Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Chińczycy omijają ograniczenia Nvidii - kopią kryptowaluty na GPU z części do laptopów

Nietypowe konstrukcje.

Na chińskim portalu ogłoszeniowym Goofish znaleziono oferty sprzedaży nietypowych kart graficznych. Podzespoły do kopania kryptowalut oparto na laptopowym wariancie RTX 3060, dzięki czemu nie posiadają blokady wydobycia LHR.

Przypomnijmy, że Nvidia wprowadziła blokadę LHR (ang. Low Hash Rate), aby ograniczyć wydobycie kryptowaluty Ethereum na kartach RTX serii 3000. Pomimo wielu prób złamania zabezpieczeń, górnikom nie udało się przywrócić pełnej wydajności GPU.

Jak informuje serwis Tom's Hardware, odkryte karty są dobrze wykonane i w praktyce ciężkie do odróżnienia od produktów popularnych producentów, jak Gigabyte czy ASUS. Na zdjęciach widzimy podzespoły z czarną osłoną radiatora, dwoma wentylatorami i pojedynczym portem HDMI do podpięcia wyświetlacza.

Źródło: tomshardware.com

Redaktor portalu zauważa, że taka konstrukcja nie jest możliwa do zbudowania w warunkach domowych i za produkcją musi stać jeden z chińskich producentów elektroniki. Nie wiadomo, jak twórcy zmodyfikowanych GPU weszli w posiadanie dużej liczby procesorów mobilnych, ale prawdopodobnie pochodzą z recyklingu uszkodzonych laptopów.

Według podanych przez chińskiego sprzedawcę informacji, oferowana karta posiada procesor GA106, wyposażony w 30 procesorów strumieniowych. W przeciwieństwie do standardowego desktopowego RTX 3060, „na pokładzie” znajdziemy 6 GB pamięci GDDR6 zamiast 12 GB.

Źródło: tomshardware.com

Szybkość wydobycia to 50 MH/s i jest porównywalna z wynikami klasycznego RTX 3060 sprzed wprowadzenia ogranicznika LHR (obecnie wynosi 34 MH/s). Karty nie nadają się jednak do grania, ze względu na niższą wydajność od standardowych modeli. Podzespoły wyceniono na 3450 juanów (ok. 2500 zł) za sztukę.

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze