Polskie gry w 2022 roku - potencjalne hity rodzimych studiów

Nie tylko wysoki budżet.

Nowy rok, nowe premiery. Nadchodzące miesiące wypełnione są interesującymi grami - już tylko pierwsza połowa roku to bogata oferta różnorodnych tytułów. Również produkcje z Polski z pewnością zwrócą uwagę wielu odbiorców.

W naszym materiale przedstawiamy dziesięć rodzimych gier, które mogą odnieść spory sukces. To interesujące projekty o różnej skali i budżecie, jednak wszystkie przyciągają uwagę.

Oto wybrane, najciekawsze polskie premiery 2022 roku.

Dying Light 2

 • Premiera: 4 lutego 2022
 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series

Wielokrotnie opóźniana produkcja studia Techland ukaże się w lutym. Ambitny projekt znacznie rozszerza formułę oryginału. Otrzymujemy większy nacisk na fabułę, większe miasto i więcej możliwości.

Rozgrywka nocą będzie trudniejsza niż w pierwszej części, wystawiając zdolności gracza na próbę. Obecność różnych frakcji związana jest natomiast z ciekawymi wyborami, które mogą wpłynąć na przebieg historii.

World War 3

 • Premiera: marzec 2022
 • Platformy: PC

Strzelanka od Farm 51 zasługuje na miejsce w tym zestawieniu, choć marcowa premiera będzie już drugą dla tej produkcji. Po problemach dostęp do oryginalnej wersji został wyłączony, a twórcy zajęli się przebudową gameplayu.

Obecnie model strzelania jest zauważalnie usprawniony, podobnie jak poruszanie się żołnierzy. Rozgrywka jest po prostu satysfakcjonująca - i to w nie do końca zoptymalizowanej zamkniętej becie. Pełna wersja może być tylko lepsza.

Serial Cleaners

 • Premiera: pierwsza połowa 2022
 • Platformy: PC

Studio Draw Distance powraca do tematyki „brudnej roboty”. Ponownie zajmiemy się sprzątaniem miejsc zbrodni, tym razem jednak w latach 90. Wcielimy się też w różne postacie, a każda dysponuje nieco innymi możliwościami.

Zadbano o większą różnorodność lokacji niż w pierwszej części. Niektóre etapy wzrowane są na kultowych filmach czy serialach, choćby na „Fargo”.

top_gry_serial

Builders of Egypt

 • Premiera: pierwszy kwartał 2022
 • Platformy: PC

W tym roku debiutuje remaster kultowej strategii Faraon. Polskie Builders of Egypt ma jednak tę przewagę, że to zupełnie nowy tytuł. Mniej archaiczny w zestawieniu z odświeżoną wersją hitu sprzed dwóch dekad.

Shadow Warrior 3

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series

Trzecia część serii od Flying Wild Hog wraca do korzeni, porzucając bardziej otwartą strukturę z Shadow Warrior 2, skupiając się na liniowej rozgrywce wypełnionej akcją.

Ponownie zmierzymy się z zastępami demonów, wykorzystując różnorodne rodzaje broni palnej, a także - rzecz jasna - śmiercionośną katanę. Kolorowa oprawa w ciekawy sposób kontrastuje z brutalnymi scenami.

Evil West

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series

Shadow Warrior 3 to nie jedyny projekt Flying Wild Hog, który ma ukazać się w tym roku. Evil West jest dynamiczną strzelanką TPP, w której wcielamy się w łowcę wampirów.

Akcja osadzona jest na Dzikim Zachodzie, co wpłynie na wyjątkowy klimat brutalnej przygody. Wykorzystamy broń białą i palną, a także specjalne umiejętności postaci. Co ciekawe, gra zaoferuje możliwość przejścia kampanii w dwuosobowej kooperacji.

top_gry_evil_west

Project Warlock 2

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC

Druga część świetnej, arcade'owej strzelanki wzorowanej na hitach z lat 90. Doskonała propozycja dla wszystkich, którzy miło wspominają gry typu Duke Nukem 3D czy oryginalnego Dooma i chcieliby powrócić do takich „staroszkolnych” doświadczeń.

Poza bronią palną bohater używa też czarów. Na przykład lodowego zaklęcia, które zamraża wrógów, czy też kul ognia z magicznego kostura. Polecamy przetestować dostępne na Steamie demo gry.

top_gry_warlock

The Invincible

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC, PS5, Xbox Series

Gra na podstawie powieści „Niezwyciężony” Stanisława Lema. Jeśli jej nie czytaliście, możemy tylko powiedzieć, że potencjał na opowiedzenie ciekawej historii science-fiction jest tu naprawdę spory.

Grupa naukowców trafia na opustoszałą planetę pustynną, by odnaleźć zaginiony statek i jego załogę. Szybko okazuje się, że nieprzyjemne miejsce skrywa pewne niebezpieczeństwo.

top_gry_invincible

Layers of Fear 3

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC, konsole

Gry studia Bloober Team mają to do siebie, że każda jest inna od poprzedniej - nawet sequele. Druga część Layers of Fear różniła się od oryginału, więc przy okazji kolejnej, liczymy na ponowną zmianę formuły. Może tym razem także pod względem gameplayu?

Tym bardziej, że trzecia odsłona mocniej nawiąże do korzeni serii. Ponownie wcielimy się w malarza, jak sugeruje teaser. Będzie to pierwszy projekt studia wykorzystujący silnik Unreal Engine 5, więc możemy też liczyć na wysoki poziom oprawy.

top_gry_layers

Kangurek Kao

 • Premiera: 2022
 • Platformy: PC

Czy to się może udać? Powrót kultowego kangura? Tego nie wiemy. Dobrych gier platformowych 3D nie ma jednak zbyt wiele, więc trzymamy za ten projekt kciuki.

Twórcy nie pokazali jeszcze zbyt wiele. Wciąż czekamy na prezentację rozgrywki. Deweloperzy potrafią stworzyć angażujący gameplay, co udowodnili przy okazji Steel Rats. Są też fanami serii Kangurek Kao, więc... Wierzymy, że będzie dobrze.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami