Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Blizzard usuwa prorosyjski symbol z Overwatch

Kontrowersyjna litera Z.

Ze strzelanki Overwatch usunięto przeznaczone dla jednej z postaci skiny, które ozdobione były literą Z. Powodem jest najpewniej fakt, że symbol używany jest przez Rosję jako wyrażenie poparcia do inwazji na Ukrainę.

Blizzard oficjalnie nie informuje o wykasowaniu skórek, ale zmianę zauważyli fani. Mowa o alternatywnych strojach Arctic i Siberian Front dla bohaterki o pseudonimie Zaria.

Z na obu skinach miała najpewniej oznaczać pierwszą literę nazwy postaci, Odkąd rosyjska propaganda zaczęła jednak utożsamiać literę z poparciem dla inwazji na Ukrainę, nabrała innego, kontrowersyjnego znaczenia – tym bardziej, że wspomniana protagonistka jest Rosjanką. której pełne imię i nazwisko to Aleksandra Zarianowa.

Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że dokonując kosmetycznej zmiany Blizzard chciał zdystansować się od symbolu, który używany jest przez Rosję do wspierania najeźdźców.

Skórka Zarii przed i po zmianie

Nie jest jasne, co dokładnie oznacza Z, którego nie ma w cyrylicy, choć niektórzy podejrzewają, że może być używana jako skrót od wyrażenia „za zwycięstwo”. Faktem jest, że jest utrwalana w świadomości Rosjan, którzy potrafią nawet ustawiać się w kształcie Z.

Pojawiają się głosy, że symbol to rosyjski odpowiednik nazistowskiej swastyki. Niektóre kraje zakazują używania litery w kontekście wyrażającym poparcie dla dokonanej przez Rosję inwazji na Ukrainę.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze