GTA 5

Fabuła, świat gry, rozgrywka - co warto wiedzieć.

Piąta odsłona przygodowych gier akcji od Rockstar Games. GTA 5 przenosi gracza do fikcyjnej metropolii Los Santos w stanie San Andreas, USA. Trzech mężczyzn o kryminalnej przeszłości nieoczekiwanie zawiązuje przestępczy sojusz.

GTA 5 - fakty o grze

GTA 5 wydano 17 września 2013 na konsole siódmej generacji. Rok później ukazała się wersja na PlayStation 4 oraz Xbox One, a 14 kwietnia 2015 produkcja trafiła na platformę PC. Losy trójki bohaterów poznajemy w ramach kampanii dla pojedynczego gracza. Tytuł pozwala także na rozgrywkę wieloosobową w specjalnym trybie Grand Theft Auto Online.

 • W ciągu sześciu tygodni od premiery, sprzedano około 29 milionów egzemplarzy GTA 5.
 • Gra pobiła siedem rekordów Guinnessa i zdobyła między innymi tytuł najlepiej sprzedającej się produkcji w ciągu doby.
 • Grand Theft Auto 5 znalazło się w wielu rankingach najlepszych gier wideo oraz zdobyło wiele prestiżowych nagród branżowych.

Fabuła i bohaterowie

Michael De Santa prowadzi na pozór zwykłe życie w Los Santos. W rzeczywistości to były kryminalista, który jest na wolności dzięki układowi ze służbami sprzed dziewięciu lat. Ceną za udział w programie ochrony świadków była śmierć jego wspólnika, Brada Snidera. Drugi przestępczy kompan i zarazem były pilot wojskowy, Trevor Phillips, po zasadzce FIB (odpowiednik FBI) zapada się pod ziemię.

Już we współczesności Michael przypadkiem poznaje Franklina Clintona, młodego rzezimieszka, który chciałby zarabiać wielkie pieniądze. Wkrótce dwójka zostaje przyjaciółmi. Kiedy De Santa odkrywa, że żona zdradza go z trenerem tenisa, postanawia zniszczyć posiadłość, do której wstąpił kochanek. Nieszczęśliwie dom okazuje się być własnością szefa meksykańskiego gangu narkotykowego.

Aby spłacić dług za zniszczoną nieruchomość, duet zaczyna parać się gangsterką i postanawia napaść na jubilera. Wieść o tym wydarzeniu dociera do Trevora, który żyje w przyczepie poza metropolią i nie stroni od używek. Mężczyzna decyduje się na odnalezienie dawnego kompana, którego uważał za martwego od lat.

W stosunku do poprzednich części, w GTA 5 wcielamy się w trzech bohaterów: Michaela, Franklina oraz Trevora. Każdy z protagonistów posiada inne talenty. De Santa potrafi spowolnić czas w momencie walki, a Franklin w trakcie jazdy samochodem. Trevor, któremu nie obce są brutalność i szaleństwo, w starciach może wpaść w szał. Dzięki niemu zadaje więcej obrażeń i jest mniej podatny na atak wrogów.

 • Kryminalne trio na swojej drodze spotka wiele postaci drugoplanowych.
 • Poznamy problemy rodzinne Michaela, który nie radzi sobie z żoną i dwójką pociech.
 • Najlepszym przyjacielem Franklina jest Lamar Davis, który również para się gangsterką.
 • Wśród najbliższych Trevora znajdziemy narkomana oraz fana teorii spiskowych.

Mechanika rozgrywki

Gracz w GTA 5 ma do dyspozycji trzech bohaterów, pomiędzy którymi przełącza się swobodnie lub z ograniczeniami w trakcie misji. Nieaktywni w danym momencie protagoniści wykonują różne czynności oraz przemieszczają się na obszarze gry. Otwarty świat GTA 5 widzimy z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby.

Mapę eksplorujemy swobodnie, a w wyznaczonych miejscach rozpoczynamy misje. Co ważne, część zadań wymaga uczestnictwa pozostałych bohaterów. Protagoniści poruszają się samochodami, motocyklami, łodziami czy rowerami, a także komunikacją publiczną oraz taksówkami. W grze istnieje możliwość wykonywania skoków spadochronowych BASE oraz nurkowania. Mężczyźni skorzystają także z komórek, w tym do przeglądania Internetu.

Wśród zadań znajdziemy misje powiązane z wątkiem głównym oraz poboczne. Na ogół wiążą się z działalnością przestępczą, a część z nich przybliży sylwetki bohaterów. W kilku misjach Franklina wesprze jego pies, Chop - w ten sposób gracz zyska możliwość sterowania czworonogiem. Do rabunków można także zatrudnić najemników.

gta10
gta11

W walce bohaterowie używają różnorodnego arsenału broni (także modyfikowalnej) oraz zdolności specjalnych. Mogą także korzystać z osłon oraz - co jest nowością w serii - skradać się i obezwładniać wrogów bez wszczynania alarmu. Szczególnie niebezpieczne są starcia z policją, która będzie dążyć do zastrzelenia poszukiwanego, jeśli ten nie znajdzie kryjówki.

 • Wśród zdolności każdego bohatera znajdziemy kondycję, strzelanie, siłę czy pojemność płuc.
 • Aby je rozwijać, musimy wykonywać odpowiednią czynność.
 • Wizyty na strzelnicy poprawią celność, a ryzykowna jazda wzmocni umiejętność prowadzenia.
 • W grze spersonalizujemy także wygląd każdego bohatera.

GTA 5 zawiera również rozbudowany edytor wideo oraz tryb do rozgrywki wieloosobowej zwany GTA Online. Serwery dzielą się na 16- i 30-osobowe. Przed rozpoczęciem gry tworzymy bohatera zgodnie z naszymi preferencjami, po czym przenosimy się do Los Santos, gdzie walczymy z innymi graczami, realizujemy misje czy bierzemy udział w wyścigach.

Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami