Facebook zbanował twórcę narzędzia oczyszczającego tablicę

Firma nie toleruje modyfikacji działania serwisu.

Deweloper, który stworzył popularne rozszerzenie przeglądarki internetowej „Unfollow Everything", pozwalające jednym kliknięciem oczyścić tablicę na Facebooku ze wszystkich obserwowanych stron i grup, trwale stracił konta na FB i Instagramie. Ponadto firma zabroniła autorowi tworzenia narzędzi modyfikujących działanie jej produktów.

Louis Barclay, twórca dodatku, tłumaczy na łamach serwisu Slate, że jego narzędzie automatycznie usuwało opcję „Obserwuj", na wszystkich polubionych stronach i grupach, w praktyce całkowicie czyszcząc tzw. „News Feed", czyli tablicę. Użytkownik wciąż mógł odwiedzać ulubione strony, przechodząc bezpośrednio do nich.

Według dewelopera, rozszerzenie mogło być przydatne dla osób cierpiących na uzależnienie od mediów społecznościowych. „Unfollow Everything" zwróciło też uwagę naukowców ze szwajcarskiego Uniwersytetu Neuchâtel, którzy chcieli wykorzystać je w badaniach dot. wpływu social mediów na poziom ogólnego zadowolenia z życia.

List od Facebooka, w którym firma zakazała dystrybucji rozszerzenia i tworzenia kolejnych narzędzi, Barclay otrzymał kilka miesięcy po publikacji dodatku.

Programista przyznaje, że faktycznie mógł naruszyć regulamin FB, zabraniający automatyzacji interakcji użytkownika z serwisem. Mimo wszystko konsultował się z adwokatami i rozważał podjęcie kroków prawnych, ale finalnie postanowił usunąć narzędzie, nie chce ryzykować kosztownego procesu sądowego przeciwko korporacji.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami