Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Call of Duty: Black Ops 3 - Rozwój postaci, system walki, odznaczenia

Porady dla początkujących - co warto wiedzieć?

Głównym zarzutem przeciwko serii Call of Duty jest powtarzalność, spowodowana przez roczny cykl wydawniczy. Tworząc Black Ops III, twórcy chcieli wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stworzyli ciekawy system rozwoju postaci, nowy system poruszania się oraz wiele różnorodnych broni.

Rozwój postaci

Grę zaczynamy jako rekrut, nieobyty jeszcze ze wszystkimi nowinkami technologicznymi, do których zyskujemy dostęp podczas wykonywania drugiej misji. Za wykonywanie misji, zdobywanie odznaczeń i zabijanie wrogów otrzymujesz PD (punkty doświadczenia), od których zależy poziom bohatera.

Po zdobyciu każdego poziomu otrzymasz jeden pakiet fabrykacji. Możesz go wykorzystać do ulepszenia zdobycia wybranej umiejętności z cyberrdzenia, nowych broni, dzikich kart oraz kamizelek taktycznych.

Cyberrdzenie

Przed rozpoczęciem każdej misji trafisz do jeden z baz wypadowych. W każdej z nich znajduje się Stacja Cyberrdzeni, czyli głównego miejsca w którym możesz ulepszyć swojego bohatera.

Cyberrdzeń możesz wybrać przed rozpoczęciem każdej misji, oraz w jej trakcie po odnalezieniu mobilnej zbrojowni. Po zdobyciu 20 poziomu doświadczenia uzyskasz też dostęp do swobodnego przełączania się między drzewkami w dowolnym momencie gry.

Istnieją trzy cyberrdzenie, Kontrola, Bojowy i Chaos, przy czym możesz korzystać tylko z jednego na raz. Każde drzewko oferuje siedem umiejętności, z których każda może być ulepszona jeden dodatkowy raz.

Całkowite ulepszenie dowolnego cyberrdzenia jest nagradzane osiągnięciem

Cyberrdzeń Kontrola podzielony jest na dwa drzewka rozwoju, osłabienie i porwanie. Pierwszy z nich pozwala osłabiać roboty wiele innych elektronicznych urządzeń, a drugi umożliwia przejęcie kontroli nad wrogimi robotami.

Drugi rdzeń, Bojowy, zawiera umiejętności dotyczące walki bezpośredniej. Trzy umiejętności z drzewka spryt umożliwiają unikanie wykrycia przez wrogów oraz wyłączanie ich broni, drzewko furia natomiast zapewnia umiejętności zadające spore obrażenia najbliższym wrogom.

Ostatni cyberrdzeń to Chaos. Drzewko panika składa się z umiejętności mogących rozkojarzyć przerywnika a nawet wywołać u niego iluzję, podczas gdy drzewko zniszczenie zapewnia umiejętności niszczenia wrogów na duże odległości.

Uzbrojenie

Za punkty fabrykacji w zbrojowni można kupić łącznie 32 bronie. Każda z nich podczas używania zdobywa swoje własne PD oraz poziomy doświadczenia, które zapewniają nowe ulepszenia i dodatki do broni.

Zarówno broń dodatkowa jak i podstawowa mogą mieć zamontowane jeden przedmiot optyczny. W przypadku broni podstawowej, możesz zamontować aż dwa kolejne dodatki, czyli o jeden więcej niż w przypadku broni dodatkowej.

Możesz wybrać jeden granat ofensywny oraz dwa taktyczne, które bohater zabierze ze sobą na misję. Dodatkowo, możesz go wyposażyć w aż dwie kamizelki taktyczne, z których każda umożliwia dodatkowe umiejętności, takie jak bieg po ścianach czy używanie cudzych broni.

Ostatni element wyposażenia bohatera to dzikie karty. Możesz użyć maksymalnie trzech z nich. Każda zapewnia z nich zapewnia nowe miejsca na dodatki do konkretnej grupy broni czy wybranego typu granatu.

System walki

Tak jak i wszystkie pozostałe części serii, tak i Black Ops III należy oczywiście do gatunku FPS. Aby urozmaicić rozgrywkę, twórcy stworzyli specjalny system poruszania się. Umożliwia on wykonywanie ślizgów, pływanie w wodzie oraz bieganie po ścianach, co mocno wpływa na rozgrywkę.

Oczywiście najważniejszą częścią jest dobranie broni przed każdą misją. Jeżeli nie jesteś pewien, która będzie najlepsza na daną misję, możesz przejrzeć nasz poradnik do niej, aby dowiedzieć się z czym konkretnie przyjdzie ci walczyć.

Chociaż liczba broni i nabojów jakie można ze sobą zabrać jest ograniczona, to jednak niektóre z umiejętności bohatera pozwalają ją nieco powiększyć, tym samym zwiększając szansę gracza na wygraną.

Dobrym pomysłem jest nietrzymanie się utartych schematów i próbowanie nowych rozwiązań. Elastyczność, jaką oferuje nam gra, pozwala z łatwością dostosować się do aktualnego przebiegu walki.

Przykładowo, nawet jeżeli preferujesz wykorzystywanie potężnych broni o krótkim zasięgu w przypadku walki z wieloma wrogami warto rozważyć użycia granatu lub dowolnej broni powodującej spore zniszczenia na dużym obszarze.

Amunicja w tej grze nie jest nieskończona, jednak na większości map nie trzeba się martwić jej brakiem, ponieważ w grze dosyć często występują pudełka z amunicją. Dodatkowo można znaleźć specjalne skrzynie, z których można uzupełniać amunicję praktycznie w nieskończoność.

W grze znajdziemy dużą ilość otwartych przestrzeni, po których poruszanie się ograniczane jest głównie przez kolejne fale wrogów. Warto zauważyć, że ludzcy przeciwnicy częściej chowają się za osłonami. Wszelkie rodzaje mechanicznych przeciwników od razu ruszają na bohatera, nie przejmując się obrażeniami, dopóki nie zostaną w pełni unieszkodliwione.

Odznaczenia

Podczas wykonywania każdej misji kampanii w menu głównym możesz podejrzeć czynności, za jakie otrzymasz odznaczenia, oraz pewną ilość doświadczenia lub nawet pakiet fabrykacji. Czasami dotyczą one zrobienia dodatkowych akcji, a czasami wymagają wykonania danej czynności w odpowiedni sposób.

Akcje, za które można zdobyć wyróżnienie są jasno zadeklarowane od początku misji. Jeżeli chcesz je wykonać, zaraz po przejęciu kontroli nad bohaterem sprawdź za jakie czynności możesz otrzymać odznaczenia.

Wykonanie niektórych odznaczeń wymaga czasami korzystania z różnych cyberrdzeni podczas jednej misji. Jeżeli w jej trakcie nie znajdziesz mobilnej zbrojowni, zawsze możesz przejść daną misję jeszcze raz, z innym cyberrdzeniem, aby zdobyć pozostałe odznaczenia.

Warto zwrócić uwagę na to, że odznaczenia często się powtarzają. Przykładowo, każda misja posiada odznaczenie za unikanie śmierci i zebranie wszystkich przedmiotów kolekcjonerskich (ich opis znajdziesz w naszym poradniku). Duża część z nich posiada odznaczenie za zastrzelenie kilku wrogów jednym strzałem.

Następnie: Call of Duty: Black Ops 3 - Multiplayer: porady, tryby, klasy

Powrót do spisu treści: Call of Duty: Black Ops 3 - Poradnik, Solucja - opis przejścia i przewodnik dla gry sieciowej

O autorze

Jan Dominiak

Contributor

Komentarze