Darkstone - Opis, Recenzja, Poradnik, Wiki

Opis gry Darkstone - hack'n'slash wydany w 1999 roku.

Darkstone (Darkstone: Pod rządami Demona) to gra RPG, typu hack'n'slash, wzorowana na popularnym Diablo. Gra została wydana w 1999 roku na PC.

Akcja gry przenosi nas do świata Umy, gdzie od wieków toczy się walka Życia ze Śmiercią. W dalekiej przeszłości, gdy Śmierć nie była jeszcze dostatecznie silna i przegrywała pierwsze bitwy, Życie postanowiło zejść na Ziemię pod postacią Kaliby, bogini natury. Powołała ona do życia Smoki Świtu, które miały zapewnić ludziom dobrobyt i wspierać ich w trudnych czasach.

1, darkstone

Jednak szczęście nie trwało długo, Kostucha wypełzła jeszcze raz z ciemności i wgryzła się w ludzkie serca, wypełniając je chciwością, zawiścią i kłamstwem. Wtedy to nastały Wojny Ciemności, a ludzie zabijając się nawzajem zaczęli zmieniać się w sługi Zła. Smoki Świtu wyginęły a cały świat ogarnęła ciemność. Kaliba aby przerwać ten potworny okres, podarowała druidom Kulę Czasu, dzięki której słudzy natury przerwali panowanie Śmierci. Gdy sytuacja została opanowana, kula została rozbita na siedem części i każda z nich została powierzona zaufanemu strażnikowi.

Bogini natury powołała do życia Zakon, którego zadaniem było prowadzenie ludzkości drogą Dobra. Gdy wydawało się, że nic już nie zachwieje porządku, Śmierć wkradła się w serce jednego z mnichów Kaliby. Opuścił on Zakon i przyjmując imię Draak, zaczął studiować nerkomancję. Opanowując ją dogłębnie Draak, przeistoczył się we Władcę Smoków, a jego celem stało się zburzenie naturalnego porządku.

2, darkstone

W tym miejscu wkracza do akcji gracz, który jako wybraniec może ocalić świat od zagłady. Naszym celem jest zebranie siedmiu kawałków Kuli Czasu i pokonanie bezkarnego mnicha. Do wyboru mamy postacie z czterech kast: wojownika, maga, kapłana i złodzieja. Oczywiście nie jest to same męskie towarzystwo, a w każdej profesji dostępny jest zarówno bohater płci męskiej jak i żeńskiej.

Ciekawym urozmaiceniem jest wprowadzona przez autorów możliwość gry dwoma postaciami naraz. Oczywiście nie musisz mieć dwóch myszek i rozbieżnej uwagi, ponieważ w danym momencie kierujesz tylko jednym z bohaterów, natomiast za poczynania drugiego odpowiada komputer. Moim zdaniem opcja ta bardzo ułatwia rozgrywkę, a jedyną jej wadą jest to, że doświadczenie i pieniądze dzielone są na dwóch gości, nie można bowiem dopuścić by jedna z postaci była herosem, natomiast druga ginęła po najlżejszym ciosie wroga.

Na początku rozgrywki możemy ustalić poziom trudności, na jakim chcemy grać, te wyższe jednak dostępne są dopiero po uzyskaniu przez Twoich bohaterów odpowiednich poziomów doświadczenia (coś jak multiplayer w Diablo). Tak samo jak w produkcie Blizzarda podziemia generowane są losowo, natomiast czekające do wypełnienia 7 zadań jest wybieranych przez komputer spośród 22 scenariuszy. To zapewnia tej grze długą żywotność i nawet trzykrotne jej przejście nie powinno być nudne.

Jeżeli namiętnie pogrywaliście w Diablo to grając w Darkstone znajdziecie bardzo dużo pokrewnych z nim rzeczy. Przede wszystkim naszą "bazą wypadową" jest miasteczko. Możemy tutaj dokupić uzbrojenie, nauczyć się nowych czarów, czy odpocząć. W stosunku do produktu Blizzarda pojawiły się tutaj dwie nowe postacie: Mistrz Dalsin - uczący umiejętności oraz Larsac - bankier. O ile ten pierwszy jest bardzo przydatny i uważam, że jego obecność znacznie urozmaiciła rozgrywkę, to bankier w trybie single player jest prawie że bezużyteczny. Jedyną jego zaletą jest to, że zamiast rozrzucać złoto po ziemi (jak to miało miejsce w Diablo) gdy mamy go za dużo, możemy schować je w banku, a podczas wizyt w mieście i tak możemy używać bankowych zasobów.

Wychodząc z miasta, udajemy się na północ do pierwszego z czterech regionów Umy, zwanego Ardyl. Gdy wypełnimy wszystkie zadania (wytniemy wszystkie potwory, ewentualnie przekażemy przedmioty konkretnym osobom), które będąc w nim otrzymamy, możemy iść dalej. Kolejne regiony położone są coraz dalej na północ, a każdy z nich był kiedyś domem dla dostępnych nam na początku gry bohaterów. I tak w Ardyl żyli kiedyś Wojownicy i Amazonki, w Marghor - Czarodzieje i Znachorki, w Ormar - Mnisi i Kapłanki, natomiast w Serkesh - Zabójcy i Złodziejki.

3, darkstone

Każdy z tych regionów odznacza się osobliwym wyglądem podziemi i różnorodnością wrogów w nim występujących. Nasi przeciwnicy to standardowe, znane już z innych gier tego typu, potwory. Mogą to być trolle, szkielety, orki, gobliny, czy też bardziej "naturalne" - pająki, osy albo węże. Bossowie natomiast są jak zawsze wielcy i okropni, a to z którym z nich przyjdzie się nam zmierzyć uzależnione jest od wykonywanych przez nas zadań.

Grafika jest bardzo dużym atutem Darkstone. To się nazywa pełen trójwymiar. Pole gry możemy obracać dowolnie dookoła postaci, a odległość kamery od bohatera jest definiowalna za pomocą klawisza Zoom. Jeżeli nasza postać ukryje się za ścianą to ta staje się półprzezroczysta, dzięki czemu mamy pełen wgląd w sytuację na mapie. Zarówno nasi herosi, jak i występujący w grze NPC'e są bardzo dobrze animowani, a wygląd ich bardzo przypomina czasy średniowiecza. Jedyną rzeczą do jakiej mogę się przyczepić to bardzo drażniący mnie "rzut na listki".

Otóż jeżeli obrócimy w mieście kamerę tak, żeby dobrze było widać naszych bohaterów oraz oferujących usługi NPC'y to stojące w centrum rynku drzewo, zasłania nam widok swoimi "kwadratowymi" liśćmi. Co do muzyki to nie mam jej nic do zarzucenia. Kawałki dopasowane są do sytuacji, i tak w mieście przygrywa nam skoczna i wesoła muzyczka, natomiast w podziemiach tajemnicze dźwięki potęgują mroczny klimat produktu.

Darkstone, choć jest produktem odtwórczym, to jednak wnosi powiew świeżości. Autorzy wybrali najmocniejsze punkty produkcji swoich poprzedników i dodając kilka rzeczy od siebie stworzyli naprawdę ciekawą grę. Nie pozostaje mi, więc nic jak tylko ponownie odpalić gierkę i zanurzyć się w ciemnościach, w poszukiwaniu mrocznego kamienia.

Materiał archiwalny (moonstruck)

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami