Minecraft

Świat gry, rozgrywka - co warto wiedzieć.

Początkowo produkcja niezależna, Minecraft to gra typu piaskownica z elementami surwiwalu. Nie posiada głównego celu, ale pozwala graczom na swobodną eksplorację i przekształcanie świata, który składa się z sześciennych bloków.

Minecraft - fakty o grze

Tytuł ukazał się na wielu platformach, a w grudniu 2017 roku osiągnięto sprzedaż ponad 144 milionów egzemplarzy gry. Autorem Minecrafta jest Markus Persson, który rozpoczął pracę nad tytułem w 2009 roku. Rok później założył przedsiębiorstwo Mojang AB, które odpowiadało za dalszy rozwój gry. Firmę przejął w 2014 Microsoft.

  • Sukces tytułu sprawił, że na rynku dostępne są warianty mobilne produkcji, fabularna seria epizodyczna Minecraft: Story Mode, specjalna wersja edukacyjna oraz powieść.
  • Wydawca gry, Microsoft Studios, ujawnił, że Minecraft przyciąga ponad 91 milionów graczy miesięcznie.
  • Gracze odwzorowali w grze między innymi Novigrad, miasto z Wiedźmina 3 czy tolkienowskie Śródziemie.

Świat gry

Otoczenie w Minecraft składa się z różnorodnych bloków, które odpowiadają za rzeźbę terenu, wodę, lawę czy ogień. Surowce takie jak kwarc, złoto czy diament są efektem przetworzenia odpowiednich rud. Podobnie jest w przypadku drewna, które uzyskuje się z przetworzonych sześcianów pni.

W Minecraft mamy do czynienia z cyklem dnia i nocy. Gracz eksploruje mapę niemal bez ograniczeń, a kolejne obszary są generowane w trakcie gry. Świat dzieli się na różnorodne biomy, które zamieszkują postacie niezależne, zwierzęta i potwory. Wyróżnia się obszary tundry, masywy górskie nad oceanem, lasy umiarkowane poprzecinane rzekami, bagna, dżungle czy pustynie.

Nie wszystkie stworzenia w grze są przyjaźnie nastawione do postaci gracza. Zaliczają się do nich szkielety, szlam, zombie, a nawet rybiki cukrowe. Z kolei istoty pasywne takie jak krowa, królik czy owca nie stanowią większego zagrożenia. Neutralne stworzenia - lamy, niedźwiedzie polarne, pająki i delfiny - nie zaatakują, dopóki gracz ich nie sprowokuje.

Osobną kategorią są zwierzęta oswajalne, takie jak wilk, kot czy koń. Na swojej drodze gracz spotka także wędrownych handlarzy i osadników. Ci ostatni parają się różnymi zawodami i zamieszkują wioski, w których rozmnażają się i pracują. Można z nimi handlować przy użyciu szmaragdów.

Mechanika rozgrywki i tryby

Gracz eksploruje świat Minecraft za pomocą postaci o imieniu Steve, której wygląd może modyfikować. Akcję widzimy z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby. Bohater potrafi skakać, pływać i biegać, a także kłaść i niszczyć bloki. Aby pozyskać surowiec, postać uderza w dany sześcian, przykładowo, wytworzonym przez siebie kilofem do momentu, aż wydobędzie z niego potrzebny materiał.

Zdobyte surowce przetwarzamy w inwentarzu lub na specjalnych stołach rzemieślniczych. Minecraft umożliwia także warzenie mikstur oraz zaklinanie przedmiotów. Ze zwierząt - w zależności od gatunku - pozyskamy mięso, skórę, a nawet wełnę. Możemy także uprawiać rośliny i sadzić drzewa. Z kolei materiały budowlane posłużą do zbudowania schronienia, osady czy skomplikowanych form przestrzennych.

Wszystkie elementy wykorzystamy do tworzenia konstrukcji. Niektóre bloki są dynamiczne i poddają się grawitacji czy emitują światło. Wśród bloków strukturalnych znajdziemy między innymi drabiny, kamień szlifierski, płot i pochodnię, które również wytworzymy. Osobną kategorią materiałów jest roślinność czy mechanizmy i ich elementy zasilające.

mine10
mine11

Na ten moment gracze mają do dyspozycji pięć trybów gry. Pierwszy z nich to tryb przetrwania, w którym Steve odczuwa głód i musi stawić czoła wyzwaniom. Pokonując stworzenia i innych graczy zdobywa punkty doświadczenia, dzięki którym osiąga kolejne poziomy.

  • Tryb przygody jest zbliżony do trybu przetrwania. Różni się tym, że do niszczenia bloków bohater potrzebuje odpowiedniego narzędzia.
  • Z kolei tryb hardcore sprawia, że przetrwanie w grze jest trudniejsze z powodu ograniczenia punktów życia do jednego serca. Dodatkowo śmierć Steve'a jest permanentna.
  • Tryb kreatywny w Minecraft służy do niczym niezakłócanego stawiania konstrukcji. Gracz ma dostęp do niemal wszystkich surowców, a bloki niszczy jednym kliknięciem. Poruszanie się po mapie ułatwia zdolność latania.
  • Ostatni tryb, czyli wariant widza, pozwala na obserwację gry bez możliwości interakcji z obiektami. Co ciekawe, w tym trybie gracz może wcielać się w różne stworzenia.

Gra wieloosobowa ogranicza się do trybu przetrwania, w którym gracze razem lub osobno walczą o przeżycie w wygenerowanym świecie. W tym trybie zagramy w sieci LAN lub przez Internet. Twórcy udostępniają także za opłatą gotowe serwery pod nazwą Minecraft Realms.

Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami