Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - tryb Operacje: opis i najważniejsze porady

Jak działa nowy tryb rozgrywki.

Operacje to zupełna nowość w Battlefield 1 i jeden z najciekawszych trybów w grze, który być może zacznie rywalizować wśród fanów o tytuł najlepszego trybu w serii.

Warto zaznaczyć, że Operacje nie są dostępne z poziomu przeglądarki serwerów czy też systemu szybkich meczów z uwagi na swój nietypowy charakter - cała Operacja obejmuje więcej niż jedną mapę.

W menu Gra Online znajdziemy więc osobną zakładkę poświęconą temu trybowi, dostępną obok przeglądarki i innych opcji gry multiplayer.


Warunki zwycięstwa w Operacjach

W rywalizacji w trybie Operacji bierze udział drużyna atakujących oraz obrońców. Zespoły mogą składać się z maksymalnie 20 lub 32 graczy.

Drużyna atakująca wygrywa, jeżeli uda jej się przejąć wszystkie obszary bronione przez przeciwników. Obrońcy nie mogą dopuścić atakujących do celu i powstrzymać ich na tak długo, by upłynął limit czasu.

Zespół atakujący ma trzy szanse na zdobycie obszarów. Jeżeli na jakimś etapie ofensywa się nie powiedzie, zaczynamy od nowa szturmować ten sam fragment mapy.

Mapa podzielona jest na 4-5 sektorów

Operacje - cele, przejmowanie obszarów

Wszystkie mapy są rozmiarów lokacji z Podboju. W starciach bierze udział piechota i różne pojazdy, także samoloty. Operacje najłatwiej opisać jako połączenie Podboju i Szturmu. Atakujący przejmują bowiem dwa lub trzy punkty, które od początku należą do przeciwników - jak telegrafy w Szturmie.

Mecze w Operacjach trwają dłużej niż starcia w Podboju, jedna rozgrywka składa się bowiem z dwóch - a w przypadku jednej Operacji nawet trzech - map. Zwyciężając na jednej mapie, drużyna atakująca rozpoczyna szturm na drugiej.

Dostępne Operacje i wchodzące w ich skład mapy:

  • Kaiserschlacht - Blizna Saint-Quentin, Amiens
  • Podbój piekieł - Salonowy Blitzkrieg, Las Argoński
  • Żelazne mury - Monte Grappa, Skraj Monarchii
  • Ropa Imperiów - Forteca Fao, Suez, Pustynia Synaj

Atakujący przejmują kolejne sektory mapy. Każdy sektor to najczęściej dwa lub trzy punkty (A, B, C) do zdobycia. Co ważne - wszystkie punkty muszą być przejęte przez atakujących, by sektor został uznany za wyzwolony z rąk obrońców.

Po przejęciu sektora obrońcy, którzy pozostali w okolicy, są automatycznie oznaczeni i widoczni dla wszystkich - trzeba skorzystać z okazji i wykończyć wszystkich, którzy nie zdążyli się wycofać.

Po zdobyciu sektora, atakujący widzą pozostałych na miejscu obrońców

Klasy i broń, wskazówki

Wszystkie profesje mają zastosowanie w Operacjach, jak zawsze trzeba jednak pamiętać o proporcjach. Zbyt wielu Zwiadowców nie przyda się atakującym.

Medycy są niezbędni, by kolejne szturmy nie kończyły się tylko seriami zgonów. Wspieranie ofensywy bandażami i apteczkami jest kluczowe. Podobnie istotne jest rozdawanie amunicji przez klasę Wsparcia.

W natarciu biorą też udział pojazdy, a więc żołnierz Wsparcia może wyposażyć narzędzie do naprawiania czołgów. Skuteczne naprawianie może sprawić, że jeden czołg wytrzyma przez cały mecz i dotrze do ostatniego sektora.

Pojazdami dysponują także obrońcy, ale wyłącznie drużynie atakującej może pomóc Behemot, jeżeli zespół przegra jedną próbę natarcia.


Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Zobacz także:

- Battlefield 1 - tryb Podbój: cel, taktyka i porady

- Battlefield 1 - tryb Dominacja: co warto wiedzieć

- Battlefield 1 - tryb Gołębie Wojenne: najważniejsze informacje i porady

- Battlefield 1 - tryb Szturm: cele i wskazówki

- Battlefield 1 - tryb Zespołowy DM: szczegóły i podpowiedzi


Drużyna ofensywna powinna też zadbać o dobrych pilotów. Nic tak skutecznie nie rozprasza i niszczy grup obrońców i pojazdów niż celny nalot bombowy. Bombowiec potrzebuje jednak wsparcia myśliwca, o czym trzeba pamiętać.

Wybierając czołg lekki warto rozważyć wykupienie zestawu wyposażenia haubicy. Z taką konfiguracją możemy ostrzeliwać z daleka pozycje obrońców, którzy nie przemieszczają się tak, jak atakujący, stanowiąc łatwiejszy cel.

Nie zapominajmy też o oznaczaniu wrogów - szczególnie Zwiadowcy powinni o tym pamiętać. W chaosie pola bitwy łatwo przegapić przeciwnika, dlatego przyda się czerwona ikonka nad jego głową.

Komentarze