Windows XP jeszcze nie umarł - z systemu korzystają miliony komputerów

Dwudziestoletni system wciąż ma wielu użytkowników.

Aż dziewięć milionów komputerów wciąż operuje na systemie Windows XP - wynika z wyliczeń portalu Techradar.

Redakcja bazowała na danych pochodzących z analitycznego serwisu Statcounter, zgodnie z którymi Windows XP jest wciąż używany przez 0,59 proc. urządzeń z systemem Windows, stanowiących z kolei 75,4 proc. wszystkich komputerów.

Przypomnijmy, że oficjalne wsparcie techniczne dla Windows XP zakończyło się 14 czerwca 2014 roku. Od tego momentu system nie otrzymuje poprawek zabezpieczeń ani aktualizacji funkcji - a więc jest szczególnie narażony na ataki ze strony złośliwego oprogramowania.

xp_miliony_komputerow_content
Zdjęcie wybrane na domyślną tapetę systemu wykonano w 1996 roku na terenie kalifornijskiej winnicy (źródło: Wikipedia)

Windows XP zadebiutował 25 października 2001 roku, więc w tym tygodniu obchodził 20. urodziny. Pomimo początkowych problemów, z czasem zyskał status jednej z najlepszych wersji systemu od Microsoftu. Kultowy „ikspek” utrzymywał większą popularność od swojego następcy - Windows Vista - i był chętnie używany nawet po premierze kolejnych wydań.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami