Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Chiński to obecnie najpopularniejszy język na Steamie

Znaczny wzrost użytkowników z Chin.

Valve ujawniło wyniki grudniowej ankiety na temat używanego przez użytkowników Steama sprzętu i oprogramowania. Okazuje się, że najpopularniejszym językiem stosowanym na platformie jest chiński uproszczony.

Z zaprezentowanych statystyk wynika, że w ubiegłym miesiącu języka Chin używało aż 37,87 procent graczy zarejestrowanych w cyfrowym sklepie. Co ciekawe, to aż o 14,43 procent więcej niż w poprzednim badaniu.

Grudniowe wyniki ankiety Steama

Warto zaznaczyć, że jest to jeden z rzadkich przypadków, gdy angielski nie jest dominujący na Steamie. Wspomnianego języka w grudniu używało 30,43 proc. użytkowników, a więc mniej o 6,40 proc. niż we wcześniejszej ankiecie - rezultat plasuje go na drugiej pozycji.

Wyniki mogą być jednak efektem błędów, do których dochodziło już w przeszłości. Przykładowo w kwietniu 2018 roku naprawiono problem, umożliwiający komputerom z azjatyckich kafejek internetowych brać udział w badaniu Valve kilkukrotnie, a nie raz w roku.

Sands of Salzaar to jedna z chińskich gier podbijających Steama

Dziennikarze PC Gamer zwracają uwagę, że ostatnio chiński był najpopularniejszym językiem na Steamie pomiędzy lipcem 2017 roku a kwietniem 2018 - w okresie, gdy ankiety były obarczone usterką. Niewykluczone, że tym razem rezultaty też nie są prawidłowe.

Faktem jest jednak, że populacja graczy z Chin jest duża. W Państwie Środka sklep nie jest formalnie dostępny, choć wiele osób nieoficjalnie korzysta z platformy Valve. Dzięki temu chińskie gry bez języka angielskiego trafiają na listy bestsellerów.

Grudniowe badanie wskazuje też, że najwięcej użytkowników - 20,30 proc. - używa karty GeForce GTX 1060. Gracze na Steamie najczęściej korzystają także z 16 GB pamięci RAM (46,37 proc.) oraz procesora czterordzeniowego (54,58 proc.) i taktowanego zegarem między 3,3 a 3,69 GHz (21,20 proc.).

Zdecydowana większość komputerów - 61,09 proc. - działa pod kontrolą Windows 10 w wersji 64-bitowej. Warto jednak zaznaczyć, że udział systemu jest znacznie mniejszy niż w poprzednim miesiącu - wynik jest niższy aż o 13,14 proc.

Źródło: Steam, PC Gamer

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Komentarze