Xbox obchodzi dziś 20. urodziny

Razem z Halo. W planach specjalny stream.

Dokładnie 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych ukazała się pierwsza konsola Xbox. Do Europy sprzęt trafił dopiero kilka miesięcy później, lecz tym samym Microsoft zaczął konkurowanie na rynku dedykowanego sprzętu do gier.

Korporacja „wskoczyła” do szóstej generacji, rywalizując - udanie - z GameCube i Segą Dreamcast oraz - przy znacznie mniejszych sukcesach - z PlayStation 2. Jednocześnie takie same urodziny świętuje seria Halo, niemal od zawsze stanowiąca tytuł startowy na Xboksach.

Z tej okazji Microsoft dzisiaj o godzinie 19:00 przeprowadzi specjalną transmisję na żywo. Firma ostrzega, by nie spodziewać się nowych zapowiedzi, lecz od jakiegoś czasu w sieci spekuluje się, że właśnie dziś premierę ma mieć tryb sieciowy Halo Infinite - przynajmniej w jakiejś formie.

Dość powiedzieć, że taka data pojawiła się na oficjalnych serwerach wydawcy, a Pablo Schreiber - odtwórca roli Master Chiefa w nadchodzącym serialu - zapewnił, że wraz z pokazem nadchodzi coś „bardzo ekscytującego”.

Na scenie ma pojawić się sam Dwayne „The Rock” Johnson. To zapewne ukłon w stronę najbardziej zaangażowanych fanów - gwiazdor kina akcji razem z Billem Gatesem prezentował na scenie pierwszego Xboksa, w 2001 roku.

Wracając do samej konsoli, ta zaliczyła świetny debiut w USA głównie właśnie dzięki Halo: Combat Evolved, które w zaledwie pięć miesięcy osiągnęło nakład 1 miliona egzemplarzy.

1
Urodziny świętuje też Halo

Pierwszy Xbox był jednak sprzedawany ze stratą niemal do samego końca generacji, przez co - jak okazało się po latach - pomimo nakładu około 25 milionów egzemplarzy wygenerował straty na poziomie ponad 4 mln dolarów.

Microsoft mógł jednak pozwolić sobie na takie „inwestycje” i wydany cztery lata później Xbox 360 był już znacznie bardziej dochodowy. Xbox One z 2013 roku wydawał się być ponowną zniżką formy dzięki mało konkretnemu marketingowi.

Dział gier w Microsofcie w 2014 roku przejął więc Phil Spencer, który - jak się wydaje - ponownie odwrócił losy konsol amerykańskiej korporacji, odpowiadając za udaną premierę Xbox Series X/S oraz liczne przejęcia firm deweloperskich w ostatnich latach. Dzisiaj wydaje się, że za sprawą gier na Windows i ekosystemu Game Pass marka Xbox wyrosła już poza same konsole.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami