FIFA 22 - obrona, defensywa: jak odbierać piłkę

Przechwyty, przecinanie podań i wślizgi.

Skuteczna obrona w FIFA 22 opiera się właściwie na kilku podstawowych regułach. Jeżeli wprowadzisz je do swojej gry, zdecydowanie poprawisz jakość defensywy i szybko będziesz odzyskiwał piłkę.

Na tej stronie dowiesz się, jak powinieneś się zachowywać po utracie piłki oraz jakie formy odbioru futbolówki stosować.

Obrona w FIFA 22

Na początek najważniejsza informacja - nie korzystaj z automatycznej obrony, czyli obrony taktycznej (przytrzymanie X / A). W FIFA 22 jest ona bardzo ociężała i powolna, a zawodników ją stosujących niezwykle łatwo ominąć.

Z tego względu należy stosować obronę „ręczną”, czyli samemu odpowiednio się ustawiać. Oto szczegółowe wskazówki.

  • Najgorsze, co możesz zrobić w obronie, to nacierać najbliższym zawodnikiem wprost na właściciela piłki. Ten po prostu cię ominie i pobiegnie dalej, a twój błąd pozostawi wyrwę w defensywie
  • Zamiast tego, staraj się kryć ewentualne podania, czyli ustawiać się tam, gdzie za chwilę może zostać posłana piłka. Gdy widzisz zawodnika rywala, który zaraz może otrzymać podanie, przełącz się na piłkarza najbliżej niego i ustaw się na linii podania
  • Kiedy linia podania jest już pokryta, możesz teraz po tej linii zacząć się zbliżać do zawodnika z piłką, by zmusić go do wykonania błędu

Spójrz na poniższy przykład:

fifa_22_obrona_1

Zamiast biec wprost na zawodnika C, zawodnik A powinien najpierw pokryć linię podania do piłkarza B. Dopiero potem może ruszyć na C i zmusić go do wycofania się lub błędu.

Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia, ważne jest nauczenie się zmiany zawodnika poprzez ruch prawym drążkiem, a nie naciśnięcie L1 / LB. Pierwszy sposób pozwala ci precyzyjnie wskazać zawodnika, nad którym chcesz przejąć kontrolę.

L1 / LB też się przydaje, bo zmienia zawodnika na tego najbliżej piłki, ale nie zawsze należy kontrolować zawodnika najbliżej piłki. Dobrym przykładem jest obrona przed dośrodkowaniem ze skrzydła - lepiej zostawić obronę skrzydła sztucznej inteligencji, a przełączyć się na piłkarza w polu karnym, który przechwyci wrzutkę.

Jak odbierać piłkę

Choć domyślnym przyciskiem od odbioru piłki jest kółko / B, profesjonalni gracze korzystają z niego dość rzadko. Zamiast tego, wykorzystują tzw. „dżokeja”, przytrzymując L2 / LT.

fifa_22_obrona_2

W tej pozycji twój zawodnik przyjmuje postawę obronną, zwiększając swoje możliwości defensywne i lepiej przechwytując przelatującą piłkę. Masz też nad nim precyzyjniejszą kontrolę.

  • Najlepsze w dżokeju jest to, że w tej postawie zawodnik automatycznie spróbuje przejąć piłkę, kiedy znajdzie się blisko niej - tak samo, jakbyś nacisnął kółko / B
  • Przejęcie z L2 / LT nigdy nie zakończy się faulem - dlatego pamiętaj, by korzystać z tej techniki szczególnie w polu karnym, gdy bronisz dostępu do bramki. Możesz spokojnie „wchodzić” na właściciela piłki z przytrzymanym L2 / LT bez obawy o rzut karny

Z klasycznego przejęcia za pomocą kółka / B oczywiście też możesz korzystać, ale radzimy to robić tylko, gdy zawodnik przy piłce wyrzuci futbolówkę mocniej przed siebie.

W odzyskiwaniu piłki bardzo przydaje się pressing drugim zawodnikiem, wywoływany przez przytrzymanie R1. Dzięki temu możesz zajść przeciwnika z dwóch stron i wymusić błąd.

Pressing drugim zawodnikiem jest w FIFA 22 bardzo skuteczny, ale niestety tylko przez chwilę - rozpoznasz to po zielonej ikonie nad głową zawodnika, która straci swój kolor już po kilku sekundach.

fifa_22_obrona_3

Warto jeszcze wspomnieć o wślizgu, z którego powinieneś korzystać zdecydowanie najrzadziej - tylko w przypadku, kiedy wiesz, że w żaden inny sposób nie jesteś w stanie dosięgnąć piłki. Pamiętaj, żeby nie wykonywać wślizgu zza pleców zawodnika, bo skończy się to żółtą lub czerwoną kartką.

Kierowanie bramkarzem

Bramkarz to ostatnia linia obrony, która ma niezwykle silnego asa w rękawie - szarżę. Aby ją wywołać, przytrzymaj trójkąt / Y. Sprawi to, że golkiper wyjdzie z bramki i spróbuje przechwycić piłkę.

fifa_22_obrona_4

To doskonały sposób na wygranie sytuacji jeden na jednego, jednak należy dobrze wyczuć moment ruszenia do ataku. Jeżeli zrobisz to zbyt wcześnie, rywal po prostu strzeli obok.

Innym, zdecydowanie bardziej zaawansowanym wariantem przejęcia kontroli nad bramkarzem jest bezpośrednie sterowanie, wywołane poprzez naciśnięcie i wychylanie prawego drążka. Może się to przydać np. wtedy, gdy chcesz przesunąć się nieco bardziej w stronę dalszego słupka, na który słana jest większość piłek w sieciowych trybach FIFA 22.

Następnie: FIFA 22 - atak i strzelanie goli

Spis treści: FIFA 22 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 22 FUT - wszystkie Ikony i ich oceny, jak zdobyć

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Przerwa techniczna w weekend

Niektóre funkcje serwisu zostaną czasowo wyłączone.

Chorus - porady na start: początek gry, jak zacząć

Co robić na początku gry, jak walczyć i zdobywać pieniądze.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami