Picture of Marek Czarnecki

Marek Czarnecki

Autor

Featured articles

Civilization 6 - Dziedzictwo Jadwigi: scenariusz Polski

Jak osiągnąć zwycięstwo w scenariuszu poświęconym Polsce?

Civilization 6 - Polska: jak grać, najlepsze strategie

Jak poprowadzić Jadwigę i Polaków do zwycięstwa?

Civilization 6 - zwycięstwo: kulturowe

Jak wygrać dzięki kulturze, wielkim dziełom, artefaktom i turystyce?

Civilization 6 - zwycięstwo: naukowe

Jak wygrać dzięki nauce i skolonizować Marsa przed przeciwnikami.

Civilization 6 - zwycięstwo: religijne

Jak nawracać inne cywilizacje i osiągnąć wygraną przez religijną konwersję?

Civilization 6 - zwycięstwo: dominacja

Jak osiągnąć zwycięstwo przez dominację i podbić przeciwników?

W poniższym rozdziale zawarto porady dotyczące tego, jak osiągnąć zwycięstwo przez dominację oraz w jakich sytuacjach jest ono wskazane. Zawarto tu także instrukcje dotyczące doboru cudów świata, doktryn i ustrojów służących temu celowi, jak również kierowania wojskiem w optymalny sposób. Opis samych mechanizmów walki można natomiast znaleźć w rozdziale Wojna: armia, casus belli, walka.

Civilization 6 - cywilizacje i ich przywódcy

Lista przywódców, cele, cechy i jednostki specjalne liderów.

W poniższym rozdziale znajduje się lista wszystkich państw dostępnych w grze oraz ich przywódców - razem z poradami dotyczącymi tego, jak nimi grać oraz jak ich pokonać.

Civilization 6 - wojna: armia, casus belli, walka

Ulepszanie i awansowanie jednostek, statystyki bojowe i oblężenia.

Prowadzenie wojen stanowi nieuniknioną część gry. Założenia zabawy w wyraźny sposób premiują agresywnych graczy, zajmowanie nowych terytoriów oraz eliminację pozostałych cywilizacji. Z każdym zdobytym miastem rośnie potencjał ekonomiczny państwa, przez co wzrasta tempo produkowania nowych armii - a tym samym szybkość przejmowania kolejnych osad. Zajęcie stolic wszystkich pozostałych cywilizacji skutkuje osiągnięciem zwycięstwa przez dominację.

Civilization 6 - złoto: pieniądze i ich pozyskiwanie

Skąd brać złoto i na co je wydawać?

W poniższym rozdziale zawarto informacje na temat wszystkich źródeł złota, pełniącego w grze rolę waluty. Znalazły się tu także sugestie dotyczące tego, na co je wydawać. Porady dotyczące maksymalizacji zysków oraz uzyskiwania dodatkowych bonusów można natomiast znaleźć w rozdziałach: Dzielnice i gdzie je budować oraz Gospodarka: jak zarabiać więcej i produkować szybciej.

Civilization 6 - doktryny i ustroje

Lista doktryn i ustrojów oraz ich znaczenie.

W poniższym rozdziale zawarto listę wszystkich doktryn oraz ustrojów dostępnych w grze. Jedne i drugie odblokowuje się dzięki punktom kultury, za pośrednictwem drzewka idei.

Civilization 6 - punkty kultury i ich pozyskiwanie

Lista wszystkich źródeł punktów kultury i ich znaczenie.

W poniższym rozdziale zawarto informacje na temat wszystkich źródeł punktów kultury. Porady dotyczące maksymalizacji zysków oraz uzyskiwania dodatkowych bonusów można znaleźć w rozdziałach: Dzielnice i gdzie je budować oraz Gospodarka: jak zarabiać więcej i produkować szybciej. Listę wszystkich doktryn i ustrojów umieszczono natomiast w rozdziale Doktryny i ustroje (wkrótce).

Civilization 6 - technologia i nauka: jak zdobywać punkty nauki?

Lista źródeł punktów nauki, wynajdywanie technologii i chwile eureki.

Punkty nauki, podobnie jak wszystkie inne przychody, są generowane w miastach. Służą do odkrywania nowych technologii w drzewku technologicznym, tym samym przyspieszając ogólny rozwój państwa i przechodzenie do kolejnych epok.

Civilization 6 - gospodarka: jak zarabiać więcej i produkować szybciej

Maksymalizacja zysków, handel i wpływ miast-państw.

Chociaż większość konfliktów w grze da się rozwiązać przy pomocy brutalnej siły, to jednak o właściwej sile cywilizacji decyduje jej potencjał ekonomiczny. Duży przychód punktów nauki skutkuje nowocześniejszą armią i skuteczniejszymi budynkami, kultura pozwala natomiast na przyjęcie zaawansowanych ustrojów i dogmatów. Produkcja odpowiada za szybsze wznoszenie budowli i rekrutację wojsk, żywność przyspiesza wzrost miast, wiara wspiera pozostałe gałęzie gospodarki, a za złoto można kupić niemal wszystko.

Civilization 6 - dzielnice i gdzie je budować

Jak wznosić specjalne budynki poza miastem?

Na rozwój miast wpływa bardzo wiele czynników. Zagadnieniom związanym z przychodami i zasobami poświęcono osobny rozdział poradnika, podobnie jak w przypadku rozbudowy miast, a także maksymalizacji zysków. Tutaj skupimy się na wznoszeniu dzielnic oraz związanych z nimi budynków.

Civilization 6 - miasta i ich mieszkańcy

Jak rozwijać miasta, zdobywać obszary mieszkalne oraz udogodnienia?

W Civilization 6 cała rozgrywka toczy się wokół miast oraz zajmowanych przez nie pól. To właśnie w miastach werbuje się żołnierzy i agentów specjalnych, tutaj gromadzone są punkty produkcji, nauki, kultury, turystyki oraz same pieniądze. Ostatecznie wszystkie drogi prowadzące do zwycięstwa są związane z miastami - niezależnie od tego, czy chodzi o ich przejmowanie, nawracanie czy korzystanie z ich zasobów i budynków.

Civilization 6 - przychody, zasoby i ulepszenia pól

Jak ulepszać pola i zdobywać surowce?

O potencjale gospodarczym miasta decydują otaczające go pola, generujące określony przychód. Aby się z nim zapoznać, wystarczy skorzystać z filtra „Ustawienia mapy” nad minimapą w lewym dolnym rogu ekranu i wybrać opcję „Pokaż ikony przychodu”. W ten sposób ujawnione zostaną punkty żywności (symbol kukurydzy), złota (monety), produkcji (kółka zębate) oraz innych przychodów generowanych na danych polach.

Civilization 6 - interfejs: ikony, opcje, ekrany

Dla mapy głównej, miasta i jednostek.

Jak przystało na złożoną grę strategiczną, Civilization 6 oferuje graczom niezliczoną liczbę możliwości, opcji oraz statystyk ułatwiających prowadzenie rozgrywki. Korzysta się z nich za pomocą rozbudowanego interfejsu, który z racji swojego skomplikowania może sprawiać nieco trudności niektórym graczom. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten rozdział.

Civilization 6 - poradnik i najlepsze porady

Kompletny przewodnik dla budowniczych wielkich cywilizacji.

Witamy w poradniku do gry Civilization 6. Szósta część kultowej serii to niezwykle rozbudowana strategia turowa 4X, w której głównym celem jest poprowadzenie wybranej cywilizacji od epoki kamienia łupanego do zaczątków kolonizacji kosmosu. Poniższy poradnik stworzyliśmy po to, aby ułatwić graczom stworzenie cywilizacji, która przetrwa próbę czasu.

Civilization 6 - początek, założenie miasta i pierwsze decyzje

Początek gry, pierwsze kroki i early game.

O tym, jaki kształt będzie miała rozgrywka, można zadecydować jeszcze przed jej rozpoczęciem. Kluczowa jest tu wielkość mapy, wpływająca nie tylko na sam jej rozmiar, ale także liczbę cywilizacji oraz wolnych miast. Nie da się ukryć, że zwycięstwo poprzez dominację jest dużo trudniejsze na mapach o pokaźnych rozmiarach - te są przeznaczone raczej dla zwolenników zwycięstwa naukowego lub kulturowego. Z małymi mapami można sobie natomiast poradzić bardzo szybko poprzez ekspansję militarną lub religijną - w tym drugim przypadku można wręcz wygrać bez jednego wystrzału!

Stellaris - wojna, armia, walka i militaria

Statki kosmiczne, gwiezdne bitwy i zajmowanie planet.

Stellaris to gra o prowadzeniu wojen - chociaż większość rozgrywki spędza się na zarządzaniu planetami, to jednak prowadzenie wojen stanowi jedyną ścieżkę do zwycięstwa. Nawet imperia o skrajnie pacyfistycznym nastawieniu muszą dysponować odpowiednią armią oraz flotą wojenną, dzięki którym obronią się przed agresorami. Nie bez znaczenia pozostaje także wyposażenie okrętów i wojsk lądowych, jak i sama strategia wojenna. Pojęciom tym poświęcono następne akapity poradnika.

Stellaris - budynki i zasoby strategiczne

Infrastruktura planet i surowce specjalne.

Budynki mogą mieć bardzo różne funkcje. Te podstawowe generują żywność, minerały lub energię, ale istnieją także magazyny zwiększające limity surowców czy specjalne struktury w jeszcze inny sposób wpływające na charakter planety. Unikalne budynki zużywające zasoby strategiczne opisano w dalszej części tego rozdziału, zaś uwagi dotyczące budynków wymagających określonych form ustrojowych czy etyk zawarto w dziale etyki ras i ustrój państwa.

Stellaris - gospodarka i rozwój

Ekonomia, surowce, zadowolenie i kolonizacja.

Żadne gwiezdne imperium nie może rozwijać się bez prężnej i dobrze przemyślanej gospodarki - dlatego zadbanie o dodatni bilans finansowy stanowi absolutny priorytet. Bez minerałów niemożliwe jest wznoszenie kolejnych budynków oraz budowanie okrętów czy ulepszeń, zaś energia potrzebna jest do ich utrzymania. Wokół tych dwóch zasobów kręci się cała ekonomia w grze.

Stellaris - nauka i badania

Wszystko co najważniejsze w badaniu kosmosu i rozwoju technologicznym imperium.

Jak przystało na grę, której akcja rozgrywa się w przyszłości, rozwój technologiczny ma w Stellaris niebagatelne znaczenie. Od kolejnych wynalazków zależy nie tylko dobrobyt państwa, ale także siła jego armii czy floty, jak również dostęp do coraz to bardziej wyszukanych opcji wpływających na całokształt imperium. Z tego względu zagadnieniom związanym z nauką należy poświęcić szczególną uwagę.

Stellaris - sektory, przywódcy i frakcje

Imperium: podział administracyjny państwa, wybitne jednostki i walka z buntownikami.

Dobrze kierowane państwo w pewnym momencie zaczyna się szybko rozrastać - czy to w toku wojen, czy też kolonizacji i odpowiednich traktatów z innymi imperiami. Im większe włości, tym większe problemy w zarządzaniu nimi oraz znaczniejsze ryzyko buntu. Z tego względu należy podzielić imperium na sektory - pomniejsze i częściowo niezależne jednostki administracyjne, samodzielnie decydujące o swoim rozwoju.

Stellaris - edykty imperialne i planetarne

Porady dotyczące zarządzania imperium w skali makro.

Edykty to tymczasowe modyfikatory imperium, kosztujące odpowiednią ilość punktów wpływu. Jako takie edykty stanowią bardzo przydatne narzędzie, pozwalające na rozwiązanie licznych problemów, z którymi boryka się państwo - na przykład poprzez nadgonienie bardziej zaawansowanych przeciwników czy ujednolicenie ideologii obywateli.

Kontynuujemy listę opcji politycznych w grze Stellaris. Przypomnijmy, że mianem polityk określa się szczegółowe przepisy prawne obowiązujące w całym imperium galaktycznym. W jakiś sposób każda polityka ogranicza lub rozszerza możliwości państwa, oddziałując także na jego mieszkańców oraz relacje z innymi imperiami.

Stellaris - Polityka: migracja, przesiedlenia, prawa wyborcze

Kontynuujemy listę opcji politycznych.

Kontynuujemy listę opcji politycznych w grze Stellaris. Przypomnijmy, że mianem polityk określa się szczegółowe przepisy prawne obowiązujące w całym imperium galaktycznym. W jakiś sposób każda polityka ogranicza lub rozszerza możliwości państwa, oddziałując także na jego mieszkańców oraz relacje z innymi imperiami.

Stellaris - Polityka: nalot orbitalny, kontakty z tubylcami, oświecenie tubylców

Porady dotyczące przepisów państwa oraz lista polityk.

Kontynuujemy listę opcji politycznych w grze Stellaris. Przypomnijmy, że mianem polityk określa się szczegółowe przepisy prawne obowiązujące w całym imperium galaktycznym. W jakiś sposób każda polityka ogranicza lub rozszerza możliwości państwa, oddziałując także na jego mieszkańców oraz relacje z innymi imperiami.

Stellaris - Polityka: filozofia wojny, niewolnictwo, czystka

Porady dotyczące przepisów państwa oraz lista polityk.

W tym rozdziale znajdziesz wszystkie informacje dotyczące prawnego porządku państwa. Przepisy funkcjonujące w imperium są ściśle związane z kwestiami dotyczącymi ustrojów oraz etyk, które opisano w osobnej części poradnika.

Stellaris - poradnik i najlepsze strategie

Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych graczy.

Witamy w poradniku do gry Stellaris. W naszym przewodniku znajdziesz kluczowe informacje dotyczące rozgrywki oraz jej zasad, jak również szereg porad ułatwiających osiągnięcie zwycięstwa. W solucji zawarto także objaśnienia mechanizmów zabawy oraz sugestie dotyczące optymalnego wykorzystania statków kosmicznych i ich wyposażenia.

Pierwsza Poprzednia