Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cena akcji CD Projektu osiąga rekordowe poziomy

Polskie spółki z sektora gier wideo przynoszą zyski inwestorom.

Akcje CD Projektu jeszcze nigdy nie były tak drogie na zamknięciu giełdowej sesji. Po zakończeniu piątkowych notowań kurs zatrzymał się na poziomie 25,50 zł.

Cena akcji CD Projektu od 2010 roku. Źródło: giełda.onet.pl.

„Po realizacji zysków przed miesiącem - po udanym debiucie najnowszego produktu - kolejne tygodnie przyniosły konsolidację kursu blisko poziomów maksymalnych” - komentuje analityk Jacek Rzeźniczek z Secus Asset Management.

Przyczyną sukcesu jest oczywiście premiera Wiedźmina 3, notującego sukcesy nie tylko na polskim, ale przede wszystkim na światowym rynku. Ostatnie doniesienia na temat sprzedaży mówią o 4 milionach egzemplarzy w rękach graczy.

Jeśli wziąć pod uwagę dane z trwających sesji, to cena akcji firmy była już wyższa - dzień przed debiutem ostatniej odsłony przygód Geralta dotarła na moment do rekordowego poziomu 25,89 zł. Kurs zamknięcia pod koniec dnia wyniósł ostatecznie 25 zł.

Pod koniec sierpnia firma opublikuje raport podsumowujący pierwsze półrocze tego roku. Wtedy mamy poznać dokładniejsze dane na temat sprzedaży. CD Projekt opracowuje także nową strategię na „życie po Wiedźminie”, ale szczegóły na ten temat poznamy dopiero w przyszłym roku.

Akcje warszawskiej spółki przeszły w ostatnich latach długą drogę. Gdy na początku 2011 roku przejmowano Optimus, by w ten sposób wprowadzić firmę na giełdę, cena wynosiła tylko około 3 zł. Teraz - z kapitalizacją na poziomie ok. 2,5 mld zł - CDP jest już jednym z 50. największych podmiotów giełdowych w Polsce.

Warto zauważyć jednak, że nie tylko producent Wiedźmina ma ostatnio powody do zadowolenia. Inna firma z Warszawy - CI Games - zamknęła ostatnią sesję na poziomie 10,04 zł za akcję, co stanowi najwyższy kurs od października 2013 roku. Przyczyną wzrostów mogły być udane prezentacje Sniper: Ghost Warrior 3 na targach E3.

Po sukcesie strategii This War of Mine dużo mówiło się także o 11 bit studios. Jeszcze w listopadzie 2014 roku za akcję płacono 9 zł, teraz - już ponad 72 zł. Spółka chce jeszcze w tym roku przenieść się na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, opuszczając tym samym indeks NewConnect.

- Mieliśmy finansowanie już wcześniej, ale teraz mamy tyle pieniędzy, że możemy bez obaw poświęcić więcej czasu na nasze nowe projekty - zapewniał w czerwcu marketing manager Karol Zajączkowski w rozmowie z Eurogamerem.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze