Pogrom rynku gier w Chinach - 14 tys. firm zakończyło działalność

Przestano przyznawać licencje.

Wstrzymanie wydawania licencji nowym grom wideo w Chinach pod koniec lipca ubiegłego roku sprawiło, że przez ostatnie pół roku aż 14 tysięcy firm deweloperskich i powiązanych podmiotów zakończyło działalność.

Wieści przekazał serwis internetowy dziennika South China Morning Post. Wielu wydawców i twórców miało nadzieje, że obostrzenia zakończą się wraz z nadejściem nowego roku, lecz - najwyraźniej - nic się nie zmieniło.

Każda nowa produkcja w Chinach musi posiadać licencję na dystrybucję, wydawaną przez cenzorów z Krajowej Administracji Prasy i Publikacji. Ostatnio do tak znaczącego „zamrożenia” rynku doszło w 2018 roku.

Wtedy przerwa trwała dziewięć miesięcy i także spowodowała zamknięcie wielu firm. Cierpią nie tylko sami deweloperzy, ale także podmioty zajmujące się reklamami, produkowaniem i sprzedażą gadżetów, a także wydawcy.

1

Liczba 14 tysięcy pochodzi z rządowej gazety Securities Daily, powołującej się na liczbę wyrejestrowanych firm w oficjalnych statystykach.

Do lipca - zanim zamrożono wydawanie licencji - w ubiegłym roku na rynku gier wideo zamknięto w ten sposób tylko 4 tys. firm, więc kolejne 14 tys. już po wprowadzeniu restrykcji oznacza duży wzrost.

Mowa głównie o mniejszych firmach, lecz problemy mają także te największe. Tencent oraz NetEase coraz chętniej inwestują poza Chinami, starając się znaleźć nowe źródła zysków. TiMi - twórcy mobilnych hitów, takich jak Call of Duty: Mobile - założyli niedawno czwarte studio poza ojczyzną.

Oficjalnie prezydent Xi Jinping mówi o walce z uzależnieniami wśród najmłodszych, lecz obserwatorzy zauważają, że to najpewniej część szerszych prób powstrzymania zagrażającego Partii rozrostu ogromnych firm technologicznych, jak te wymienione wyżej.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami