Lara Croft ma 25 lat. Seria Tomb Raider świętuje urodziny

Co dalej z cyklem?

Dokładnie 25 lat temu - 15 października 1996 roku - zadebiutowała pierwsza odsłona serii Tomb Raider, wprowadzając do świadomości graczy między innymi postać Lary Croft.

Co interesujące, tytuł ukazał się w pierwszej kolejności na konsoli Sega Saturn w Europie, by dopiero w listopadzie trafić na inne platformy i do pozostałych regionów.

Słynna archeolog w pierwszej części odwiedzała Peru, Grecję, Egipt i Atlantydę w poszukiwaniu artefaktu pod nazwą Scion. Takie połączenie międzynarodowej eksploracji i elementów nadprzyrodzonych stało się cechą charakterystyczną serii.

Rewolucyjna grafika - zwłaszcza animacje - oraz rozgrywka sprawiły, że produkcja została bardzo ciepło przyjęta. „Zagadki z Resident Evil, brutalna akcja z Loaded i swoboda ruchów, o jakiej gracze tylko marzą - wszystko to daje nam Tomb Raider” - ekscytował się serwis GameSpot.

Lara szybko stała się gwiazdą, pojawiając się w magazynach i reklamach. Sukces przełożył się na liczne kontynuacje, lecz tempo ich wydawania sprawiło, że powoli spadała też jakość.

Po bardzo słabym Tomb Raider: The Angel of Darkness serię przekazano studiu Crystal Dynamics, które wskrzesiło cykl za pomocą Tomb Raider: Legend. Po trzech częściach znowu nastąpiła jednak przerwa i bohaterka wróciła dopiero w 2013 roku, w udanym resecie cyklu.

Wygląda na to, że teraz cykl znowu czeka pauza. Deweloperzy zapowiadali już w styczniu, że zamierzają połączyć linie czasowe cykli. „Nie mamy planów na ogłoszenie większej gry w najbliższej przyszłości” - dodano jednak.

Dużo więcej interesujących ciekawostek na temat przeszłości serii znaleźć można w naszej historii studia Core Design, opublikowanej na 20. urodziny.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami