FIFA 22 - premiera i najważniejsze informacje

Rozgrywka, FUT, zmiany i nowości.

FIFA 22 to nowa gra sportowa od EA Sports. Tegoroczna odsłona serii wprowadza kolejne usprawnienia w mechanice rozgrywki, z czego spora część związana jest z ulepszoną sztuczną inteligencją, która analizuje na bieżąco zachowania piłkarzy.

Jak co roku, twórcy przygotowują kilka różnorodnych trybów zabawy. Powrócą między innymi zręcznościowe zawody w piłce ulicznej czy halowej dla mniejszych drużyn, obok tradycyjnych meczów i modułu online.

Oczywiście fani FIFA Ultimate Team ponownie otrzymają rozbudowany tryb z kompletowaniem własnego zespołu gwiazd za pomocą kart piłkarzy. Przed premierą udostępnione zostanie demo gry.

  • Premiera: 1 października 2021 | wczesny dostęp
  • Platforma: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch, Stadia
  • Gatunek: gra sportowa
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: EA Sports
  • Wydawca: EA

Zobacz także: FIFA 22 - poradnik i najlepsze porady

Data premiery

FIFA 22 zadebiutuje 1 października 2021 roku. To nieco później niż zwykle - zazwyczaj nowe odsłony cyklu ukazywały się we wrześniu. Gra trafi na PS5 i Xbox Series X/S, a także na PC, PS4, Xbox One i Nintendo Switch.

Tylko na dwóch pierwszych platformach - konsolach nowej generacji - gra otrzyma wszystkie usprawniania oprawy graficznej i mechaniki. Pozostałe systemy otrzymają produkcję bardziej zbliżoną do ubiegłorocznej odsłony.

Czy zostanie udostępnione demo FIFA 22? Wiele wskazuje na to, że niestety nie - więcej informacji pod linkiem.

fifa_22_hub_1

Mechanika rozgrywki, nowości

Najważniejszą nowością w rozgrywce w FIFA 22 jest system nazwany HyperMotion. Używa on sztucznej inteligencji, która analizuje zarejestrowany przez twórców materiał, by generować animacje sportowców. W sumie w grze pojawi się około 4 tysięcy nowych animacji, które zwiększą intensywność rozgrywki i szybkość reakcji zawodników.

Twórcy zapowiedzieli także tak zwany „wybuchowy sprint” - pozwoli użyć maksymalnego przyspieszenia przy lepszej kontroli nad zawodnikiem. Produkcja zaoferuje nowe opcje taktyczne, umożliwiając wyznaczenie osobnych założeń dla każdej połowy murawy.

Odświeżenia doczeka się zachowanie bramkarzy, którzy mają sprawdzać się lepiej - a także być mniej skłonni do parowania prosto pod nogi napastnika. Generowane na bieżąco animacje umożliwią lepsze regulowanie rytmu biegu, a twórcy obiecują też realistyczniejszą walkę o „futbolówkę”.

fifa_22_hub_2
Usprawnione animacje i SI mają zmienić wrażenia z rozgrywki

Dodatkowy rodzaj sprintu, nowe triki, a także modyfikacje fizyki piłki pojawią się w każdej wersji gry. Wspomniany system HyperMotion - oraz inne ulepszenia związane z pracą sztucznej inteligencji - trafi jednak tylko na PS5 i Xbox Series X/S.

Tryby i FUT

FIFA 22 pozwoli rozegrać tradycjny tryb kariery sezonowej. Największą nowością w tym przypadku jest powrót - po latach nieobecności - opcji stworzenia własnego klubu piłkarskiego.

Zaprojektujemy logo, herb, stroje i stadion. Zdecydujemy z jakim budżetem i w której lidze rozpoczniemy futbolową przygodę. Możliwe będzie też skupienie się na karierze jednego zawodnika w bardziej rozbudowanym stopniu niż w poprzednich odsłonach.

Powróci także tryb Volta „z jeszcze bardziej popisową grą oraz nowymi sposobami na wyrażenie swojego stylu poprzez personalizację swojego składu na ulicznych boiskach na całym świecie”.

fifa_22_hub_3
Volta zaoferuje nowe areny gry

Nowości w karcianym trybie FUT w FIFA 22 to między innymi karty bohaterów, czyli „najbardziej pamiętanych piłkarzy z dawnych lat”. Jeden z nich to Jerzy Dudek.

Rozgrywka w Ultimate Team - jak zawsze - polega na kreowaniu drużyny poprzez kompletowanie kart zawodników i rozgrywanie meczów stworzonym w ten sposób zespołem. Większością kart można handlować na sieciowym rynku.

Ponownie zagramy też w trybie Wirtualnych Klubów, gdzie tworzymy jednego, własnego zawodnika i bierzemy udział w meczach nawet z ponad dwudziestką innych graczy. Jest też, jak zwykle, możliwość rozgrywania szybkich meczów w sieci lub offline.

Gameplay

FIFA 22 nie doczekała się wielu oficjalnych materiałów z rozgrywką. Gameplay trailer prezentuje fragmenty meczów, ale poniżej umieszczamy też jeden nieoficjalny film z testów, które odbyły się niedawno na konsolach.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami