Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ciąg dalszy przejęć w świecie gier. Arabia Saudyjska inwestuje w e-sport

Fundusz kupuje ESL i Faceit.

Savvy Gaming Group kupuje firmy ESL oraz Faceit, organizatorów rozgrywek e-sportowych na całym świecie. Transakcja opiewa na 1,5 mld dolarów.

Połączenie i przejęcie powinno zakończyć się w drugiej połowie roku. Przedsiębiorstwa zachowają - przynajmniej na razie - dotychczasowe kierownictwo i harmonogramy imprez.

ESL to największy, a także najstarszy i najbardziej zasłużony organizator w świecie e-sportu, założony w 2000 roku. Firma posiada sporą działalność także w Polsce, odpowiadając między innymi za imprezy z cyklu IEM Katowice. Jednym z wiceprezesów jest Polak, Michał „Carmac” Blicharz.

Za firmą Savvy Gaming Group stoi kontrowersyjny Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, wydający miliardy dolarów zarabianych przez ten kraj na ropie naftowej. Dyrektorem generalnym jest Brian Ward, w przeszłości szef oddziałów deweloperskich Activision Blizzard.

Po poprzedniej zmianie właściciela - w 2015 roku - ESL odpowiada dzisiaj także za cykl popularnych turniejów DreamHack.

Faceit to założony w 2011 roku w Londynie organizator imprez i platforma do rywalizacji. Kojarzona jest głównie z CS:GO, choć zajmująca się także innymi grami, jak League of Legends, Rocket League, Rainbow Six Siege czy Dota 2.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze