Age of Empires 4 - porady: jak zacząć grę, najlepsze wskazówki

Co robić, by odnieść zwycięstwo.

Rozgrywając potyczki w Age of Empires IV możesz wykorzystać kilka trików, które zwiększą twoje szanse na zwycięstwo. Na tej stronie przedstawiamy porady, które pozwolą ci szybciej pozyskiwać surowce i zrobić użytek z początkowych jednostek.

Na tej stronie:

Wykorzystaj Zwiadowcę

Wraz z zestawem początkowych jednostek otrzymujesz Zwiadowcę (Scout) (1). Jednostka ta świetnie sprawdzi się do odkrywania mapy. Im szybciej uda ci się odkryć pobliskie złoża surowców i poznać ukształtowanie terenu, tym lepiej.

045_age_of_empires_4_iv_porady_jak_grac_najlepsze_wskazowki

Równie ważne jest wykorzystanie Zwiadowcy do monitorowania ruchu wroga. Możesz wysłać go do bazy przeciwnika co kilka minut by zorientować się, jakie budynki wzniósł i które jednostki szkoli. Pozwoli ci to odpowiednio zaplanować kolejne ruchy i skontrować armię wroga. Ważne jest też, byś ograniczył ruch Zwiadowcy wroga - nie pozwól mu swobodnie biegać po swojej bazie.

Zbieraj jedzenie z owiec i krzaków jagód

Wybudowanie Farm na początku rozgrywki może być kuszące, gdyż są to nielimitowane źródła pożywienia, jednak jest to złe podejście. Robotnicy zbierają żywność z Farm najwolniej i nie warto marnować cennego drewna na ich budowę w pierwszych minutach potyczki.

Zamiast tego wykorzystaj owce (Sheep) (2). 1-2 znajdują się bezpośrednio przy twojej bazie, kolejne znajdzie twój Zwiadowca. Obok dzikich zwierząt, jest to najszybsze źródło pożywienia w grze. Gdy zapas owiec się wyczerpie, wybuduj Młyn (Mill) w pobliżu krzaków jagód (3) i zacznij je zbierać. Dopiero po wyczerpaniu tego źródła zainwestuj w Farmy.

046_age_of_empires_4_iv_porady_jak_grac_najlepsze_wskazowki

Szkól robotników i odpowiednio ich rozdziel

Na początku gry dysponujesz sześcioma robotnikami, jednak liczba ta jest zbyt mała, byś mógł zbudować stabilną ekonomię. Zaznacz więc centrum miasta (City Center) (4) i rozpocznij szkolenie klikając na ikonkę robotnika (5). Twórz nowych wieśniaków przez całą rozgrywkę.

047_age_of_empires_4_iv_porady_jak_grac_najlepsze_wskazowki

Bardzo ważne jest odpowiednie przydzielenie obowiązków dla robotników:

  • Początkowych robotników wykorzystaj do zbioru żywności z owiec;
  • Wykorzystaj jednego robotnika do budowy domu (House). Dzięki temu będziesz mógł swobodnie rekrutować kolejne jednostki. Potem odeślij tego robotnika do zbierania pożywienia;
  • 4-5 kolejnych robotników wyślij do zbioru drewna z pobliskich drzew. Ustaw przy nich tartak (Lumber Mill) by przyspieszyć zbiór;
  • 2 robotników wyślij do zbierania złota. Ustaw przy złożu obóz wydobywczy (Mining Camp) by ułatwić im pracę;
  • Kolejnych robotników wyślij do zbioru żywności z jagód. Wybuduj przy nich młyn co przyspieszy zrzut surowców.

Potem staraj się utrzymywać następujące proporcje: 50% robotników wykorzystaj do zbioru żywności, 30% do złota, a 20% do drewna. Kamień wydobywaj w miarę potrzeb.

Jak najszybciej awansuj do II epoki

Do tego celu potrzebujesz 400 jedzenia i 200 złota. Dzięki tym surowcom możesz wybudować Landmark, specjalny budynek, który pozwoli na awans do kolejnej ery historycznej - co jest kluczowe z dwóch powodów.

Po pierwsze, pozwoli ci odblokować stajnie (Stable) i strzelnicę (Archery Range), czyli budynki do szkolenia jednostek strzeleckich i konnicy. Po drugie, odblokuje możliwość opracowania technologii, które przyspieszą wydobycie surowców. Znajdziesz je klikając na tartak (Lumber Mill), młyn (Mill) bądź obóz wydobywczy (Mining Camp).

Wykorzystaj budynki do zbioru surowców

Z czasem surowce ulokowane koło twojego głównego budynku się wyczerpią i trzeba będzie sięgnąć po dalsze złoża. Pamiętaj, by umieścić przy nich budynki do zrzutu surowców. Dla drewna to tartak (Lumber Mill), dla jedzenia młyn (Mill), a dla kamienia i złota obóz wydobywczy (Mining Camp).

Szkól wojsko

W Age of Empires 4 nie da się wygrać bez walki. Z tego powodu musisz przez całą grę szkolić jednostki wojskowe. Pamiętaj jednak, by próbować kontrować armię wroga, tworząc oddziały, które świetnie poradzą sobie z jego jednostkami.

  • Jeśli armia wroga składa się głównie z konnicy, wykorzystaj pikinierów (Pikeman) i łuczników (Bowman). Pikinierzy zadają konnicy dodatkowe obrażenia i świetnie nadają się do blokowania jej szarży, łucznicy z kolei mogą łatwo ostrzeliwać mobilne jednostki;
  • Jeśli wróg korzysta ze zbrojnych (Man-at-Arms) i łuczników, wykorzystaj własnych zbrojnych i kuszników (Crossbowman). Pierwsi zablokują ruch jednostek wroga i będą otrzymywać znikome obrażenia od łuczników wroga, drudzy z kolei z łatwością przebiją się przez zbrojnych nieprzyjaciela;
  • Jeśli z kolei wróg nie korzysta w ogóle z pikinierów, zainwestuj w konnicę. Jednostki te świetnie sprawdzają się w walkach zaczepnych i możesz wykorzystać je do nękania wrogich robotników.

Spis treści: Age of Empires 4 - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami