Diego Maradona zniknie z FIFA 22? Problemy z prawami do wizerunku

W Argentynie trwa walka o licencję.

  • W Argentynie trwa walka o prawa do wizerunku Maradony
  • Batalia może być problemem dla Electronic Arts
  • Firma podpisała umowę ze stroną, która przegrała w sądzie

Wyrok sądu w Argentynie może sprawić, że Electronic Arts zostanie zmuszone do usunięcia wizerunku Diego Maradony z gry FIFA 22.

Legendarny piłkarz jest obecnie dostępny w różnych odsłonach cyklu, włącznie właśnie z najnowszą częścią popularnej piłkarskiej serii.

W trybie Ultimate Team znaleźć można między innymi pożądaną kartę Ikony, z punktową średnią na imponującym poziomie 95. Na „kartonikach” pojawia się twarz zawodnika z różnych etapów kariery.

Jak jednak informuje serwis Infobae, sędzia w Argentynie orzekł, że prawa do wizerunku Maradony są własnością firmy Sattvica, należącej do prawnika Matíasa Morli.

1
Maradona w Ultimate Team

Tymczasem umowa upoważniająca EA do korzystania z licencji została podpisana podobno ze Stéfano Cecim, wieloletnim przyjacielem i byłym agentem piłkarza. Mężczyzna nie mógł jednak udowodnić podczas rozprawy, że ma odpowiednie pozwolenie na podpisywanie takich porozumień.

Maradona zmarł w listopadzie ubiegłego roku, w wieku 60 lat. Morla przejął prawa do wizerunku w sierpniu, a cała sprawa wygląda na dość brutalną walkę prawną o cenną licencję.

Część majątku Argentyńczyka trafi w przyszłym miesiącu na sprzedaż, o czym zadecydowały dzieci zawodnika: Diego, Giannina, Dalma, Jana oraz Diego Fernando.

Wizerunek pozostaje w użyciu w trybach Ultimate Team w Fifie 21 i 22. Nie jest obecnie jasne, co stanie się z kartami, jeśli EA będzie musiało je usunąć. Możliwe jest także inne rozwiązanie: podpisanie umowy licencyjnej z Sattvicą.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Przerwa techniczna w weekend

Niektóre funkcje serwisu zostaną czasowo wyłączone.

Chorus - porady na start: początek gry, jak zacząć

Co robić na początku gry, jak walczyć i zdobywać pieniądze.

Komentarze (2)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami