Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - wszystko o grze

Najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Battlefield 1 to kolejna część popularnej serii strzelanek stawiających na rozgrywkę wieloosobową, choć tytuł zaoferuje także kampanię dla jednego gracza. Gra została osadzona w realiach I wojny światowej, do czego nawiązuje tytuł. Cyfra „1” ma również symbolizować wojnę totalną i narodziny współczesnego pola walki.

Za produkcję odpowiada studio EA DICE, które pracowało nad poprzednimi odsłonami serii, z wyjątkiem Hardline. Globalnym wydawcą i polskim dystrybutorem jest firma Electronic Arts.

Deweloperzy nie określają Battlefield 1 jako restartu serii. Wręcz przeciwnie, korzystają z dorobku poprzednich części, implementując sprawdzone rozwiązania.

Rozgrywka będzie stawiać większy nacisk na potyczki na bliższym dystansie. W grze Battlefield 1 pojawi się nowy system walki wręcz i możliwość szarży z bagnetem. Sednem pozostają jednak typowe starcia żołnierzy z bronią palną.

 • PC, PS4, PS4 Pro, Xbox One
 • Premiera: 21.10.2016
 • Wersja językowa: polska (dubbing)
 • Producent: EA DICE
 • Wydawca: Electronic Arts
 • Dystrybutor: Electronic Arts

Zobacz: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja


Fabuła i okres historyczny

Battlefield 1 skupia się na okresie I wojny światowej. Tytuł zaoferuje kampanię dla jednego gracza, a fabuła przedstawia losy kilku postaci, biorących udział w walkach na różnych frontach. Będzie to między innymi czarnoskóry Amerykanin oraz kobieta z plemienia Beduinów.

Deweloperzy skoncentrowali się na historycznych wydarzeniach, ukazując mniej popularne operacje wielkiej wojny. Gracze odwiedzą między innymi francuskie miasteczka i wezmą udział w szturmie na fortyfikacje we włoskich Alpach. Konflikt przeniesie się też na pustynie Arabii.


Rozgrywka

Rozgrywka w Battlefield 1 będzie przypominać poprzednie części serii, choć ze względu na wybrany okres historyczny, pojawią się pewne niuanse. Zabraknie celowników laserowych i rakiet naprowadzanych. Każda broń będzie analogowa. Dostępne będą jednak modyfikacje, ustalone z góry przez twórców.

Gra będzie zachęcać do walki na bliższym dystansie, także wręcz. Wiele rodzajów broni ma mniejszy zasięg niż arsenał z poprzednich odsłon, choć twórcy przyspieszyli lot pocisków, by starcia były szybkie i emocjonujące.

Znaczenie ma też zmienny system pogodowy. W walce na pustyni przeszkodzić może burza piaskowa. Ograniczenie pola widzenia sprawi, że snajperzy i piloci będą mniej skuteczni. Podobnie będzie działać rzęsisty deszcz czy mgła.

Twórcy postawili również na większą destrukcję otoczenia. Schowanie się za zwykłym murem nie będzie zatem pomocne w starciu z czołgiem.

I wojna światowa to m.in. narodziny miotacza ognia

Broń i wyposażenie

Bronie w Battlefield 1 charakteryzują się węższą specjalizacją. Dobranie odpowiedniego sprzętu do sytuacji będzie kluczem do sukcesu.

Nie zabraknie modyfikacji uzbrojenia. Możliwe będzie dostosowanie kolby, zmiana celownika czy powiększenia lunety. Pojawią się też specjalne „skórki”.

Ważnym elementem będzie walka wręcz. Broń biała różni się szybkością ataku i zadawanymi obrażeniami. Dostępne będą łopaty, pałki, a nawet miecze. Nie zabraknie też szarż z bagnetami.

Dostępne uzbrojenie dzieli się na sześć kategorii:

 • Strzelby - idealne do eliminacji wroga w zwarciu
 • Pistolety maszynowe - szybkostrzelne, idealne do walki na krótkim dystansie
 • Lekkie karabiny maszynowe - znakomite do walki na średnim dystansie
 • Karabiny samopowtarzalne - zbalansowane, charakteryzujące się dużą mocą obalającą
 • Karabiny snajperskie - zadające duże obrażenia z bezpiecznej odległości
 • Broń osobista - przeznaczona do nagłych, nieprzewidzianych sytuacji

Gracze będą również mogli skorzystać z kilku rodzajów granatów, w tym odłamkowych, gazowych czy zapalających.


Pojazdy

Battlefield 1 to nie tylko walka na lądzie, ale również w powietrzu i na wodzie. Dostępny będzie szereg zróżnicowanych pojazdów. Gracze obejmą kontrolę nad czołgami (lekkimi i ciężkimi), opancerzonymi ciężarówkami, samolotami (bombowce, myśliwce) i potężnymi okrętami bojowymi. Będzie też możliwość przemierzania pola walki na motorze i koniu.

Deweloperzy skupili się na dużym zróżnicowaniu pojazdów, dzięki czemu każdy z nich będzie się prowadzić inaczej, oferując przy okazji odmienne „zdolności” specjalne.

Pojazdy będą odgrywać nieco większe znaczenie na polu bitwy, niż w poprzednich częściach serii. Ma to podłoże historyczne - w okresie I wojny światowej piechota nie posiadała wielu narzędzi służących do zwalczania czołgów i samolotów.

Wsiadaniu do pojazdów będzie towarzyszyć odpowiednia animacja. To nie tylko atut wizualny. Dzięki temu wyeliminowane zostanie szybkie „teleportowanie” się na zewnątrz w celu zastrzelenia przeciwnika.

W czołgu znajdzie się miejsce dla kilku graczy

Multiplayer

Battlefield 1 oprócz kampanii dla pojedynczego gracza zaoferuje rozbudowany tryb sieciowy. Na pojedynczym serwerze zmierzy się maksymalnie 64 użytkowników.

Lokacje są zróżnicowane. To zarówno tereny otwarte, ale też miejskie. Walki przenoszą więc użytkowników na rozległe pola, do okopów, na uliczki.

Dostępny będzie specjalny system „permanentnych oddziałów”, który pozwoli grupie graczy przenosić się pomiędzy bataliami i serwerami, pozostając w tej samej drużynie. W przypadku wersji PC pojawi się przeglądarka serwerów.

Battlefield 1 zaoferuje cztery główne klasy postaci oraz dwie dodatkowe, związane z pojazdami:

 • Szturmowiec - podstawowy żołnierz wyposażony w materiały wybuchowe i miny przeciwpancerne
 • Medyk - zajmuje się opatrywaniem rannych. Preferuje karabiny samopowtarzalne i potrafi naprawiać pojazdy
 • Zwiadowca - wypatruje przeciwnika i walczy za pomocą karabinu snajperskiego
 • Żołnierz wsparcia - dzierży karabin maszynowy, oferując ogień zaporowy. Dostarcza amunicję
 • Czołgista - specjalizujący się w prowadzeniu pojazdów naziemnych
 • Pilot - specjalizujący się w pilotowaniu samolotów

Dostępne będą też klasy elitarne, przypominające nieco bohaterów ze Star Wars Battlefront. Gracz będzie mógł się w nie wcielić, podnosząc odpowiednią broń. Do dyspozycji m.in. żołnierz z miotaczem ognia, zakuty w zbroję wartownik z karabinem maszynowym czy łowca czołgów posługujący się karabinem przeciwpancernym.


Kiedy odbędzie się premiera?

Battlefield 1 został po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2016 roku. Deweloperzy od razu zdradzili datę premiery. Tytuł ukaże się na wszystkich platformach docelowych 21 października 2016 roku. Osoby, które zdecydują się na zamówienie Specjalnej Edycji Ochotnika zagrają wcześniej - 18 października.

Więcej: Battlefield 1 - premiera, edycje i cena


Jaki komputer będzie potrzebny do uruchomienia gry?

Battlefield 1 powstaje na zmodyfikowanym silniku Frostbite Engine 3. EA i studio DICE udowadniają po raz kolejny, że technologia ta świetnie się skaluje - gra zadziała też na słabszych konfiguracjach. W minimalnej konfiguracji sprzętowej znaleźć można skromne GeForce GTX 660 z 2 GB pamięci i niespecjalnie wygórowane 8 GB RAM-u.

Więcej: Battlefield 1 - oficjalne wymagania sprzętowe


Materiały wideo

Twórcy Battlefield 1 nie szczędzą informacji na temat swojej gry. Od momentu zapowiedzi opublikowano szereg oficjalnych materiałów wideo. Oprócz pierwszego zwiastuna, dostępne są też prezentacje broni i pojazdów. Nie brakuje również czystej rozgrywki w szybkich i intensywnych ujęciach.

Więcej: Battlefield 1 - wszystkie trailery i gameplaye


Czy odbędą się testy beta?

Pierwsza otwarta sesja wersji beta, która pozwalała na wypróbowanie trybu sieciowego Battlefielda już się odbyła. Niewykluczone, że przed premierą pojawi się jeszcze jedna sesja otwarta - czyli ponownie taka, do której będą mogli dołączyć wszyscy chętni, na każdej platformie.

Więcej: Battlefield 1 beta - jak zagrać, wszystkie informacje

Komentarze