Picture of Martyna Wiśniewska

Martyna Wiśniewska

Autor

Featured articles

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Farming Simulator 19 - uprawa: przechowywanie plonów i surowców, korzystanie z pociągu

Magazynowanie zbiorów w wewnętrznych i zewnętrznych magazynach oraz ich sprzedaż za pomocą pociągu towarowego.

Farming Simulator 19 - maszyny i sprzęt: silosokombajny i sieczkarnie

Wykaz silosokombajnów wraz z dedykowanymi hederami.

Silosokombajny to maszyny szczególnego rodzaju, które przetwarzają rośliny na półprodukty. Z ich pomocą możemy wytworzyć np. plewy i sieczkę. Do pracy wymagają zakupu hedera, a ze względu na brak zbiornika w przypadku każdego dostępnego modelu, jesteśmy zmuszeni do zaopatrzenia się w przyczepę.

Jednym z etapów uprawy są zbiory roślin. Aby przeprowadzić żniwa, musimy posiadać odpowiedni kombajn, a do maszyny musi być przyczepiona żniwiarka (heder). Na ogół kombajny posiadają własne zbiorniki, choć nie jest to regułą - np. przy zbiorze trzciny cukrowej potrzebujemy specjalnej wywrotki. Niektóre rośliny możemy zebrać zarówno za pomocą specjalnego, kosztownego kombajnu, jak i przy użyciu narzędzia przyczepionego do ciągnika.

Farming Simulator 19 - sprzęt do nawożenia: opryskiwacze do wapna, nawozu stałego i płynnego

Wskazówki co do zakupu maszyn do nawożenia pól wapnem, nawozami stałymi i płynnymi.

Ze względu na to, że nawozy można stosować w różnych maszynach, wybór odpowiedniego narzędzia może być trudny. W pierwszej kolejności musimy zdecydować się, jakie nawozy chcemy wykorzystywać. To ograniczy nam wybór maszyny do zakupu. Kolejnymi kryteriami są: stosunek ceny i pojemności zbiornika na nawóz, moc ciągnika, do którego narzędzie musi być podłączone (o ile musi), a także szerokość urządzenia, informująca o jego powierzchni roboczej.

Farming Simulator 19 - uprawa: odchwaszczanie i opryski

Stosowanie chwastowników i oprysków przeciwko chwastom.

Chwasty są nieodłącznym elementem upraw. Pojawiają się na wczesnym stadium wzrostu roślin i jeżeli w porę nie zareagujemy, zmniejszą nasze plony. Na tym etapie potrzebujemy chwastownika, a jeśli przegapimy ten moment, będziemy musieli dokonać oprysków przy użyciu opryskiwacza.

Farming Simulator 19 - uprawa: zasiew i sadzenie

Sianie i sadzenie roślin uprawnych.

Po kultywacji lub orce możemy przejść do zasiewu. Proces ten różni się w szczegółach w zależności od tego, jaką rośliny chcemy posiać. Część roślin zasiejemy przy użyciu zwykłego siewnika, dostępnego w Sklepie w kategorii Narzędzia / Siewniki. Inne będą wymagać maszyn z kategorii Sadzarki, a do ziemniaków i trzciny cukrowej musimy zakupić dedykowane narzędzia.

Farming Simulator 19 - uprawa: orka i kultywacja

Oranie i kultywatorowanie ziemi.

Pierwszym etapem w uprawie roli jest przygotowanie pola do zasiewu. W tym celu dokonujemy orki lub kultywacji ziemi. Obie czynności wyglądają dość podobnie, ale różnią się powodem ich wykonywania. Orkę musimy przeprowadzić po zbiorach: kukurydzy, trzciny cukrowej, buraków cukrowych oraz ziemniaków, ponieważ jej brak spowoduje zmniejszenie przyszłych plonów. W innym przypadku kultywatorowanie będzie wystarczające, o ile nie gramy z opcją wymaganej orki po 3 zbiorach.

Farming Simulator 19 - zwierzęta hodowlane: konie

Hodowla koni oraz opieka nad nimi.

Ostatnim typem zwierzęcia, które możemy hodować w grze, jest koń. Opieka nad nim różni się nieco od pozostałych zwierząt - oprócz pokarmu, wody i słomy, konie potrzebują treningów i czyszczenia sierści. Zadbany koń to dobry i stosunkowo szybki zarobek, który warto wziąć pod uwagę.

Farming Simulator 19 - zwierzęta hodowlane: krowy i świnie

Hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej.

Kolejne zwierzęta, które możemy hodować w grze, to krowy i świnie. Posiadając bydło mleczne zarabiamy na mleku, a w przypadku trzody chlewnej zyskujemy przez sprzedaż żywego inwentarza. W obu przypadkach zwierzęta produkują obornik lub/i gnojowicę w zależności od rodzaju dostarczanej im paszy. Pamiętajmy, że maszyn do jednego rodzaju nawozu nie możemy użyć do drugiego i odwrotnie.

Farming Simulator 19 - Sklep i Warsztat: podstawy, zakup oraz modyfikacje maszyn

Dokonywanie zakupów maszyn w Sklepie oraz korzystanie z Warsztatu.

Niezbędny do pracy sprzęt czy potrzebne budynki możemy zakupić lub wypożyczyć w Sklepie, który wywołujemy przyciskiem View/Options. Możemy także udać się bezpośrednio do lokacji widocznej na mapie. W tym drugim przypadku musimy podejść do podświetlonego na żółto znacznika i dokonać z nim interakcji.

Pierwsza Poprzednia