Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórcy serii Metro ze smutkiem przenoszą się z Ukrainy na Maltę

Inaczej studio „przestałoby istnieć”.

Ukraińskie 4A Games zdecydowało się w maju tego roku otworzyć nowe studio na Malcie i przenieść tam najważniejszych pracowników, korzystając z przynależności kraju do Unii Europejskiej.

Obecnie do nowych domów przeprowadzają się kolejni deweloperzy. Twórcy nie zamierzają jednak zapominać o swojej ojczyźnie, zwłaszcza teraz - w obliczu konfliktu z Federacją Rosyjską.

„Droga Ojczyzno, opuszczamy cię na jakiś czas” - napisał na Facebooku Andriej Prochorow, dyrektor kreatywny i współzałożyciel (dzięki, Polygon). „Ale to nie dlatego, że cię nie kochamy, ale dlatego, że musimy, inaczej studio przestałoby istnieć. Bardzo trudno znaleźć inwestorów, gdy trwa wojna.”

„Rozumiemy wydawców, ale serca mamy pełne smutku i czujemy się jak zdrajcy, ponieważ zostawiamy kraj w potrzebie. Nie jesteśmy zdrajcami, kochamy Ukrainę i zabieramy kawałek naszego kraju na Maltę, która nie jest przecież tak daleko. 4A Games Malta to ukraińska firma.”

W grudniu ubiegłego roku twórca osobiście dołączył do protestów na Ukrainie.

Istniejący od 2005 roku oddział w Kijowie będzie kontynuował prace, ale sam Andriej Prochorow oraz dyrektor techniczny Oleś Sziszkowstow przeniosą się na śródziemnomorską wyspę. Co ciekawe, nowym dyrektorem generalnym i szefem rozwoju biznesowego studia został Dean Sharpe. Historia zatoczyła w ten sposób koło - ten sam menedżer pomagał w 2007 roku ukończyć S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, jeszcze w GSC Game World.

4A Games pracuje obecnie na kolejnymi odsłonami serii Metro, a także na innymi projektami bazującymi na autorskim silniku graficznym 4A Engine. Ostatnio wydanym projektem było Metro Redux, czyli obie części cyklu w odświeżonych oprawach graficznych, przygotowane na konsole nowej generacji i PC.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze