Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Baldur's Gate 3 - tworzenie postaci

Dostosowanie pochodzenia, rasy, wyglądu, klasy, umiejętności i cech postaci.

Rozgrywka w Baldur's Gate 3 rozpoczyna się od etapu tworzenia postaci. Jest to bardzo ważny proces, gdyż większości ustawionych tutaj rzeczy nie będziesz w stanie zmienić podczas dalszej zabawy. W tym rozdziale wyjaśniamy wszystkie składowe postaci i doradzamy, na czym się skupić.

Okno tworzenia postaci załączy się po krótkiej chwili od rozpoczęcia rozgrywki. Wszystko podzielone jest na 6 kart - pochodzenie, rasa, wygląd, klasa, umiejętności i cechy.


Na tej stronie:


Postać własna lub gotowa

Na pierwszym ekranie masz możliwość wyboru jednej z predefiniowanych postaci. Co ciekawe, są to twoi potencjalni kompani. Wybierając jednego z nich oglądasz świat z jego perspektywy. Przy pierwszym podejściu do rozgrywki warto jednak utworzyć własną postać, a pokierować kompanem przy kolejnej próbie.

Czym innym jest Mroczna żądza. Ten bohater nie występuje w normalnej rozgrywce. Rozgrywka po jego wyborze jest znacznie trudniejsza, czasem uniemożliwione jest zakończenie niektórych wątków. Bohater bowiem kieruje się żądzą mordu, przez co czasami w niewyjaśnionych okolicznościach giną inni. Nie należy tego mylić z grą "jako zły", bowiem bohater wcale nie musi pogrążać się w okrucieństwie.


Rasa i podrasa

Po wejściu do zakładki Rasa (1) wybierzesz "gatunek" twojej postaci. Oprócz samej rasy, możesz także wybrać podrasę (2), która wprowadza dodatkowe zmiany dla postaci. Po prawej stronie znajdziesz podsumowanie danej rasy (3) - dostępne dla niej sztuczki, biegłości w orężu i uzbrojeniu czy premie do cech.

Wybór rasy postaci powinien być uwarunkowany klasą postaci oraz cech rasowych (4), które mogą zmieniać się lub rozszerzać w zależności od podklasy. Dla przykładu, jeśli chcesz zostać łotrzykiem, dobrze w tej roli sprawdzi się Elf bądź Niziołek, najlepszym wojownikiem będzie z kolei Githyanki. Pamiętaj też, że wybór rasy wpłynie na postrzeganie twojej postaci przez inne osoby - nie każdy w świecie Faerun pała miłością do postaci ras Githyanki czy Drow. Sugestie dotyczące wyboru rasy znajdziesz w opisie buildów klas w niniejszym poradniku.


Klasa postaci

W zakładce Klasa (5) czeka cię najtrudniejszy wybór - ustawienie klasy postaci. Do wyboru masz tutaj główną klasę, taką jak Wojownik, Łotrzyk czy Mag. Z każdą z nich powiązane są dodatkowe rzeczy - jak podklasa (6), czyli wariant danej klasy wprowadzający niewielkie zmiany czy dostępne dla klasy umiejętności specjalne, sztuczki i czary (7).

W trakcie rozgrywki możesz zmieniać klasę postaci. W ten sposób możesz całkowicie przemodelować bohatera. Gra umożliwia również tworzenie postaci wieloklasowej po każdym awansie na wyższy poziom. Kolejna klasa posiada wtedy poziom 1 przy zachowaniu aktualnego poziomu głównej klasy.


Pochodzenie postaci

Pochodzenie (8) warunkuje dwie rzeczy w trakcie rozgrywki: rodzaje aktywności, za które zdobywasz Inspirację pozwalającą na przerzucanie kością oraz dodatkowe umiejętności (9), dzięki czemu zwiększa się twoja szansa na powodzenie przy korzystaniu z nich.


Cechy i umiejętności

Ostatnia zakładka, Cechy (10), to jedna z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu postaci. Są one odpowiednikiem znanych ci z innych gier atrybutów czy statystyk. Do wyboru jest tutaj 6 cech:

  • Siła - wpływa na szansę na trafienie i obrażenia zadawane przy pomocy broni opartych o siłę (podstawowa broń biała), odległość skoku postaci i maksymalny udźwig. Jest kluczowa dla postaci klasy Wojownik
  • Zręczność - zwiększa szansę na trafienie i obrażenia oręża opartego o zręczność (bronie finezyjne, jak rapier oraz dystansowe), inicjatywę postaci, jej klasę pancerza i wpływa na powiązane z nią umiejętności. Jest zdolnością kluczową dla postaci klasy Łotrzyk i ważną dla Łowcy
  • Kondycja - wpływa na maksymalną ilość punktów zdrowia twojej postaci. Jest kluczowa dla wszystkich postaci walczących w zwarciu
  • Inteligencja - cecha ważna dla postaci klasy Mag, gdyż wpływa na testy umiejętności i zaklęć, ułatwiając im trafienie celu za pomocą czaru. Dla pozostałych klas kompletnie bezużyteczna i można ją zmniejszyć
  • Mądrość - cecha wpływająca na skuteczność umiejętności Percepcja i zwiększająca skuteczność zaklęć rzucanych przez Kleryków, Łowców i Druidów
  • Charyzma - najważniejsza cecha dla Czarowników, a także Paladynów i Bardów. Wpływa na skuteczność zaklęć tych klas, a także na umiejętności takie jak Perswazja czy Oszustwo

Ustalając cechy, skup się na maksymalnym rozwoju jednej, która związana jest z twoją klasą i wpływa na ataki / zaklęcia - możesz ją rozpoznać po gwiazdce (11) znajdującej się nad konkretną cechą. Pozostałe punkty rozdaj wedle uznania - postaciom walczącym wręcz przyda się Kondycja, a tym korzystającym z lekkich zbroi Zręczność.

WAŻNE: pamiętaj, by zawsze ustawiać parzyste wartości w cechach. Wiąże się to z premiami od cech, które wzrastają o 1 punkt wraz z każdym kolejnym progiem. Dla poziomu 10 będzie to +0, dla 12 +1, dla 14 +2 i tak dalej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wartości poniżej 10 - dla 8 będzie to -1, dla 6 -2. Premie te wpływają na szanse powodzenia danych testów, zwiększają skuteczność zaklęć postaci czarujących, jak i szansę na trafienie postaci walczących przy pomocy broni.

W zakładce Cehy klikając na przycisk Zmień (12) wybrać możesz zdolności, w których biegła będzie twoja postać. W zależności od klasy, wybierzesz od 2 do 4 biegłości poprzez zaznaczenie konkretnej umiejętności. Zaznacz wybrane prostokąciki w ilości takiej, jak przedstawiona liczba na samej górze listy (13). Dodatkowe punkty biegłości otrzymujesz od każdych dwóch punktów Cechy, z którą są powiązane. Więcej o umiejętnościach przeczytasz na oddzielnej stronie.

Każdy bohater może używać wszystkich umiejętności. Ty jedynie zadecydujesz o tym, jak skutecznie będzie radził sobie w testach na pomyślne wykonanie danej czynności poprzez zwiększanie ilości punktów danej zdolności. Niektóre z nich pojawiają się częściej lub są istotniejsze: jak Perswazja czy Zwinne dłonie, Religia czy Historia są zaś powiązane jedynie z dialogami, nie czynnościami (choć pozwalają odkryć tajną wiedzę i alternatywne sposoby ukończenia zadania).


Wygląd postaci

By edytować wygląd postaci, kliknij przycisk Zmień wygląd (14). Możesz wybierać spomiędzy rozmaitych twarzy, fryzur, zarostów, tatuaży i makijażu, a także dostosowywać ich kolory. Nie zapomnij o ustawieniu głosu postaci na taki odpowiadający jej płci - przez nieuwagę można grać elfką z głosem mężczyzny. Nie możesz zmienić wzrostu postaci - jest on powiązany z klasami.

Wygląd postaci możesz zmienić w trakcie gry, gdy poczynisz pewne postępy. W każdym akcie, gdzieś w świecie, znajduje się Magiczne lustro, które umożliwia zmianę podstawowych cech wyglądu.

Następnie: Baldur's Gate 3 - klasy postaci: cechy i role

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - jak podświetlić przedmioty

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Baldur's Gate III

PS5, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.
Komentarze