Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak zwiększyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu

Przydatne rady na poprawę wydajności baterii.

Krótki czas pracy na baterii jest jedną z najczęściej wskazywanych wad współczesnych smartfonów. Na tej stronie przedstawiamy przydatne porady, jak wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.


Na tej stronie:


Zmniejsz jasność ekranu

Wyświetlacz telefonu to komponent, który zawsze zużywa najwięcej energii. Zmniejszenie janości ekranu pozwala oszczędzić nieco baterii, wyraźnie zwiększając czas pracy. Jasność ekranu dostosujemy, ściągając w dół belkę szybkich ustawień i przesuwając pasek jasności (1).

Jeśli nie chcemy pracować na bardzo ciemnym ekranie, można również włączyć automatyczne dostrajanie jasności - zwykle stosowna opcja znajduje się obok wspomnianego paska regulacji jasności. Niemal wszystkie współczesne telefony wyposażono w czujnik światła, dobierający optymalną jasność ekranu do aktualnych warunków.


Wyłącz aplikacje w tle

Trzeba pamiętać, by wyłączać aplikacje w tle, gdy kończymy z nich korzystać. Każda aplikacja w tle zużywa zasoby telefonu, nawet jeśli aktualnie jej nie używamy.

Najnowsze wersje Androida automatycznie zamykają aplikacje po upłynięciu danego czasu, jednak warto wyrobić sobie nawyk ich ręcznego wyłączania.


Unikaj wystawiania telefonu na wysokie i niskie temperatury

Współcześnie stosowane baterie litowo-jonowe ulegają szybkiej degeneracji, a co za tym idzie utraty pojemności, przy częstym wystawianiu na bardzo wysokie, lub bardzo niskie temperatury.

W praktyce oznacza to, że powinniśmy szczególnie uważać na korzystanie z urządzenia zimą i latem. Dla przykładu: jeśli podróżujemy w lecie samochodem, warto powstrzymać się od używania telefonu jako nawigacji GPS. Umieszczony na uchwycie telefon będzie się szybko nagrzewał od światła słonecznego, co może poskutkować szybszym zużyciem akumulatora.

Analogicznie, w zimie zalecane jest trzymanie telefonu w wewnętrznej kieszeni kurtki lub płaszcza, gdzie będzie odizolowany od warunków na zewnątrz.

Unikaj ładowania baterii do pełna i całkowitego rozładowania

Obecnie stosowane baterie pracują najlepiej, gdy są utrzymywane w stanie 20-90 proc. Będąc precyzyjnym, najlepsze dla „zdrowia” baterii, byłoby ciągłe utrzymywanie jej w granicach ok. 50 proc. naładowania. Jednak taka nadgorliwość byłaby oczywiście niewygodna w codziennym użyciu

W przeciwieństwie do stosowanych przed kilkoma laty baterii typu NiMH, które szybko się zużywały przy częstym doładowywaniu, baterie Li-Ion pracują najlepiej właśnie w takich warunkach. Jeśli nasz telefon obsługuje ładowanie bezprzewodowe, to warto kupić indukcyjną stację ładującą i doładowywać telefon krótkimi sesjami.


Unikaj szybkiego ładowania

Chociaż szybko ładowarki (Quick Charge, Fast Charge, Power Delivery) dla wielu są dzisiaj nieodłącznym wyposażeniem telefonu, to jednak wyższe napięcie, jakie doprowadzają do urządzenia, bardziej zużywa baterię.

Aby jak najdłużej utrzymać ogniwa w dobrej kondycji, warto zrezygnować z wygody szybkiego ładowania i korzystać ze starszych, „wolnych” ładowarek, lub ładowania indukcyjnego - które również operuje na niskim napięciu.


Ustaw ciemny motyw

Popularny w ostatnim czasie ciemny motyw w systemie i aplikacjach nie tylko nie męczy wzroku, ale także wpływa korzystnie na czas pracy baterii. Z zalet ciemnego motywu skorzystają użytkownicy telefonów z wyświetlaczami OLED, jak Super AMOLED w urządzeniach firmy Samsung.

Ciemny motyw włączymy w ustawieniach wyświetlacza (2), wybierając odpowiednią zakładkę (3).

Ze względu na konstrukcję wyświetlaczy OLED - matryca jest zbiorem setek maleńkich diod - w momencie wyświetlania koloru czarnego, diody są tak naprawdę gaszone, a świecą się jedynie te, przedstawiające inne kolory. Dzięki temu, ustawiając ciemny motyw, można zaoszczędzić czas pracy baterii.


Włącz tryb oszczędzania baterii

Tryb oszczędzania baterii, jak nazwa wskazuje, zwalnia zasoby telefonu, by wydłużyć czas pracy urządzenia. W większości telefonów włącza się automatycznie osiągnięciu przez baterię 15 proc. naładowania lub niżej. Można jednak go włączyć ręcznie w każdym momencie.

W większości urządzeń można to zrobić z poziomu belki szybkich ustawień, klikając w stosowną ikonę (4).

Niektóre warianty systemu Android oferują również tryb „ekstremalnego oszczędzania baterii”. Ogranicza on wydajność procesora telefonu, zmienia ustawienia ekranu i daje dostęp jedynie do podstawowych funkcji, znacznie wydłużając czas pracy urządzenia.

Może być również przydatny np. dla osób starszych, które korzystają tylko z podstawowych funkcji telefonu, ale zależy im na długim czasie pracy.

Zobacz także:

Ładowanie telefonu przez noc - jak wpływa na baterię

Bluetooth, GPS, NFC, WiFi - czy wpływają na czas pracy telefonu

Czy pozostawienie ładowarki w gniazdku zużywa prąd

Read this next