Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Batman od Telltale wykorzystał zdjęcie zamordowanego ambasadora

Aktualizacja: Fotografię usunięto.

Aktualizacja (08.10): Telltale Games opublikowało aktualizację usuwającą kontrowersyjne zdjęcie. Grafika, w której wykorzystano fragment fotografii, nie przedstawia już zamordowanego ambasadora.

W wystosowanym do mediów oświadczeniu przedstawiciel studia przeprosił za zaistniałą sytuację. Podkreślił, że zespół „głęboko żałuje” wystąpienia „incydentu” oraz obiecał, że deweloperzy dołożą wszelkich starań, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Zmodyfikowana wersja grafiki

Oryginalna wiadomość (06.10): Studio Telltale w najnowszym odcinku przygodowej serii Batman wykorzystało zdjęcie z prawdziwego miejsca zbrodni - z grudniowego zabójstwa rosyjskiego dyplomaty.


Ostrzeżenie: Poniżej drastyczne zdjęcie z miejsca zamachu, wraz z kadrem z gry.


Andriej Karłow, rosyjski ambasador w Turcji, został zastrzelony w grudniu ubiegłego roku, podczas otwierania wystawy w galerii w Ankarze.

Zabójca dyplomaty - turecki policjant - rozmyślnie wybrał publiczne i pełne kamer miejsce zbrodni, by zapis trafił do mediów na całym świecie. Sam zginął podczas ataku, zabity przez ochroniarzy.

Wydarzenie szeroko komentowano i opisywano w redakcjach na całym świecie.

W tym tygodniu ukazał się drugi odcinek drugiego sezonu przygodówki Batman: The Enemy Within. W epizodzie pod tytułem „The Pact” przez przypadek - jak można zakładać - wykorzystano zdjęcie z miejsca zbrodni, do ilustracji włamania do skarbca w Gotham.

Grafika pokazuje zdjęcie mężczyzny leżącego na podłodze. Jeden z graczy zauważył, że to właśnie Andriej Karłow, dodany do sceny bez jakichkolwiek przeróbek. Wygląda na to, że grafik z Telltale usunął po prostu tło, bez sprawdzania źródła.

Wklejenie pełnego zdjęcia do wyszukiwarki Google natychmiast ujawnia pochodzenie materiału.

Poniżej zdjęcie z miejsca zamachu, wraz z kadrem z gry.

Poprosiliśmy Telltale o komentarz. Zaktualizujemy wiadomość, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze