Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Baldur's Gate 3 - pułapki: jak wykrywać i rozbrajać

Wykrywanie pułapek i ich bezpieczne rozbrajanie.

Jak przystało na grę RPG, w BG3 część terenów czy skarbów zabezpieczona będzie pułapkami. Aktywowanie ich w sporej części przypadków dotkliwie rani drużynę, często po prostu zabijając wszystkie postacie. Jak radzić sobie z pułapkami, wykrywać je i bezpiecznie rozbrajać? Wyjaśniamy to w niniejszym poradniku.


Na tej stronie:


Podstawowe informacje o pułapach

Pułapki często znajdziesz w lochach, skarbcach czy nawet w lasach. Oto co powinieneś o nich wiedzieć:

  • Percepcja - od niej zależy, czy pułapka zostanie zlokalizowana
  • Zwinne dłonie - próba rozbrojenia pułapki to rzut na tą umiejętność; im wyższa, tym łatwiej
  • Gdy pułapka zostanie wykryta i zauważona, bohaterowie będą jej unikać - o ile to możliwe
  • Wiele pułapek może być śmiertelnych, nawet dla całej drużyny
  • Pułapki typu miny możesz zestrzelić lub rzucić w nie obiektem, by aktywować je z bezpiecznej odległości. Nad niektórymi zaś możesz po prostu przeskoczyć
  • Jeśli z widzisz otwór z którego wydobywa się trujący gaz czy olej, możesz zlokalizować skąd się wydobywa i zakryć otwór na przykład skrzynią
  • Pułapki często mogą obejmować obiekt - jak skrzynia skarbów czy sarkofag. Proces ich rozbrajania jest taki sam. Czasami możesz zniszczyć taką skrzynię z odległości, lecz ryzykujesz zniszczeniem jej zawartości. Weź ją do inwentarza i wyślij do obozu - możesz zająć się nią później

Rozbrajanie pułapki

By móc rozbroić jakąkolwiek pułapkę, musisz mieć Zestaw do rozbrajania pułapek. Bez niego cały proces będzie niemożliwy. Zestawy często znajdziesz w świecie gry - sprzedają je także niektórzy handlarze - warto mieć kilka sztuk w plecaku.

Gdy spełnisz powyższe wymagania, możesz zabrać się do rozbrajania. Pierwszym krokiem będzie wykrycie pułapki. Gdy postać znajdzie się w jej pobliżu, wykona test na percepcję. Jeśli się powiedzie - ikonka będzie niebieska (4)- pułapka zostanie wykryta. Jeśli jednak nie uda się go wykonać i ikonka będzie czerwona (5), pułapka nie zostanie odkryta. Pamietaj, że tylko jedna postać musi przejść test pozytywnie, by wykryć zagrożenie.

By rozbroić odkrytą pułapkę musisz kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję Rozbrój (6). Postać przystąpi do testu na Zwinne dłonie. Jeśli się powiedzie, pułapka zostanie rozbrojona i zniknie - jeśli nie, natychmiast zostanie aktywowana.

Przed rozbrojeniem każdej pułapki wykonaj zapis gry na wypadek, gdyby nawet najprostszy test się nie udał. Pamiętaj też, by do tej czynności wykorzystać postać o możliwie wysokim poziomie Zwinnych dłoni (zależna od Zręczności) - z towarzyszy w tej roli najlepiej spisze się Astarion.

Następnie: Baldur's Gate 3 - klasa pancerza: jak działa i na co wpływa

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - jak otwierać zamki

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Baldur's Gate III

PS5, Xbox Series X/S, PC

Related topics
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze