PS5 czy Xbox Series X/S - którą konsolę wybrać

Porównanie: zalety i wady obu urządzeń.

Wiele osób staje przed dylematem: którą konsolę wybrać - PlayStation czy Xbox. Nowa generacja jest doskonałym momentem, by zakupić nowe urządzenie i cieszyć się już wydanymi i nadchodzącymi grami. Z różnych względów nie każdy może pozwolić sobie na zakup obu konsol, dlatego warto przeanalizować ich zalety i wady, by podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Niniejszą publikację podzieliliśmy na kilka sekcji tematycznych, w których porównujemy ze sobą PS5 i Xbox Series X/S.

Spis treści:

Wersje konsol

Microsoft i Sony zdecydowało się wydać po dwie wersje swoich nowych konsol. PlayStation 5 możemy zakupić w wersji z napędem i bez napędu (Digital). Oba urządzenia mają identyczne podzespoły - różni je jedynie tylko opcjonalna możliwość odtwarzania płyt Blu-ray i DVD.

080

Do sprzedaży Xbox Series trafił w dwóch edycjach - X i S. Obie konsole przeznaczone są do innych typów konsumenta. Xbox Series X ma trzykrotnie większą moc i posiada napęd Blu-ray i DVD. Xbox Series S natomiast pozbawiony jest napędu, nie jest tak wydajny jak wersja X, ale jest znacznie mniejszy, co sprawia, że świetnie sprawdza się wówczas, kiedy chcemy go często przenosić z miejsca na miejsca lub zabierać na wakacje.

079

Grafika, technologie, moc konsol

W kwestii mocy konsol, wyświetlanej grafiki i użytych technologii PS5 i Xbox Series X reprezentują podobny poziom. Porównując moc GPU PS5 (10.28 TFLOPs) z Xbox Series X (12.16 TFLOPs), czyli najmocniejszymi wersjami konsol, urządzenie Microsoftu ma przewagę ok. 15%. Jednak same liczby nie mają aż tak dużego znaczenia - to od developerów zależy, jak wykorzystają potencjał danego sprzętu. Przewaga Xboxa, choć widoczna na papierze, w końcowym rozrachunku nie powinna mieć aż tak dużego znaczenia.

Gry multiplatformowe - czyli takie, za które odpowiedzialni są zewnętrzni wydawcy i w które możemy zagrać na obu urządzeniach - wyglądają i działają na obu konsolach podobnie. Znaczącej przewagi jednego lub drugiego urządzania próżno szukać, jednak w przypadku Xbox Series S musimy mieć świadomość, że nie dysponuje on aż tak dużą mocą i gry nie będą wyglądały tak dobrze jak w wersji X, gdyż docelową rozdzielczością dla słabszego Xboxa jest 1440p.

Warto znaczyć, że nowe Xboxy, jak i PS5, posiadają dyski SSD, które umożliwiają szybkie czasy wczytywania, skracając znacznie czasy uruchomienia gry, a także obsługują ray tracing, czyli technologię śledzenia promieni. Wydaje się, że w końcu - dzięki odpowiedniej mocy Xboxa Series X i PS5 - wyświetlanie grafiki 4K w 60 FPS stanie się standardem. Co więcej, w niektórych przypadkach będziemy mogli zagrać w 120 klatkach.

Gry ekskluzywne i multiplatformowe

PlayStation słynie z gier ekskluzywnych - czyli wydanych wyłącznie na tę konsolę (choć coraz częściej po pewnym czasie trafiają one również na PC). Na PS4 zostało wydanych wiele świetnych tytułów, w które możemy również zagrać na PS5, dzięki wstecznej kompatybilności. Sony zapowiedziało wiele pozycji, które powstają z myślą o PS5. Nowe odsłony God of War, Horizon czy Gran Turismo z pewnością elektryzują graczy. Możemy być pewni, że japoński koncern pójdzie tą samą drogą, co wcześniej, i dopilnuje, by PlayStation 5 powstało wiele świetnych tytułów.

077

Xbox, na chwilę obecną, nie może się poszczycić aż tak dużymi zapowiedziami nowych gier, co PS5. Jednakże w ostatnich latach Microsoft zainwestował wiele miliardów dolarów w znane marki i studia deweloperskie tworzące gry. Dlatego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości, że, za ich pomocą, stworzy wspaniałe gry. Jednak na efekty musimy jeszcze trochę poczekać.

Jak wspomnieliśmy, PlayStation skupia się na tytułach ekskluzywnych, które dostępne są przede wszystkim na PS4 i PS5. Jednakże w ostatnim czasie Sony otworzyło się na rynek PC-towy i sukcesywnie tworzy porty swoich gier na komputery osobiste. Jednak możemy przypuszczać, że duże gry, wydawane przez Sony, nie pojawią się od razu na premierę. Te tytuły będą udostępniane graczom PC-towym z kilkuletnim poślizgiem.

078

Microsoft preferuje zdecydowanie inne podejście, gdyż dla nich rynek PC jest równie ważny, co konsolowy. Swoje gry wydaje równocześnie na obu platformach. Choć zdarzały się pojedyncze odstępstwa od tej reguły, to wynikały one raczej z możliwości technicznych, niż z polityki firmy.

Abonamenty, darmowe gry w ramach usług subskrypcyjnych

Zarówno PlayStation, jak i Xbox, oferują podobne usługi subskrypcyjne, które umożliwiają przede wszystkim dołączenie do rozgrywek wieloosobowych, a także pobranie - w ramach abonamentu - co miesiąc kilku gier. Opłacanie abonamentu jest szczególnie istotne, kiedy chcemy uczestniczyć w trybach multiplayerowych, np. dołączając do gier, w której uczestniczą nasi znajomi.

076

PlayStation Plus to usługa związana z PS3, PS4 i PS5, natomiast Xbox Live Gold jest abonamentem powiązanym z Xboxem 360, Xboxem One i Xboxem Series X i S. Koszty obu subskrypcji są na podobnym poziomie. Kody aktywacyjne można zakupić w sklepach internetowych lub stacjonarnych; można też przypisać kartę kredytową do konta Xbox lub PlayStation, by stała opłata była pobiera automatycznie i cyklicznie.

W przypadku darmowych gier, od pewnego czasu prym wiedzie PlayStation, które wrzuca do swojej oferty duże, znane gry, których premiera odbyła w przeciągu dwóch ostatnich lat. Praktycznie co miesiąc subskrybenci PS Plus otrzymują naprawdę świetne tytuły. Dodatkowo, w ramach tej usługi, zyskujemy dostęp do Kolekcji PS Plus. Jest to zestaw kilkunastu gier, które uruchomimy na PS5 bez dodatkowych opłat.

075

Xbox ma do zaoferowania jeszcze jedną usługę - Xbox Game Pass. Jest to tzw. Netflix dla gier. Opłacając ten abonament, otrzymujemy dostęp do ok. 200 tytułów, które ulegają rotacji (pewne pozycje znikają z oferty po kilku-kilkunastu miesiącach, a inne się pojawiają). Dzięki temu możemy, co miesiąc, spodziewać się, że do usługi trafią nowe gry, często już na premierę lub po kilku miesiącach od debiutu.

Co ważne, subskrypcje Xbox Live Gold i Xbox Game Pass można połączyć, opłacając tylko jeden abonament - Xbox Game Pass Ultimate. Dzięki temu otrzymujemy - w ramach jednej opłaty - zalety obu usług, ale w niższej cenie. Dodatkowo, zyskujemy również możliwość korzystania z tego abonamentu na PC.

Kontrolery i akcesoria

Kontroler do PS5 - DualSense - doczekał się wielu nowości i usprawnień, które okazały się prawdziwą ewolucją w stosunku do poprzedniej generacji. Pad jest teraz większy, a także posiada haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery, co zdecydowanie wpływa na odczucia płynące z rozgrywki.

074

Kontroler od Xboxa nie przeszedł tak dużej rewolucji, jak DualSesne, co nie znaczy, że nie ma się czym pochwalić. Wręcz przeciwnie - zmiany, choć kosmetyczne, wpływają pozytywnie na nasze doświadczenia z gry. Nadal mamy do czynienia ze świetnym produktem, który idealnie leży w dłoni, a ergonomia stoi na najwyższym poziomie.

073

Sony, na start PS5, zadbało o kilka akcesoriów, które wpisują się w stylistykę bryły konsoli i świetnie się uzupełniają. Microsoft natomiast stawia na inne podejście. Gigant z Redmond oferuje pady w różnych kolorach i wzorach - a oferta stale rośnie. Jeśli chodzi o pozostałe akcesoria do Xboxa, to powstaje wiele licencjonowanych produktów tworzonych przez zewnętrznych producentów - dzięki temu każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

VR - Wirtualna rzeczywistość

W tym aspekcie przeważającą przewagę ma japoński koncern - opracował bowiem autorski system gogli wirtualnej rzeczywistości - PlayStation VR - który działa z PS4 i PS5. Microsoft nie jest zainteresowany tą technologią, gdyż żadna z jego konsol nie wspiera wirtualnej rzeczywistości, która jest dostępna na rynku. Co więcej, nie planują w najbliższej przyszłości przygotowania podobnego systemu.

071

Pierwsza edycja PS VR została przygotowana dla PS4, ale działa również z PS5. Jest to możliwe dzięki specjalnej przejściówce, którą można zamówić bezpłatnie na stronie PlayStation. Sony przygotowało wiele ciekawych tytułów na gogle wirtualnej rzeczywistości. Biblioteka gier jest bogata, choć należy mieć na uwadze, że w większości przypadków nie są to gry wysokobudżetowej (AAA), które zapewniają rozrywkę na kilkadziesiąt godzin.

Sony zapowiedziało drugą wersję VR-a - tym razem jednak sprzęt jest projektowany z myślą o PS5. Na razie niewiele wiadomo o PS VR 2, oprócz tego że podłączymy urządzenie tylko za pomocą jednego przewodu i że ma trafić do sprzedaży najwcześniej w 2022 roku.

Dźwięk

W przypadku dźwięku i zastosowanych technologiach związanych z tym aspektem, PlayStation i Xbox reprezentują dwa różne podejścia. PS5 stawia na autorskie rozwiązanie. Sony, z myślą o PlayStation 5, przygotowało system dźwięku przestrzennego - Tempest 3D AudioTech. Natomiast Xbox opiera się na sprawdzonej i certyfikowanej technologii - Dolby Atmos.

Jedno i drugie rozwiązanie świetnie sprawdza w grach. W końcu, dzięki odpowiedniej mocy konsol i zastosowaniu przewodu HDMI w standardzie 2.1, dźwięk w nowych konsolach wszedł na nowy poziom. Co prawda, Tempest 3D AudioTech nie jest tak znaną technologią jak Dolby Atmos, ale został przygotowany specjalnie na potrzeby PlayStation 5, a pierwsze gry wykorzystujące ten system dźwięku przestrzennego potwierdzają jego wysoką jakość.

072

Póki co, Xbox z Dolby Atmos ma niewielką przewagę ze względu na dostępny sprzęt, który potrafi tę technologię obsłużyć. Nietrudno znaleźć kina domowe, soundbary i słuchawki, które są zgodne z tym certyfikatem. W przypadku PlayStation, na chwilę obecną, w zasadzie tylko bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Pulse 3D jest w stanie wykorzystać w pełni nowatorską technologię Tempest 3D AudioTech, aczkolwiek Sony zapewniło, że w przyszłości wirtualny dźwięk będzie dostępny także na innych urządzeniach.

Podsumowanie

Wybór sprzętu do grania powinien być podyktowany naszymi preferencjami, ilością czasu, jaki możemy poświęcić na granie, a także budżetem. W przypadku gdy chcemy zaoszczędzić, Xbox Series S jest optymalnym rozwiązaniem. Dzięki temu urządzeniu zagramy w najnowsze gry przez kilka następnych lat, wydając niewiele ponad połowę kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na PS5 czy Xbox Series X. Największym mankamentem mniejszej konsoli jest brak napędu, choć - dzięki usługom takim jak Xbox Game Pass i możliwości zakupu gier w formie cyfrowej - nie stanowi to aż tak dużego problemu.

Game Pass zresztą zrewolucjonizował granie w ostatnich latach. Za stosunkowo niewielki miesięczny abonament, mamy dostęp do wielu tytułów. To świetna oferta dla graczy, którzy nie śledzą rynku gier, a dzięki tej usłudze z pewnością znajdą coś dla siebie. Choćby dlatego wybór Xbox Series X lub S wydaje się więc dobrą inwestycją.

Z drugiej strony, jeśli posiadamy gamingowy komputer, możemy zagrać w te same gry na PC, co na Xboksie. Dlatego zakup PS5 jest będzie świetnym uzupełnieniem pokoju gracza czy salonu, tym bardziej że na PlayStation z powstanie wiele znakomitych gier ekskluzywnych. Osoby, które cenią sobie rozrywkę na wysokim poziomie, chcą zagrywać się w najbardziej znane i cenione tytuły, a także poczuć smak wirtualnej rzeczywistości, z pewnością nie zawiodą się na PS5. Abonament PS Plus jest tutaj również ciekawym uzupełnieniem, a Sony z pewnością będzie rozwijać także tę usługę.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie konsoli, warto również wziąć pod uwagę, z jakiego sprzętu korzystają nasi znajomi. Jeśli zależy nam na wspólnej zabawie, łatwiej dołączyć do rozgrywki w ramach jednego ekosystemu.

Zobacz także: PS5 - poradnik do konsoli

Reklama

Skocz do komentarzy (6)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami