Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

BioShock - plazmidy: wszystkie zdolności, jak z nich korzystać

Poznaj wszystkie aktywne zdolności bohatera, z których możesz korzystać w trakcie gry.

W trakcie gry główny bohater będzie ewoluował, dzięki zdobywaniu specjalnych zdolności, czyli plazmidów oraz toników. Zdobywasz je poprzez odszukiwanie charakterystycznych słojów z kolorową substancją, w misiach zostawianych przez Małe Siostrzyczki (o ile je ratujesz), a także w specjalnych maszynach nazywanych Ogrodami Obfitości (Gatherer's Gardens). W tych ostatnich możesz je kupować płacąc substancją Adam zdobywaną za zabijanie lub ratowanie Małych Siostrzyczek (Little Sisters).

Czym różnią się plazmidy od toników? W skrócie: pierwsze są zdolnościami aktywnymi, a drugie biernymi. W praktyce oznacza to, że aby użyć plazmidu musimy go wybrać zamiast broni (nie można używać jednocześnie broni i plazmidu), a potem skorzystać z niego zużywając przy tym punkty EVE (niebieski pasek w lewym górnym narożniku ekranu). Toniki umieszczamy natomiast w specjalnych miejscach (tzw. slotach) i działają one na bohatera automatycznie, zawsze i bez zużywania zapasów EVE.

Poniżej znajdują się opisy wszystkich plazmidów i toników oraz miejsca, gdzie można je znaleźć.

Plazmidy:

Electro Bolt (Błyskawica) - pierwszy plazmid, jaki znajdziemy w grze. Pozwala unieruchamiać i osłabiać przeciwników, a także otwierać drzwi z iskrzącymi się przełącznikami. Możemy używać go na kałużach wody, które przewodzą elektryczność i w ten sposób razić np. grupy rywali. Znajdziesz go w pierwszej lokacji, czyli Witamy w Rapture (Welcome to Rapture).

Incinerate! (Podpalenie) - jak sama nazwa wskazuje umożliwia podpalanie przeciwników, a także plam oleju. Poza tym możesz przy jego pomocy stapiać śnieg blokujący np. zablokowane drzwi. Po raz pierwszy znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Telekinesis (Telekineza) - umożliwia łapanie i przyciąganie oraz odrzucanie różnych obiektów. Przydaje się na przykład w celu odrzucania przeciwnikom miotanych przez nich granatów lub koktajli mołotowa. Po raz pierwszy znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Enrage (Furia) - średnio przydatny plazmid, który używasz na konkretnym przeciwniku. Kiedy to uczynisz atakuje on nie tylko głównego bohatera, ale każdego, kto stoi na jego drodze. Znajdziesz go w Pawilonie Medycznym (Medical Pavilion).

Hypnotyze Big Daddy (Hipnoza Wielkiego Tatuśka) - sprawia, że Tatusiek chroni nas czasowo przed atakującymi bohatera przeciwnikami. Znajdziesz go Nagrodzie Neptuna (Naptune's Bounty).

Winter Blast (Uderzenie Zimna) - całkiem przydatny plazmid pozwalający zamrażać przeciwników oraz hakowalne elementy. W pierwszym przypadku rywale stają się chwilowo bezbronni, a w drugim spowalniasz zielony płyn przelewający się w trakcie mini gry hakerskiej. Pamiętaj jednak, że jeśli zabijesz zamrożonego wroga, to rozleci się na kawałki nie pozostawiając żadnych przedmiotów. Znajdziesz go w Nagrodzie Neptuna (Neptune's Bounty).

Target Dummy (Sztuczny Cel) - ustawia w wybranym miejscu hologram bohatera, który jest atakowany przez przeciwników. Plazmid raczej mało przydatny. Znajdziesz go w Nagrodzie Neptuna (Neptune's Bounty).

Security Eye (Oko Ochrony) - sprawia, że wskazany cel jest atakowany przez wszystkie lokalne systemy obronne (wieżyczki, roboty). Przydatne zwłaszcza, jeśli chcemy rozprawić się z Wielkim Tatuśkiem - jeśli użyjemy na nim tego plazmidu, to zaatakują go systemy, ale nasz bohater nie stanie się obiektem ataku wielkiego przeciwnika. Znajdziesz go w Skarbie Neptuna (Neptune's Bounty).

Sonic Boom (Dźwiękowy Uderzenie) - podmuch powietrza odrzucający obiekty i przeciwników do tyłu (dodatkowo rani tych ostatnich). Do znalezienia w Neptune's Bounty (Skarb Neptuna).


Powrót do spisu treści: BioShock - Poradnik, Solucja

Następnie: BioShock - tonics: czy są toniki i jak ich używać


Cyclone Trap (Pułapka Cyklonowa) - umieszczony na ziemi punkt, po wejściu w którym przeciwnik jest wyrzucany wysoko w górę, a przy upadku otrzymuje obrażenia. Sprawdzają się nieźle np. w wąskich korytarzach lub w niskich pomieszczeniach, gdzie na suficie możesz umieścić miny przylepne (proximity mines). Znajdziesz go w Arkadii (Arcadia).

Insect Swarm (Rój Owadów) - bohater wypuszcza chmarę pszczół, które przez pewien czas atakują przeciwników stopniowo zabierając im zdrowie. Największym plusem plazmidu jest to, że odrywa przeciwników od walki. Możesz też skorzystać z niego, a kiedy rywal zacznie opędzać się od pszczół przejść obok niego bez narażania się na atak. Znajdziesz go na Targu Farmerów (Farmers' Market).

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze