Deathloop - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, postacie, rozgrywka.

Nowa gra Arkane Studios, zespołu odpowiedzialnego za serię Dishonored, to dynamiczny FPS. Motywem głównym jest pętla czasowa - bohater po śmierci na nowo przeżywa ten sam dzień.

Żeby wyrwać się z pułapki, postać musi wyeliminować osiem wskazanych celów w ciągu 24 godzin. Porażki są nieuniknione, ale każda czegoś uczy - tę wiedzę należy wykorzystać w kolejnych podejściach.

Deathloop to głównie gra single-player, ale oferuje też tryb sieciowy przypominające rozwiązania z serii Dark Souls.

 • Premiera: 14 września 2021
 • Platforma: PC, PS5
 • Gatunek: akcja, FPS
 • Wersja językowa: brak informacji
 • Producent: Arkane Studios
 • Wydawca PL: Cenega

Data premiery i edycje gry

Deathloop zadebiutuje 14 września 2021 roku. Trafi na PC i PS5 jako gra na czasową wyłączność, więc na Xbox Series X/S pojawi się później. Nie określono jeszcze, w jakim terminie.

Sytuacja z platformami w przypadku Deathloop jest nieco skomplikowana. Czasową ekskluzywność PC i PS5 ujawniono w momencie zapowiedzi gry, ale niedługo potem Bethesda (a więc i Arkane) zostało wykupione przez Microsoft. Mimo wszystko producent konsol Xbox zdecydował się uszanować umowę między Arkane i Sony, więc początkowo nie uruchomimy Deathloop na Xbox Series X/S.

Deathloop jest dostępne w edycji standardowej (290 zł) oraz Deluxe (380 zł). Oprócz gry, droższe wydanie zawiera również:

 • Unikatową broń: Kopacz TranStar
 • Broń Tribunal „Bogaci na pożarcie”
 • Broń 0.44-karatowa czterofuntówka
 • Skórkę Colta „Nieproszony gość”
 • Skórkę Julianny „Strzelec wyborowy”
 • Dwie błyskotki (wzmocnienia)
 • Oryginalną ścieżkę dźwiękowa z gry
deathloop_premiera_1

Decydując się na zamówienie przedpremierowe, otrzymamy natomiast następujące bonusy:

 • Unikatowa broń: maczeta cesarskiego obrońcy (tylko na PS5)
 • Skórka „Jeździec burzy” dla Colta
 • Jedna błyskotka (wzmocnienie)

Fabuła, świat i postacie

Historię Deathloop osadzono w latach 60., na fikcyjnej wyspie Blackreef, ogarniętej chaosem, bezprawiem i anarchią. Dawna baza wojskowa jest teraz miejscem osobliwego eksperymentu, a główną rolę odgrywa Colt. Protagonista jest zaklęty w pętli czasowej. By się z niej wydostać, musi wytropić i wyeliminować osiem celów w przeciągu 24 godzin.

Każda śmierć lub niezrealizowane do północy zadanie oznacza rozpoczęcie dnia od początku - ma to głęboki związek z rozgrywką, bo gracz faktycznie cofa się do początku doby po porażce.

deathloop_premiera_2
Colt musi rozprawić się ze wszystkimi celami podczas jednej próby

Świat gry jest otwarty, a bohater może udać się tam, gdzie tylko chce. Grę skonstruowano jednak tak, by dopiero wiedza wyniesiona z nieudanych prób była kluczem do popchnięcia fabuły do przodu.

Wspomniane wcześniej osiem celów to tzw. Widzący (ang. Visionaries). To grupa ambitnych osób, szukających metody na uzyskanie nieśmiertelności poprzez program AEON. To właśnie ten projekt odpowiada za pętlę czasową na wyspie, a każdy z Widzących jest filarem systemu, który należy zburzyć, by się uwolnić. Widzący obdarzeni są nadprzyrodzonymi mocami dzięki przedmiotom zwanym „błyskotkami”.

Wśród ośmiu Widzących jedna członkini grupy jest wyjątkowa - zarówno dla fabuły, jak i rozgrywki. To zawodowa zabójczyni Julianna Blake, najpotężniejszy przeciwnik Colta i jego nemesis, depcząca protagoniście po piętach i śledząca go w trakcie podróży przez wyspę. Kiedy celem Colta jest przerwanie cyklu, ostateczne zadanie Julianny to zabijanie bohatera, by przerwać misję i podtrzymać działanie pętli.

Rozgrywka i multiplayer

Nie licząc nietypowego motywy głównego gry, związanego z czasem, gameplay w Deathloop przypomina nieco serię Dishonored. Mamy tu perspektywę FPP, walkę wręcz i bronie palne czy nadnaturalne zdolności, a to wszystko w wysokim tempie - choć bohater może się też skradać.

Colt uzyskuje przewagę w walce dzięki nietypowemu wyposażeniu, teleportacji, telekinezy czy chwilowej niewidzialności. Nie brakuje też brutalnych wykończeń wrogów, przypominających wspomniany wcześniej cykl skradanek.

deathloop_premiera_7
Julianna to największe zagrożenie na wyspie

Blackreef wypełnione jest mnóstwem przeciwników. Pokonanie większości nie sprawia problemów, ale większe wyzwanie stanowią wspomnieni wcześniej Widzący, których pozbycie się jest równoznaczne z przerwaniem pętli czasowej.

Siedmiu z ośmiu wspomnianych Widzących podejmuje na wyspie działania według pewnego schematu, przy czym są oni rozsiani po całej lokacji. Im więcej rutynowych planów pozna gracz, tym łatwiejsze będzie każde kolejne podejście. Należy poszukiwać wskazówek oraz poznawać relacje między mieszkańcami Blackreef, aby wykorzystać je do opracowania taktyki. Znając rozkład zajęć przeciwników, można przykładowo zgromadzić dwóch rywali w jednym miejscu, by łatwiej ich wyeliminować.

Julianna Blake różni się od innych Widzących. Nie działa według schematu i może zaskoczyć Colta w każdej chwili, więc należy mieć się na baczności. Nemesis bohatera potrafi nawet przybrać postać zwykłego NPC.

deathloop_premiera_3
Każdy z Widzących jest inny, co wymusza zmianę podejścia

Deathloop to gra single-player, ale oferuje też moduł wieloosobowy przypominający serię Dark Souls. Gracz może wcielić się w Juliannę, „nawiedzając” wyspę innego użytkownika.

Funkcje sieciowe są opcjonalne. Po wyłączeniu trybu online (lub braku chętnych graczy), kontrolę nad Blake przejmuje sztuczna inteligencja.

Deathloop korzysta na PS5 z innowacyjnych funkcji kontrolera DualSense - adaptacyjnych triggerów i wibracji haptycznych.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami