Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crackdown 3 - premiera i najważniejsze informacje

Rozgrywka, kampania i multiplayer - co warto wiedzieć.

Zapowiadany od dawna Crackdown 3 zadebiutuje 15 lutego 2019 roku. Trzecia część popularnej serii to przygodowa gra akcji z otwartym światem, nastawionym na destrukcję i nieskrępowaną zabawę. W widoku TPP sterujemy agentem specjalnym z unikalnymi zdolnościami, który walczy z gangsterami i robotami w wielkim mieście przyszłości.

 • Premiera: 15 lutego 2019
 • Platforma: PC z Windows 10, Xbox One
 • Wersja językowa: angielska
 • Producent: Reagent Games
 • Wydawca: Xbox Game Studios
 • Wydawca PL: Microsoft Polska

W grze przechodzimy kampanię w pojedynkę lub w kooperacji z drugim graczem. Akcja tytułu toczy się w metropolii New Providence, która jest największym grywalnym obszarem serii. Crackdown 3 oferuje także tryb multiplayer o nazwie Strefa Rozwałki, pozwalający na starcia maksymalnie dziesięciu graczy na specjalnej arenie.

Crackdown 3 - fakty o grze:
 • Pierwsza od niemal dziewięciu lat gra z serii Crackdown
 • 21 postaci z unikalnymi cechami do wyboru
 • Przygodowa gra akcji nastawiona na destrukcję otoczenia
 • Widok zza pleców bohaterów
 • Kampania: eksploracja miasta i eliminacja gangsterów, także w co-opie z jedną osobą
 • Multiplayer: walka dwóch pięcioosobowych drużyn na podatnej na zniszczenia arenie

Do generowania zniszczeń otoczenia twórcy wykorzystali technologię obliczeniową chmury Microsoft Azure. Widowiskowe oblicze destrukcji zobaczymy tylko w trybie wieloosobowym, ze względu na wymóg połączenia z siecią. W trybie kampanii model zniszczeń będzie ograniczony, ponieważ wykorzysta potencjał obliczeniowy urządzenia, na którym gramy.

Sercem gry jest silnik Unreal Engine 4. W Crackdown 3 zobaczymy znany z poprzednich części cel-shading, który odpowiada za komiksowy styl grafiki. Całość uzupełnia futurystyczna, neonowa estetyka. Xbox One X umożliwi grę w rozdzielczości 4K oraz w trybie HDR. Twórcy zapowiedzieli, że tytuł nie wesprze mechanizmu mikropłatności oraz tzw. lootboksów, czyli skrzyń z losową zawartością.


Premiera oraz platformy

Crackdown 3 ukaże się 15 lutego 2019 roku. Gra jest tzw. tytułem ekskluzywnym na platformę firmy Microsoft - Xbox One. Data premiery tytułu była kilkukrotnie przekładana z powodów technicznych i zmian personalnych w obrębie zespołu deweloperskiego.

Grę kupimy wyłącznie w wersji standardowej w Microsoft Store lub pobierzemy w ramach abonamentu Xbox Game Pass. Tytuł wspiera technologię Xbox Play Anywhere, więc zagramy w Crackdown 3 zarówno na konsoli, jak i na PC.


Kampania i tryby gry

Akcja w Crackdown 3 toczy się dziesięć lat później po wydarzeniach znanych z drugiej części serii. W metropolii New Providence władzę sprawuje tajemnicza korporacja Terra Nova Worldwide, której powiązania sięgają świata przestępczego. W pewnym momencie na terenie miasta dochodzi do ataku nieznanych sprawców, co wywołuje chaos i starcia na ulicach.

Zadaniem gracza jest eliminacja przestępców i przywrócenie porządku w metropolii. Droga do głównej antagonistki w grze, Elizabeth Niemand, będzie pełna wyzwań. Jej podwładni spróbują pokrzyżować nasze plany, a eliminacja odpowiednich osób wpłynie na trudność finałowego starcia.

Gracz wciela się w jedną z 21 postaci do wyboru, specjalnych wysłanników tzw. Agencji. Wśród 11 bohaterów i 10 bohaterek znajdziemy komandora Jaxona, którego zagrał aktor Terry Crews, znany z m.in. cyklu filmowego „Niezniszczalni” czy serialu „Brooklyn 9-9”.

Czas trwania kampanii to co najmniej 15 godzin. Misje w grze wykonamy samodzielnie lub w trybie kooperacji w duecie z innym graczem. Wypełnianie zadań uzupełnia swobodna eksploracja miasta - Crackdown 3 nie narzuca własnego tempa rozgrywki. Z głównym bossem możemy zmierzyć się już na samym początku gry, choć jest mało prawdopodobne, żebyśmy wyszli cało z takiego starcia.


Rozgrywka w kampanii i trybie multiplayer

W trakcie walk w Crackdown 3 korzystamy z broni - karabinów, działek rakietowych czy granatów - oraz umiejętności postaci. Inwestując w rozwój bohatera, odblokowujemy nowy sprzęt i modyfikacje pancerzy, a także rozwijamy specjalne umiejętności ułatwiające eliminację wrogów czy poruszanie się po mieście.

W New Providence czekają wymagający wrogowie. Jednym z naszych zadań jest eliminacja kolejnych gangów kontrolujących wybrany teren. Jeżeli w pobliżu siedziby grupy pokonamy dostateczną liczbę przeciwników niższej rangi, przyciągniemy uwagę szefa terytorium. Starcie z bossem nie będzie należeć do najłatwiejszych - bez odpowiedniego przygotowania możemy ponieść klęskę.

Śmierć bohatera nie jest jednak końcem gry, ponieważ wracamy do miasta w nowym ciele. W punktach zaopatrzeniowych możemy wymienić naszą postać na innego agenta. Zmiana może okazać się dobrą taktyką przy starciach z potężnymi bossami, ponieważ każdy z bohaterów oferuje odmienny wachlarz bonusów do zdolności.

Dodatkowym ułatwieniem w trakcie walk jest zwinność postaci. Jako agent specjalny z dodatkowymi możliwościami wspinamy się po ścianach wieżowców czy skaczemy pomiędzy dachami budynków. Zasięg skoku bohatera poprawiają specjalne znajdźki, które napotkamy na terenie miasta. Są to znane z poprzednich części kule zwinności.

W trakcie gry skorzystamy z aut, które mogą zamienić się w niszczycielskie czołgi lub poruszające się po ścianach budynków maszyny. Dodatkowo gra przewiduje osobny zapis gry dla każdej z postaci, dzięki czemu możemy odwiedzać te same obszary miasta różnymi bohaterami.

Crackdown 3 zawiera tryb multiplayer, który jest symulacją treningową agentów specjalnych. W Strefie Rozwałki, bo tak się nazywa arena online, zmierzą się ze sobą dwie drużyny, każda licząca po pięciu graczy. Starcia mają trwać 20-30 minut i polegać na zniszczeniu bazy oraz wyeliminowania członków przeciwnej drużyny.

Zaawansowany model zniszczeń w grze wieloosobowej pozwala na niszczenie konstrukcji, pojazdów i innych graczy. Bez problemu zrobimy otwory w ścianie budynku, a także doprowadzimy do zawalenia się konstrukcji. Moc obliczeniowa chmury Azure, która odpowiada za zachowanie środowiska, jest równa 12 konsolom Xbox One. Destruktywność środowiska ma wymóc na graczu tworzenie odmiennej strategii walki w stosunku do metod znanych z klasycznych sieciowych strzelanek.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze