Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Blizzard otrzyma 8,5 mln dol. od twórców botów do World of Warcraft

Wygrana w sądzie.

Blizzard Entertainment otrzyma od niemieckiej firmy Bossland odszkodowanie w wysokości 8,5 mln dol. za produkcję i sprzedaż nielegalnego oprogramowania - tak zwanych botów - do World of Warcraft.

Wyrok amerykańskiego sądu zabrania też sprzedaży produktów Bossland w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to programów Honorbuddy, Demonbuddy, Stormbuddy, Hearthbuddy i Watchover Tyrant, które automatyzują rozgrywkę w różnych grach sieciowych - nie tylko w MMO Blizzarda, ale też w karciance Hearthstone czy Star Wars: The Old Republic.

Proces sądowy dotyczył aplikacji Honorbuddy. Dzięki niej - po uiszczeniu opłaty w wysokości ponad 20 euro - gracze mogli oddawać programowi kontrolę nad stworzonym bohaterem. Kontrolowana przez komputer postać, tak zwany bot, mogła wykonywać zadania i walczyć bez ingerencji użytkownika.

Przykład działania bota w World of Warcraft można zobaczyć od 7 minuty materiału

Nietrudno się domyślić, że tego typu programy cieszą się popularnością pośród handlarzy wirtualną walutą, czyli złotem.

Sąd argumentował wyrok między innymi stwierdzeniem, że obecność w grze botów negatywnie wpływała na społeczność i zniechęcała niektórych do kontynuowania rozgrywki, z czym wiązały się straty po stronie Blizzarda. Firma poniosła też duże koszta walki z nielegalnymi programami.

Boty od Bossland były wykorzystywane w grze od wielu lat. Dopiero w 2015 roku deweloperzy znaleźli sposób na wykrywanie niektórych przypadków stosowania takich aplikacji.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze