Najlepsze programy antywirusowe na PC - Ranking 2021

Przegląd darmowych i płatnych antywirusów.

Skuteczne oprogramowanie antywirusowe stanowi dla wielu osób jedną z podstawowych rzeczy, jakie muszą znaleźć się na komputerze. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy znaczna większość urządzeń, z których korzystamy, jest stale podłączona do internetu.

Na podstawie wyników renomowanych testów AV-Test, Virusbulletin oraz AV Comparatives, stworzyliśmy zestawienie najskuteczniejszych obecnie darmowych i płatnych programów antywirusowych.

Pamiętajmy, że pierwszą linią obrony przed zagrożeniami płynącymi z sieci jest sam użytkownik. Nawet najskuteczniejszy antywirus może nie wykryć infekcji nowym wirusem. Nie warto więc pobierać plików z nieznanych źródeł oraz klikać w linki i otwierać załączniki z podejrzanych wiadomości.

Microsoft Windows Defender

Program Defender, który jest dołączany do systemów Windows 10 i 11, otrzymał wysokie noty od recenzentów i cechuje się wysoką skutecznością, a także niską liczbą błędnych detekcji.

Aplikacja jednak kilka wad. Testy wskazały, że może znacznie spowolnić instalację niektórych programów, oraz część jego funkcji współpracuje jedynie z innymi produktami Microsoft.

 • Zalety: Wysoka skuteczność, integracja z systemem, niskie obciążenie komputera;
 • Wady: Część funkcji działa jedynie z innymi produktami producenta, może znacznie spowolnić instalację niektórych programów, ze względu na skanowanie plików w czasie rzeczywistym;
 • Dostępność: Program jest darmowy i domyślnie zainstalowany w Windows 10 i 11, wystarczy go uruchomić z poziomu zakładki „Zabezpieczenia Windows” w menu ustawień systemu.
defender

Avast Free Antivirus

Avast to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie. Wielokrotnie nagradzany niezależnymi certyfikatami skuteczności, nawet w podstawowej, darmowej wersji zapewnia wysoki poziom ochrony przed infekcjami komputera.

Warto jednak dodać, że w 2020 roku oprogramowanie stało się obiektem kontrowersji z powodu gromadzenia znacznej ilości danych o użytkownikach. Z tego powodu, część recenzentów zaleca wyłączenie w opcjach programu funkcji gromadzenia danych analitycznych.

 • Zalety: Wysoka skuteczność, niskie obciążenie komputera;
 • Wady: Domyślnie włączona funkcja gromadzenia danych o użytkowniku;
 • Dostępność: Program jest darmowy, dostępna jest rozszerzona wersja płatna;

Pobierz program z oficjalnej strony.

avast

AVG Antivirus FREE

Obecny na rynku od ponad 30 lat AVG dowiódł skuteczności w ponad 160 niezależnych testach. Oprócz wysokiego poziomu detekcji zagrożeń, program w wersji darmowej oferuje również ochronę poczty e-mail oraz wykrywanie prób phishingu, tj. blokowanie podejrzanych stron internetowych oraz linków.

Z drugiej strony, zyskał negatywne opinie z powodu wyświetlania użytkownikom znacznej liczby reklam innych produktów, stylizowanych na powiadomienia programu. Można to jednak wyłączyć w ustawieniach antywirusa.

 • Zalety: Wysoka skuteczność, umiarkowane obciążenie komputera, dodatkowe funkcje wersji darmowej;
 • Wady: Duża liczba wyświetlanych reklam;
 • Dostępność: Program jest darmowy, dostępna jest rozszerzona wersja płatna;

Program można pobrać na tej stronie.

avg

Avira Free Security

Doceniana przez recenzentów i konsumentów Avira, zapewnia wysoki poziom ochrony komputera. Wersja darmowa dostarczana jest również z przydatnymi modułami, takimi jak wykrywanie wirusów podszywających się pod znane programy i bloker reklam.

Do wad Aviry zalicza się znaczne spowolnienie ładowania stron internetowych i instalacji niektórych programów, co wykazała analiza AV-Test.

 • Zalety: Wysoka skuteczność, dodatkowe funkcje wersji darmowej;
 • Wady: Wyraźne spowolnienie niektórych funkcji komputera;
 • Dostępność: Program jest darmowy, dostępna jest rozszerzona wersja płatna;

Program można pobrać na tej stronie.

avira

F-Secure SAFE

Oprogramowanie posiadające jedne z najwyższych not w niezależnych testach. Na uwagę zasługuje brak błędnych alarmów o wirusach i ogólna skuteczność na poziomie 99,3 proc. Oprócz tego praktycznie w ogóle nie spowalnia pracy komputera.

Jeśli chodzi o wady, recenzenci zwracali uwagę na mało intuicyjny interfejs wbudowanej kontroli rodzicielskiej oraz okrojoną z funkcji wersję na system iOS.

 • Zalety: Jedna z najwyższych skuteczności, nie wpływa na pracę komputera;
 • Wady: Mało intuicyjny interfejs, mniejsza ilość funkcji w wersji iOS;
 • Dostępność: Program jest płatny i kosztuje ok. 275 zł za roczną licencję na 3 urządzenia;

Program można zakupić na tej stronie.

fsecure

VIPRE Advanced Security

Program zyskał popularność jako jedna z najtańszych opcji pośród płatnych rozwiązań antywirusowych. Cechuje się wysoką skutecznością detekcji oraz niskim obciążeniem pracy komputera.

Recenzenci wskazywali natomiast kilka wad programu, między innymi brak funkcji obecnych w innych płatnych antywirusach np. ochrona kamerki internetowej przed nieautoryzowanym podglądem czy opcji zakupu jednej licencji na kilka urządzeń. W testach wykazywał też tendencję do wszczynania fałszywych alarmów.

 • Zalety: Niska cena, wysoka skuteczność, wysoka wydajność;
 • Wady: Brak wielu popularnych funkcji, tendencja do błędnych detekcji zagrożeń;
 • Dostępność: Program jest płatny i kosztuje ok. 95 zł za pierwszy rok używania, później ok. 300 zł rocznie. Licencja obejmuje dostęp dla 5 urządzeń;

Program można zakupić na tej stronie.

vipre

Bitdefender Internet Security

Bitdefender to jeden z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszy program antywirusowy dostępny na rynku. Zarówno w testach laboratoryjnych, jak i recenzjach, aplikacja zablokowała 100 proc. zagrożeń. Oprócz tego, do programu dołączona jest w pakiecie m.in usługa VPN (VPN - ang. wirtualna sieć prywatna), ukrywająca aktywność użytkownika w sieci, menedżer haseł oraz możliwość całkowitego usuwania plików.

Program praktycznie nie posiada wad. Jedyną, wskazywaną przez recenzentów, jest znaczna liczba błędnych alarmów o zagrożeniach.

 • Zalety: Pełna skuteczność, wiele dodatkowych funkcji, niskie obciążenie komputera i połączenia internetowego;
 • Wady: Program może błędnie uważać za wirusy pliki, które nimi nie są;
 • Dostępność: Program posiada ograniczoną wersję darmową, płatna wersja oferuje darmowy okres próbny i cenę 134,07 zł za roczną licencję na jedno urządzenie;

Wersję darmową można pobrać pod tym linkiem, a zakupu wersji płatnej dokonać tutaj.

bitdefender

ESET Internet Security

Pomimo silnych alternatyw, znany i ceniony ESET wciąż zapewnia bardzo dobrą ochronę przeciwko wirusom komputerowym. Niemal pełna skuteczność i brak błędnych detekcji sprawiają, że program stale umieszczany jest na wysokich pozycjach rankingów antywirusów. Jako bonus dla stałych klientów, po zakupieniu licencji, jej późniejsze odnowienie oferowane jest w niższej cenie.

Do wad oprogramowania zalicza się nieco większe niż u konkurencji spowalnianie pracy komputera oraz występujące okazjonalnie opóźnienia w aktualizacji bazy danych zagrożeń.

 • Zalety: Bardzo wysoka skuteczność, brak fałszywych detekcji;
 • Wady: Nieznaczny wpływ na wydajność komputera, czasami sygnatury zagrożeń aktualizowane są później niż u konkurencji;
 • Dostępność: Program jest płatny. Dostępna jest 30-dniowa wersja trial. Program kosztuje 168,51 zł za roczną licencję na jedno stanowisko. Odnowienie licencji kosztuje 117,96 zł;

Program można zakupić na tej stronie.

eset

Norton 360 Standard

Cechujący się 100-procentową skutecznością w testach laboratoryjnych i brakiem fałszywych detekcji Norton, to kolejna warta rozważenia oferta. Program dostarczany jest wraz z pakietem przydatnych funkcji dodatkowych, takich jak nielimitowane połączenie VPN (chociaż o przeciętnej prędkości) czy rozbudowana zapora Firewall.

Od zachwytu recenzentów odbiegają jednak opinie użytkowników, gdyż zwracali uwagę m.in. na problemy z działaniem programu, ciągle wyświetlane sugestie, by kupić droższą wersję programu, a nawet powodowanie problemów ze stabilnością systemu operacyjnego.

 • Zalety: Pełna skuteczność, niskie obciążenie systemu, brak fałszywych detekcji, niższa cena dla nowych użytkowników;
 • Wady: Problemy z programem i jego funkcjami, nieustanne wyświetlanie powiadomień reklamowych, niektóre funkcje dostępne tylko dla wybranych regionów świata;
 • Dostępność: Program jest płatny i kosztuje 139,99 zł za pierwszy rok używania, później 309,99 zł rocznie. Licencja obejmuje dostęp dla 1 stanowiska. Dostępna jest 14-dniowa wersja testowa;

Program można zakupić na tej stronie.

norton

Kaspersky Internet Security

Znane wielu użytkownikom oprogramowanie firmy Kaspersky zapewnia, według recenzji, pełną skuteczność przed zagrożeniami, brak błędnych ostrzeżeń o zagrożeniach oraz wysoce konfigurowalną zaporę Firewall.

Opinie użytkowników zwracają jednak uwagę na znaczne obciążanie pracy komputera i niską skuteczność wbudowanej ochrony przeciw phishingowi.

 • Zalety: Wysoka skuteczność, zaawansowany Firewall;
 • Wady: Mocny wpływ na pracę komputera, słaba ochrona anty-phishing;
 • Dostępność: Program jest płatny i kosztuje 139 zł za roczną licencję na jedno stanowisko. Dostępna jest miesięczna subskrypcja w cenie 15 zł/msc dla dwóch stanowisk;

Program można zakupić na tej stronie.

kaspersky

Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki afiliacyjne. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami