawom działania po cichu, a potem zaprezentujemy wskazówki dla postaci nastawionych na skradanie.

Kilka wstępnych informacji:

  • skradać może się każda postać, nie tylko mocno rozwinięta pod tym względem
  • z drugiej strony, jeśli intensywnie inwestujesz w walkę, skradanie prawdopodobnie niepotrzebnie utrudni ci zadanie
  • hakowanie jest integralną częścią skradania oraz jego uzupełnieniem

Jak się skradać

Skradając się, przede wszystkim zacznij od kucnięcia, korzystając z następujących przycisków:

  • C na klawiaturze
  • kółko / B na padzie

Aby skutecznie pozostać w cieniu, musisz unikać wzroku wrogów. Zwróć uwagę na stożki na minimapie (1), wskazujące kierunek i obszar obejmowany przez wzrok wrogów - unikaj go.

Ikona oka (2) nad przeciwnikiem oznacza, że właśnie cię wykrywa. Kiedy znacznik się zapełni, zamieni się w czerwony wykrzyknik (3) - zostaniesz wykryty, a wróg zawiadomi pozostałych i natychmiast wejdzie w tryb walki.

Im jesteś dalej od przeciwnika, tym wolniej będzie cię wykrywał. Zachowując dystans, możesz więc pozwolić sobie na więcej.

W Cyberpunk 2077 możesz oczywiście eliminować wrogów po cichu - są na to dwa sposoby:

  • chwycenie przeciwnika za pomocą F na klawiaturze, kwadrat / X na padzie, a następnie zabicie lub obezwładnienie - zwróć uwagę na oznaczenia na ekranie (4), by wykonać odpowiednią akcję. Z pochwyconym przeciwnikiem możesz się jeszcze chwilę przemieszczać - im lepiej rozwinięty atrybut Opanowania, tym dłużej. Wrogów z ikoną czerwonej czaszki nie można chwycić
  • eliminacja wroga bronią z tłumikiem - tutaj jest jednak haczyk, bo pojedynczy strzał musi pozbawić przeciwnika całego paska zdrowia. W innym przypadku zaalarmuje pozostałych

Po eliminacji masz jeszcze możliwość schowania ciała wroga, by inni go nie zauważyli. Gdy się tak bowiem stanie, natychmiast podniosą alarm.

Pamiętaj też, że w Cyberpunk 2077 możesz też oznaczać wrogów, aby ich sylwetki były widoczne nawet przez ściany. To zdecydowanie ułatwia planowanie i kolejne działania.


Hacki a skradanie, kwestia kamer

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, hakowanie jest uzupełnieniem skradania i cichych eliminacji.

W cichym działaniu możesz pomóc sobie nawet bazowymi Hackami. Oto podstawowe metody łączenia skradania z hakowaniem:

  • zwabienie przeciwnika Hackiem o nazwie Odwróć uwagę przeciwników, następnie podejście do niego i eliminacja
  • chwilowe wyłączenie wzroku przeciwnika Hackiem o nazwie Restart optyki, następnie jego eliminacja (lub eliminacja celu, na który patrzył)
  • ujawnienie pozycji wrogów wokół danego urządzenia Hackiem o nazwie Ujawnienie interfejsów

Podczas skradania musisz też wypatrywać kamer (5), które, podobnie jak przeciwnicy, mają wskaźnik czujności i mogą wykryć cię, ujawniając wrogom twoją pozycję. Kamery najłatwiej rozpoznać po wychodzących z nich wiązek lasera, widocznych po przeskanowaniu otoczenia. Unikaj tych wiązek, bo to właśnie one spowodują wykrycie.

Obok kamer możesz się po prostu przekraść, ale zdecydowanie lepszym sposobem jest ich wyłączenie (6) lub aktywacja trybu sojusznika (7). Drugi Hack sprawi, że kamera nie będzie postrzegać cię jako wroga.

Kamery możesz też przejmować (8), co pozwoli ci patrzeć na świat wprost z ich obiektywów. To świetna metoda na hakowanie urządzeń lub przeciwników znajdujących się z dala od ciebie - szczególnie że możesz „przeskakiwać” między kamerami, dostając się jeszcze dalej.


Jak stać się lepszym w skradaniu

Podstawowym sposobem na zwiększenie skuteczności skradania jest inwestowanie w atrybut Opanowania, który zmniejsza wykrywalność V oraz zwiększa obrażenia, które zadaje w trakcie skradania.

Przydadzą się również atuty - zwróć szczególną uwagę na zakładkę Skrytobójstwo. Znajdziesz tu mnóstwo świetnych zdolności, między innymi możliwość rzucania nożami, zatruwania wrogów czy po prostu dodatkowe zwiększenie obrażeń od broni z tłumikami.

Generalnie im lepszym jesteś netrunnerem (hakerem), tym sprawniej się skradasz. Warto więc zdobyć nowe Hacki i rozwinąć się pod kątem netrunnera, by jeszcze lepiej eliminować wrogów bez wyjścia zza osłony.

Więcej porad:

Spis treści: Cyberpunk 2077 - Poradnik, Solucja

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze