Assassin's Creed: Liberation - Poradnik, Solucja

Poradnik do Assassin's Creed Liberation (HD, PC, konsole, PS Vita): Opis przejścia gry, wszystkie misje poboczne i sekrety.

Witajcie w obszernym, darmowym poradniku i solucji do gry Assassin's Creed: Liberation. Choć niniejszy materiał został przygotowany na podstawie wersji HD (PC, Xbox 360, PS3), z poradnika mogą również korzystać użytkownicy PS Vita, na którą pierwotnie ukazała się gra. Zasadniczo nie ma zbyt wielu różnic w misjach i zadaniach pobocznych - malutkie fragmenty misji zostały wycięte w wersji HD, dlatego poradnik może ich nie uwzględniać.

Spis treści

Assassin's Creed: Liberation - Sterowanie

Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 1
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 2
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 3
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 4
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 5
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 6
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 7
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 8
Assassin's Creed: Liberation - Sekwencja 9

Zadania dodatkowe

Assassin's Creed: Liberation - Contracts (Zabójca)
Assassin's Creed: Liberation - Plot (Dama)
Assassin's Creed: Liberation - Detective (Niewolnik)
Assassin's Creed: Liberation - Ship Crew
Assassin's Creed: Liberation - Business Rivals
Assassin's Creed: Liberation - Free Slaves
Assassin's Creed: Liberation - Mapping the Bayou, Mackandal's secret stash

Mapy, znajdźki i pieniądze

Assassin's Creed: Liberation - Mapy, sekrety, znajdźki
Assassin's Creed: Liberation - Jak zarabiać pieniądze, Handel

-

Assassin's Creed: Liberation - Porady ogólne

Stroje

Aveline, główna bohaterka gry, może korzystać z trzech rodzajów przebrań. Każde z nich zapewnia bonusy, ale posiada również pewne wady. Warto prześledzić każdy kostium, aby wiedzieć, w jakich momentach najlepiej z nich korzystać. Stroje możemy zmieniać w wykupionych wcześniej przebieralniach, a potem w kryjówce znajdującej się w magazynie. Ze strojami będziesz też stopniowo zaznajamiany podczas kampanii.

Strój zabójcy (Assassin Persona)

Ten kostium jest stworzony przede wszystkim do walki. Aveline posiada w nim największą ilość zdrowia i może korzystać ze wszystkich rodzajów broni oraz gadżetów. Ponadto bez problemu może biegać sprintem i wspinać się na okoliczne elementy otoczenia. Minusem jest fakt, że nie może korzystać z żadnych zdolności specjalnych.

Strój niewolnika (Slave Persona)

Jako niewolnica Aveline może łatwo wtapiać się w otoczenie i wykonywać proste prace, na przykład przenosić skrzynie. Dzięki temu z łatwością może minąć strażników pilnujących jakiegoś miejsca. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym stroju przemieszczać się po budynkach czy drzewach oraz korzystać z broni. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ jako niewolnik Aveline posiada mniej punktów życia, przez co łatwiej może zginąć. Z drugiej strony znacznie łatwiej może wtopić się w tłum.

Strój damy (Lady Persona)

W tym kostiumie Aveline nie może wchodzić na budynki i drzewa, a także szybko biegać. Uzbrojenie bohaterki również jest ograniczone, chociaż z czasem otrzyma ciekawe gadżety, na takie jak parasol z mechanizmem strzelania zatrutymi strzałkami. Prawdziwą zaletą stroju jest jednak możliwość przekupowania strażników oraz ich oczarowywania.

W pierwszym przypadku należy podejść do wartownika i wręczyć mu trochę pieniędzy, co umożliwi ci wejście na teren strzeżony bez. Strażników, których można przekupić poznasz po ikonce monet nad ich głowami. Drugą zdolnością jest możliwość ich oczarowania, dzięki czemu będą za tobą podążać przez pewien okres czasu. Następnie zaczną wracać na swoje pozycje, ale ty będziesz miał czas, aby skorzystać na ich nieobecności. Wartownicy, których można oczarować, mają nad głową serce.

Poziom poszukiwań bohaterki (Notoriety)

W lewym górnym narożniku ekranu znajduje się ikona postaci otoczona czterema paskami. Symbolizują one poziom poszukiwań naszej postaci - im więcej pasków jest zapełnionych, tym szybciej wartownicy podejmują przeciwko nam działania. Pasek zapełniają nielegalne działania, takie jak morderstwa czy kradzieże. Kolor zielony oznacza, że nie mamy się czego obawiać, pomarańczowy, że wartownicy będą stopniowo nas rozpoznawać, a czerwony, że niemal z miejsca ruszą za nami w pościg.

Warto dodać, że każdy z trzech strojów posiada osobny poziom poszukiwań. Może być więc tak, że kostium zabójcy osiągnął czerwony poziom, ale jeśli ubierzemy się w ciuchy damy, to może bez problemu poruszać się po lokacjach.

Obniżanie poziomu poszukiwania Aveline wygląda inaczej ze względu na noszony strój. I tak:

  • Jako zabójca - musimy przekupować urzędników (magistrate) znajdujących się na ulicach.
  • Jako niewolnik - trzeba zrywać plakaty wywieszone na ścianach budynków.
  • Jako dama - musimy zlokalizować i zabić świadków naszych przestępstw.

Jak pozostawać w ukryciu?

W trakcie gry rozwiązania czysto siłowe i wdawanie się w otwarte walki nie zawsze jest najlepszym wyborem. Często lepiej jest pozostawać w ukryciu i eliminować nieprzyjaciół po cichu z zaskoczenia. Aby tego dokonać przede wszystkim nie wchodź w pole widzenia strażników. Więcej na temat oznaczeń związanych z ich uwagę znajdziesz w następnym akapicie (Jak uciec strażnikom?). Ogólnie - jeśli zobaczysz, że nad którymś wrogiem pojawił się pomarańczowy trójkąt, to miej się na baczności i postaraj się, jak najszybciej z ich pola widzenia.

Aby pozostać niezauważonym warto też przemieszczać się po wysoko leżących elementach otoczenia, takich jak ściany, dachy czy drzewa. Wrogowie rzadko patrzą w górę, a ty dzięki temu możesz nie tylko błyskawicznie się przemieszczać, ale także z zaskoczenia dokonywać cichych zabójstw.

Innym sposobem na ciche wyeliminowanie wartownika jest podejście do niego od tyłu i zabicie go lub zwabienie w ustronne miejsce przy pomocy gwizdania (uważaj, abyś nie zwabił w ten sposób kilku przeciwników). Inną metodą jest korzystanie z rurek do dmuchania (blowpipe) z zatrutymi strzałkami (poison dart). Są one przydatne zwłaszcza do eliminowania wrogów stojących na różnego rodzaju podwyższeniach i dostęp do nich jest utrudniony. Ponadto pamiętaj, że z rurki możesz również korzystać kiedy znajdujesz się w ukryciu (na przykład w stogu siana).

Jak uciec strażnikom?

W trakcie eksploracji świata gry natrafisz na wartowników. Jeśli spotkanie odbywa się na terenie neutralnym, a twój wskaźnik poszukiwania znajdujący się wokół ikony w lewym górnym rogu ekranu jest na niskim poziomie, to będziesz mógł spokojnie koło nich przejść.

Jeśli natomiast jesteś poszukiwany lub przebywasz na wrogim terenie, to przeciwnicy po zauważeniu ciebie zaczną robić się podejrzliwi. Jest to sygnalizowane przez pomarańczowy trójkąt nad ich głowami. Kiedy jest on pusty, oznacza to, że zauważyli twoją postać. Jeśli się nie oddalisz, to trójkąt zacznie się zapełniać, aż stanie się czerwony. Oznacza to, że dany strażnik cię rozpoznał i zacznie cię gonić oraz z tobą walczyć. Dlatego jeśli zależy ci na uniknięciu walki, to gdy tylko zobaczysz, że jakiś wróg się zobaczył, postaraj się jak najszybciej od niego oddalić - poprzez szybki bieg, ucieczkę na wysokie elementy otoczenia lub poprzez wtopienie się w tłum.

Jak walczyć z grupą wrogów?

Podczas otwartych walk najlepiej stale trzymać wciśnięty blok i czekać na ruch przeciwnika (będzie to symbolizowane przez zmianę koloru czerwonego trójkąta nad wrogiem wyprowadzającym cios). W tym momencie najlepiej wyprowadzić kontrę lub wytrącić wrogowi broń z ręki, dzięki czemu stanie się praktycznie bezbronny.

Po wyprowadzeniu kontrataku będziesz mógł skorzystać z serii ciosów (tzw. chain kills). Po skorzystaniu z tej opcji akcja niemal się zatrzyma, a ty będziesz mógł zaznaczyć do czterech okolicznych celów. Po dokonaniu tego Aveline wyprowadzi zabójczy atak, który zabije zaznaczonych wcześniej wrogów.

Jak dokonać pełnej synchronizacji?

Aby dokonać pełnej synchronizacji w danej misji w kampanii musisz ukończyć w niej wszystkie cele dodatkowe. Jeżeli nie uda ci się ta sztuka, to pełna synchronizacja nie nastąpi.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami