Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

CD Projekt podpisał porozumienie z Andrzejem Sapkowskim. Firma odnowiła prawa do Wiedźmina

Koniec sporu.

CD Projekt wydał komunikat, w którym poinformował o podpisaniu porozumienia z Andrzejem Sapkowskim, czyli autorem wiedźmińskiego uniwersum.

Firma nie przedstawiła szczegółów ugody. Spółka powołuje się na „zawarte w umowie zobowiązania” do „zachowania poufności”. Zapewniono jednak, że „przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron”.

Porozumienie nakreśliło ramy przyszłej współpracy. CD Projekt uzyskał „nowe” i „potwierdził” już posiadane prawa do świata Wiedźmina „w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych” oraz różnego rodzaju gadżetów i akcesoriów. To najprawdopodobniej oznacza, że powstaną kolejne części cyklu.

Andrzej Sapkowski w rozmowie z naszym kolegą z brytyjskiego Eurogamera przyznał, że nie wierzył w sukces CD Projektu

- Zawsze podziwialiśmy twórczość pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu studia CD Projekt Red. Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji - oznajmił prezes zarządu warszawskiej spółki, Adam Kiciński.

Ugoda kończy spór, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, gdy polski pisarz wezwał CD Projekt do zapłaty 60 mln zł. Podkreślano, że dotychczasowe wynagrodzenie przyznane twórcy jest za niskie w porównaniu do finansowego sukcesu gier o Geralcie z Rivii.

Pierwsza produkcja z serii Wiedźmin ukazała się w 2007 roku, a w późniejszych latach powstały jeszcze dwie duże odsłony cyklu. Trzecia - i na razie ostatnia - cieszy się uznaniem graczy i nadal znajduje nowych nabywców. Cała trylogia sprzedała się do tej pory w 40 mln egzemplarzy.

CD Projekt S.A. to notowana na warszawskiej giełdzie grupa kapitałowa. W skład spółki wchodzi odpowiedzialne za przygody Geralta i Cyberpunk 2077 studio CD Projekt Red oraz uruchomiona w 2008 roku platforma GOG.com.

Źródło: CD Projekt

Następnie: W GTA Online i Red Dead Online spadł śnieg - z okazji świąt

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze