Resident Evil Village - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła i rozgrywka.

Resident Evil Village to ósma główna odsłona słynnego cyklu, jednak firma Capcom wyraźnie podkreśla, aby nie nazywać gry Resident Evil 8 - nawet pomimo loga stylizowanego na rzymską ósemkę. Fabuła kontynuuje wydarzenia z RE7 i ponownie proponuje kamerę pierwszoosobową, czyli widok z oczu postaci.

Ponownie mamy do czynienia z survival horrorem osadzonym w mrocznym świecie wypełnionym niebezpieczeństwami. Tym razem trafiamy do tytułowej wioski.

Ponownie wcielamy się w rolę protagonisty Resident Evil 7. Spokojne życie Ethana Wintersa zostaje zakłócone przez niewytłumaczalne zachowanie znanego fanom serii Chrisa Redfielda.

  • Premiera: 7 maja 2021
  • Platforma: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
  • Gatunek: survival horror, FPP
  • Wersja językowa: angielska
  • Producent: Capcom
  • Wydawca: Capcom

Data premiery

Resident Evil Village zadebiutuje 7 maja 2021 roku. Horror trafi na PC i wszystkie konsole, poza Nintendo Switch. Kupując wersję na Xbox One lub PS4 możemy liczyć na darmowe ulepszenie do edycji na konsolę nowej generacji tego samego producenta.

Gra będzie dostępna tylko w angielskiej wersji językowej.

Przed premierą gra otrzyma aż dwa nowe dema.

revillage_1
W grze trafiamy między innymi do zaśnieżonej wioski

Fabuła i powrót Chrisa Redfielda

Akcja Village rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach z Resident Evil 7: Biohazard. Ethan i Mia Winters uciekli z posiadłości szalonej rodziny Bakerów i wiodą spokojne życie. Pewnego dnia w domostwie małżeństwa zjawia się jednak Chris Redfield, rozpoczynając koszmar na nowo.

Redfield jest jedną z najważniejszych postaci w cyklu horrorów. To były żołnierz elitarnej jednostki specjalnej S.T.A.R.S., założonej w celach antyterrorystycznych i antynarkotykowych. W nocy, kiedy Chris zjawia się w domu Wintersów, dochodzi do tragedii.

Historia sugeruje więc, że od samego początku jest postacią negatywną, choć zapewne sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Być może Mia nie jest osobą, za którą się podaje - lub Redfield nie jest sobą. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by Capcom uczynił z tej postaci antagonistę.

Motywacje mężczyzny i odpowiedzi na wszystkie zagadki poznamy w toku przygody, udając się do tytułowej wioski, osadzonej gdzieś w Europie. Miejsce jest niezwykle mroczne i niepokojące, a Ethan będzie musiał pokonać wielu przeciwników, by dotrzeć do prawdy.

Dużo czasu spędzimy też w sporym zamku, którym zarządza rodzina wampirzyc ze starego rodu krwiopijców. Szczególnie postać wysokiej Lady Dimitrescu już przed premierą wzbudziła zainteresowanie graczy.

Rozgrywka, przeciwnicy

W podstawowych założeniach Resident Evil Village jest survival horrorem. Tak jak w RE7, wydarzenia obserwujemy z oczu postaci. Liczy się tu nie tylko refleks, ale też eksploracja, znajdowanie przydatnych przedmiotów i zarządzanie ekwipunkiem.

Capcom twierdzi, że Village mocniej stawia na akcję niż poprzednicy. Możemy więc więc spodziewać większej liczby dynamicznych walk i strzelanin, choć oszczędzanie amunicji zapewne wciąż będzie koniecznością. Najprawdopodobniej powrócą też środowiskowe zagadki, do rozwiązania których wymagane będzie znalezienie kluczowych przedmiotów.

revillage_5
Przydadzą się szybkie palce

Warto też nadmienić, że gra zaoferuje nieco zmieniony model ekwipunku oraz system waluty. Powróci więc zapewne postać tajemniczego sprzedawcy.

Jeśli chodzi o przeciwników, to na pewno zmierzymy się z mieszkańcami wioski, ale też innymi, zdecydowanie bardziej przerażającymi stworzeniami, wśród których nie zabraknie wilkołaków czy wiedźmy. Niektórzy oponenci są szybcy, więc w potyczkach nie zabraknie dynamiki.

Jedną z nowości w Village będzie możliwość polowania na zwierzęta czy zbierania jaj ptaków. Wszystko po to, by zdobyczne mięso lub inne składniki przekazywać handlarzowi - dzięki temu mamy ulepszać postać na różne sposoby, tymczasowo lub na stałe zwiększając statystyki Ethana.

revillage_4
Ludzie-wilki są zdecydowanie groźniejsi niż typowi mieszkańcy wioski

Graficznie Resident Evil Village nie powinien zawieść - gra powstała na silniku RE Engine, który napędzał remake'i Resident Evil 2 i 3 czy Devil May Cry 5. Narzędzie jest więc zdolne do kreowania realistycznego otoczenia i wiarygodnych postaci.

Capcom podkreśla, że Resident Evil Village zaoferuje niepokojące, powolne fragmenty, ale też sceny pełne akcji. Zdaniem deweloperów, odpowiedni balans w tym aspekcie został zachowany.

Warto też podkreślić, że w grze powróci tryb Mercenaries, czyli dynamiczne zmagania z grupami przeciwników na czas. To element serii, który był doceniany w starszych odsłonach.

Gameplay

Resident Evil Village był już wielokrotnie prezentowany przez twórców. Poniżej zobaczycie materiały, które najlepiej obrazują rozgrywkę w nowej odsłonie popularnego cyklu.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami