Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Baldur's Gate 3 - mag: porady, build

Opis klasy maga, komórki czarów, rekomendowane cechy i zaklęcia, porady.

Mag to jedna z klas w Baldur's Gate 3, która korzysta z magii. Ze wszystkich klas magicznych, mag pozwala na zadawanie największych obrażeń, ma też dostęp do największej puli zaklęć. Wszystko to jednak okupuje mniejszą odpornością na ataki i wytrzymałością. W tym rozdziale wyjaśniamy jak grać magiem, w które cechy warto inwestować i które zaklęcia są warte uwagi.

Mag rzuca swoje zaklęcia w oparciu o Inteligencję i to na tym parametrze musisz się tutaj skupić. Z uwagi na fakt, że nie korzysta on z żadnych pancerzy, ważna jest także wysoka Zręczność, by uzyskać kilka dodatkowych punktów klasy pancerza. Nie posiada on także zbyt wielkich biegłości w broniach, dlatego warto skupić się w jego przypadku wyłącznie na walce przy pomocy zaklęć.


Mag - rasa i cechy

W przypadku maga rasa nie jest aż tak ważna, gdyż podczas eksploracji Opuszczonej wioski (1) natrafisz na grupę ogrów (2), których pokonanie pozwoli ci zyskać przedmiot, Opaskę wypaczonej mocy, zwiększający Inteligencję postaci do 18 punktów. Jeśli jednak nie chcesz polegać na tym przedmiocie, wybierz Półelfa wysokiego - rasa ta posiada premię +2 do Charyzmy i pozwala dodać 2 punkty do innych cech, jest w stanie także widzieć w ciemności.

Przydzielając punkty cech (3), rozdysponuj je w następujący sposób: Siła 8, Zręczność 14, Kondycja 14, Inteligencja 16, Mądrość 10 i Charyzma 14. Dzięki temu postać zyska sporo punktów zdrowia, dodatkowe punkty klasy pancerza i skutecznie walczyć będzie przy pomocy zaklęć. Na 4 poziomie doświadczenia poziom Inteligencji wzrośnie do 18 punktów.

Jeśli jednak chcesz korzystać ze wspomnianego wcześniej przedmiotu, który podnosi Inteligencję do 18 punktów, rozłóż punkty w ten sposób: Siła 10, Zręczność 17, Kondycja 15, Inteligencja 8, Mądrość 10 i Charyzma 14. Dzięki temu postać znacznie zyska na żywotności, jednak przez pierwsze kilka godzin gry jej zaklęcia będą nieskuteczne. Na 4 poziomie zwiększysz Zręczność i Kondycję do 18 i 16 punktów.


Pochodzenie i umiejętności

W przypadku pochodzenia dla twojego maga, dobrym wyborem jest Mędrzec, dzięki któremu postać zdobędzie biegłość w Wiedzy tajemnej i Historii. Do tego dobrać możesz dwie dodatkowe umiejętności także opierające się o Inteligencję - Religia i Śledztwo. Dzięki temu, w przypadku testów na te umiejętności, postać otrzyma premię +5 już na 1 poziomie doświadczenia.


Podklasa maga - szkoła wywołania i odpychania

Wraz z awansem na drugi poziom, mag wybrać może podklasę. W wersji z wczesnego dostępu znalazły się dwie z nich:

 • Szkoła wywołania - dzięki tej szkole postać zyska właściwość Rzeźbienie zaklęć. Dzięki temu może rzucać zaklęcia ofensywne, które nie ranią sojuszniczych jednostek, jeśli te znajdą się w polu rażenia.
 • Szkoła odpychania - w tym przypadku postać zyskuje właściwość Magiczna powłoka. Dzięki niej, po każdym użyciu zaklęcia z grupy Odpychanie (jak Zbroja maga), postać zyska tarczę pochłaniającą obrażenia.

W przypadku maga - a przynajmniej w trakcie wczesnego dostępu - szkoła wywołania jest znacznie lepszym wyborem, gdyż pozwoli ci bezpieczniej rzucać zaklęcia bez obawy o ranienie sojuszników.


Czary, przygotowane czary i sztuczki

Tak jak w przypadku kleryka, zdolności magiczne maga podzielone są na trzy grupy - czary, przygotowane czary i sztuczki. Czary to zaklęcia, które poznał mag. Można je potem przygotować, by postać była w stanie z nich korzystać w trakcie walki, wyczerpując kolejne komórki czarów.

Po każdym długim odpoczynku komórki czarów się zregenerują i mag będzie mógł na nowo z nich korzystać. Mag skorzystać może także z akcji specjalnej, Odzyskanie mocy, by odzyskać dwie komórki 1-go poziomu bądź jedną poziomu 2-go.

Dostępność komórek czarów prezentuje się w następujący sposób:

 • 1 poziom maga - dwie komórki 1-go poziomu.
 • 2 poziom maga - trzy komórki 1-go poziomu.
 • 3 poziom maga - cztery komórki 1-go poziomu i dwie komórki 2-go poziomu.
 • 4 poziom maga - cztery komórki 1-go poziomu i trzy komórki 2-go poziomu.

Na 4 poziomie (maksymalny we wczesnym dostępie), mag będzie mógł więc rzucić łącznie 7 zaklęć, zanim konieczny będzie odpoczynek. Pamiętaj jednak, że korzystać może jedynie z tych czarów, które przygotował przed odpoczynkiem.

Jak większość klas postaci w grze, mag posiada także sztuczki. Tych na starcie rozgrywki może nauczyć się 3 z 14 dostępnych. Sztuczki to niejako zaklęcia 0-go poziomu - ich rzucenie kosztuje co prawda punkt akcji, jednak nie zużywają one żadnych komórek czarów. Z tego też powodu powinny być wykorzystywane w trakcie regularnych walk - zaklęcia oparte o komórki czarów lepiej zużyć na mocniejszych wrogów.


Czary na początek i dalszy rozwój

Na pierwszym poziomie doświadczenia, z czarów warto korzystać z Magicznego pocisku i Zbroi maga. To pierwsze zaklęcie zadaje od 3 do 12 punktów obrażeń i nie może chybić w cel - możesz także rzucić je na 3 różne cele. Zbroja maga z kolei zwiększa klasę pancerza maga do momentu obozowania - co w przypadku postaci niekorzystającej z pancerza jest na wagę złota.

Przy tworzeniu postaci możesz też wybrać sztuczki. Z dostępnych sztuczek najlepsze będą Trujący rozprysk, który zadaje 1-12 obrażeń od trucizny na niewielkim polu, Tańczące światła, które rozświetlą okolicę i jedno z dwóch dodatkowych zaklęć ofensywnych - Promień mrozu (1-8 obrażenia od mrozu) bądź Ognisty pocisk (1-6 obrażeń od ognia).

Jak wspominaliśmy wcześniej, na drugim poziomie mag może wybrać podklasę. W tym wypadku najlepszym wyborem jest wspomniana szkoła wywołania (4). Mag otrzyma także dodatkową komórkę czaru 1-go poziomu i będzie mógł nauczyć się dwóch nowych zaklęć.

Trzeci poziom doświadczenia maga to dodatkowa komórka 1-go poziomu i dwie nowe poziomu 2-go. Do nauczenia będą także dwa nowe zaklęcia. Warto wybrać tutaj Krok przez mgłę, dzięki któremu mag może teleportować się w wybrane miejsce i jedno zaklęcie ofensywne - Wypalający promień, Trzask bądź Kwasowa strzała Melfa.

Na czwartym poziomie mag zyskuje dodatkową komórkę 2-go poziomu, a także możliwość nauczenia się dwóch nowych czarów i jednej nowej sztuczki. Otrzyma także atut, który domyślnie pozwoli zwiększyć poziom cech. Naturalnie zainwestować należy w Inteligencję, by podnieść ją do 18 punktów. Jeśli jednak korzystasz ze wspomnianego wcześniej przedmiotu do podnoszenia tej cechy, zwiększ Zręczność i Kondycję do 18 i 16 punktów.


Sposób rozgrywki i porady

Na koniec kilka porad dotyczących rozgrywki tą postacią, mianowicie:

 • Nigdy nie walcz na pierwszej linii. Postać posiada najmniej punktów wytrzymałości i klasy pancerza ze wszystkich dostępnych w grze, przez co jest łakomym kąskiem dla każdego przeciwnika. Trzymaj maga możliwie daleko od miejsca akcji.
 • Staraj się zyskać przewagę wysokości. Część z zaklęć maga działa jak ataki dystansowe - jeśli mag będzie stał blisko wroga, otrzyma karę do celności. Jeśli z kolei ustawisz go na wzniesieniu, uzyska dość sporą premię. Jeśli nie możesz wejść na wzniesienie, wykorzystaj zaklęcia jak Krok przez mgłę.
 • Korzystaj ze sztuczek. Zaklęcia kosztujące komórki czarów lepiej zostawić na mocniejszych wrogów, a z mięsem armatnim rozprawić się przy pomocy zwykłych sztuczek.
 • Odpoczywaj przed większym starciem. Pamiętaj, że duża część siły maga płynie z jego czarów, które wymagają komórek czarów do rzucania. Korzystaj z obozowania przed każdą dużą walką, by mag był w pełni gotowości.
 • Ucz się zaklęć ze zwojów. Wystarczy kliknąć na zwój prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję uczenia się. Dzięki temu mag doda dane zaklęcie do swojego repertuaru. Co więcej, może w ten sposób nauczyć się nawet zaklęć kapłańskich dostępnych dla kleryka!

Następnie: Baldur's Gate 3 - prolog: ucieczka z piekła

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - łotrzyk: porady, build

Komentarze