Ścigany przez rząd USA haker zatrzymany w Polsce

Grozi mu ponad 100 lat więzienia.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o zatrzymaniu w Polsce Yaroslava Vasinskyiego - hakera powiązanego z grupą przestępczą „REvil”. Dwudziestodwuletni obywatel Ukrainy miał brać czynny udział w ataku na systemy informatyczne firmy Kaseya oraz jej klientów w lipcu tego roku.

Polska policja aresztowała mężczyznę na początku zeszłego miesiąca, na podstawie międzynarodowego listu gończego wystawionego w sierpniu przez władze USA. Obecnie, dzięki współpracy służb polskich, ukraińskich oraz amerykańskich, Vasinskyi został przesłuchany i oczekuje na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Według ekspertów, w czasie lipcowego ataku, cyberprzestępcy z grupy „REvil” zaszyfrowali systemy ponad tysiąca firm na całym świecie, domagając się 70 mln. dol. okupu za przywrócenie dostępu do plików i danych. Ostatecznie, ich żądania nie zostały spełnione, a niezbędne narzędzia deszyfrujące opublikowało nieodpłatnie anonimowe źródło.

Wraz z zatrzymaniem obywatela Ukrainy, zabezpieczono „aktywa kryptowalutowe” o wartości ponad 6 mln. dol., należące do Rosjanina Yevgeniya Poyanina, który wciąż pozostaje na wolności. Obu mężczyznom postawiono szereg zarzutów, za które grozi łączna kara ponad 100 lat więzienia.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Powiązane materiały

Na stronie

Przerwa techniczna w weekend

Niektóre funkcje serwisu zostaną czasowo wyłączone.

Chorus - porady na start: początek gry, jak zacząć

Co robić na początku gry, jak walczyć i zdobywać pieniądze.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami