Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Assassin's Creed 4: Black Flag - Poradnik

Poradnik do Assassin's Creed 4: Opis przejścia wszystkich misji głównych i pobocznych, wraki, mapy skarbów i więcej.

Witamy w obszernym, darmowym poradniku i solucji do gry Assassin's Creed 4: Black Flag. W najnowszej odsłonie lubianej serii wcielamy się w pirata - Edwarda Kenwaya - i wraz z załogą statku Kawka będziemy przemierzać skąpane w słońcu karaibskie wyspy w poszukiwaniu przygody i skarbów. W niniejszym poradniku odnajdziecie kompletny opis przejścia gry (100% wszystkich misji głównych oraz pobocznych), a także wskazówki i porady, mapy skarbów, wraki i wiele wiele więcej.

Spis treści

Assassin's Creed 4: Black Flag - Sterowanie

Opis przejścia wątku głównego

Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 1: Edward Kenway
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 2: Hawana
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 3: Ten świeży kapitan
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 4: Stara zatoczka
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 5: Forty
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 6: Nurkowanie po lekarstwa
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 7: Wzywamy do rozmów
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 8: Nie ma co się pieścić...
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 9: Wyobraź sobie moje zdziwienie
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 10: Zagranie Czarnego Barta
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 11: Cierpieć, ale nie umierać
Assassin's Creed 4: Black Flag - Sekwencja 12: Już nie gubernator

Wszystkie mapy i sekrety

Assassin's Creed 4: Black Flag - Mapa świata, Mapy fortów
Assassin's Creed 4: Black Flag - Mapy wszystkich lokacji i wysp
Assassin's Creed 4: Black Flag - Mapy lokacji podwodnych
Assassin's Creed 4: Black Flag - Mapa Abstergo

Aktywności i misje poboczne

Assassin's Creed 4: Black Flag - Tawerny, pijani piraci, tancerki, kryjówka w Wielkiej Inagui

Assassin's Creed 4: Black Flag - Morze, Załadunek, Walki morskie
Assassin's Creed 4: Black Flag - Abordaż
Assassin's Creed 4: Black Flag - Niszczenie fortów morskich
Assassin's Creed 4: Black Flag - Konwój na morzu, okręty legendarne
Assassin's Creed 4: Black Flag - Polowanie na lądzie i morzu, Lokalizacja zwierzyny
Assassin's Creed 4: Black Flag - Flota Kenwaya

Assassin's Creed 4: Black Flag - Nurkowanie, kryjówki przemytników, stele Majów
Assassin's Creed 4: Black Flag - Lokalizacje skarbów i elitarnych schematów, Szanty

Assassin's Creed 4: Black Flag - Ocal piratów, Magazyn
Assassin's Creed 4: Black Flag - Zlecenia zabójstw
Assassin's Creed 4: Black Flag - Misje morskie
Assassin's Creed 4: Black Flag - Łowy na Templariuszy

Pozostałe

Assassin's Creed 4: Black Flag - Synchronizacja, Szybka podróż, Strażnicy i alarmy
Assassin's Creed 4: Black Flag - Kontry i strzałki
Assassin's Creed 4: Black Flag - Ulepszanie i wygląd Kawki
Assassin's Creed 4: Black Flag - Ekwipunek Edwarda

Assassin's Creed 4: Black Flag - Zagadki Abstergo, Wyzwania Abstergo
Assassin's Creed 4: Black Flag - Osiągnięcia Uplay

Assassin's Creed 4: Black Flag - Kody i tipsy, Szybkie pieniądze

-

Wskazówki i porady ogólne

Edward Kenway, statek Kawka, bitwy morskie

Główny bohater Assassin's Creed 4 to Edward Kenway. To jego losami kierujemy w grze. Istotnym elementem rozgrywki jest gromadzenie pieniędzy i skarbów - przede wszystkim możesz to czynić najeżdżający statki i sprzedając łup. Pieniądze pozwolą ci kupować chociażby lepsze miecze dla Edwarda, dzięki którym możesz zadawać większe obrażenia w walce.

Wiele jednak zależy od twojej kreatywności. Wybierz się na polowanie. W opcjach menu szybko odnajdziesz, co tak dokładnie potrzebujesz, by rozwinąć postać. W dżungli i na wyspach możesz użyć Wzroku Orła, by wytropić zwierzęta. Przyda ci się ta umiejętność, a dzięki polowaniu i zdejmowaniu skór, możesz zwiększyć wolne sloty na broń, strzałki czy granaty. Możesz także dostosować swoją odzież, co wpłynie na twój wygląd - wszak piraci lubili się stroić!

Kawka to dla Edwarda coś w rodzaju pływającego sztabu zarządzania. Okręt pozwala poruszać się po morzu i dzięki niemu możesz rozpoczynać konkretne misje główne lub poboczne. Oczywiście, podobnie jak postać, tak i Kawkę możesz rozwijać i ulepszać. Zbierając tkaniny, metal i drewno możesz zbudować, co tylko uznasz za potrzebne. Ważne są kajuta dla załogi oraz schowek na towary. Ulepszaj okręt, gdy tylko masz odpowiednie zasoby, ponieważ w wielu misjach przewaga na wodzie okazać się może kluczowa. Im lepszy statek, tym również więcej innych statków możesz łupić - a to prowadzi do pomnażania skarbów.

Co prawda, bitwy morskie nie są może realistyczne, ale nie oznacza to, że nie będą wymagające. Przede wszystkim liczy się odpowiednia wprawa, poznanie dostępnych prędkości i zwrotności, dlatego warto wchodzić w potyczki szczególnie na początku, ze słabszymi okrętami, by zobaczyć, jak zachowuje się nasza jednostka podczas manewrów.

Dokonując abordażu, podejdź do burty statku i skorzystaj z działka. Przełącz się na Wzrok Orła, dzięki czemu wyraźniej zobaczysz wszystkich żołnierzy do wyeliminowania. Strzelaj celnie, bo masz tylko kilka nabojów.

Pieniądze w pierwszej kolejności wydawaj na ulepszenia statku. Inwestycja w potężny okręt szybko się zwróci, dzięki napadom na wrogie łajby. Jest też dużym ułatwieniem w końcowych etapach gry.

Piracąc na morzu, nie nisz doszczętnie atakowanych statków. Uszkodź je, tak by unieruchomić, a następnie dokonaj abordażu. W przypadku, gdybyś zatopił statek, uratuje się raptem połowa jego ładunku.

Zdobywając nowe zasoby, dzięki pirackim kradzieżom, niezbędne do ulepszenia statku (metal, tkanina, drewno), nie sprzedawaj ich. Zawsze mogą ci się przydać. Na handel przeznacz rum oraz cukier.

Ukrywanie się, Skradanie

Walka w zwarciu to jedno rozwiązanie, ale ważną częścią gry jest skradanie się i cicha eliminacja przeciwników. Możesz ukrywać się w krzakach i zaroślach, składach, stogach siana czy wozach z sianem. Używaj Wizji Orła, aby wyśledzić miejsca do dogodnej kryjówki. Gdy nie jesteś widoczny, możesz bezpośrednio z krzaków eliminować przeciwników. Używaj gwizdania, aby ich zwabiać i zwracać uwagę. Korzystaj ze strzałek, gdy już zdobędziesz dmuchawkę: strzałki usypiające dają ci czas na dokonanie niezbędnych rzeczy, a strzałki berserkera powodują u wroga wpadnięcie w szał, przez co będzie atakował swoich ludzi.

Pamiętaj jednak, że możesz również wmieszać się w okoliczny tłum ludzi. Wtopienie się w tłum jest szczególnie przydatne, jeśli śledzisz jakąś postać w mieście. Niemal w każdej chwili znajdują się w pobliżu przynajmniej dwie osoby - zbliż się do nich, a Edward stanie się szary. Dzięki temu będziesz wiedział, że jest ukryty i nie zostanie wykryty dopóki nie odejdziesz od tłumu.

Gwizdanie

W trakcie gry natkniesz się na wiele fragmentów, w których trzeba przechadzać niezauważenie między strażnikami. Przydaje się tutaj taktyka ukrywania i gwizdania. O ile w normalnym życiu ludzie słyszą gwizd z dość dużej odległości, o tyle w AC4 zasada ta nie działa tak, jak w rzeczywistości. Gwizd Edwarda słychać bowiem tylko na mały dystans. Warto skorzystać z tej właściwości, kiedy wokół jest dużo straży.

Kiedy dwóch strażników stoi blisko siebie, to niewiele możesz zrobić, aby zwrócić uwagę tylko jednego. Jednak jeśli przemieszczają się indywidualnie lub nie stoją dokładnie jeden przy drugim, to możesz spróbować zagwizdać na jednego, wykończyć go, a potem to samo uczynić z drugim.

Stań w swojej kryjówce tak daleko, jak to tylko możliwe, a potem posuwaj się do przodu krok po kroku za każdym razem gwiżdżąc. Wystarczy jeden gwizd, aby przykuć uwagę strażnika i kilka sekund, żeby nad jego głową pojawił się żółty znacznik. Zwracaj więc uwagę na jego ruchy, aby dowiedzieć się czy usłyszał twój gwizd zanim zdecydujesz się gwizdnąć ponownie. Jeśli strażnik go usłyszy, to będzie z lekką irytacją oglądał się wokoło.

Kiedy poznasz już zasięg swojego gwizdu, możesz powoli przemieszczać się do przodu ze swojej kryjówki i gwizdać do wybranych wartowników. Pamiętaj, aby zapomnieć o dystansie, jaki gwizd mógłby przebyć w rzeczywistości. To jest gra i możesz korzystać z gwizdu niemal, jak ze snajperskiego karabinu, aby wywabiać pojedynczych strażników nawet, jeśli jeden stoi blisko drugiego.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze