iPhone 13 Pro rozebrany na części - mamy wgląd w konstrukcję telefonu

Co kryje wnętrze?

Redakcja serwisu iFixit opublikowała raport, analizujący proces demontażu i możliwości samodzielnej naprawy telefonu iPhone 13. Wewnętrzna konstrukcja urządzenia została zmodyfikowana względem poprzedniej generacji urządzeń.

Pierwszą zmianą, jaką zauważyli serwisanci, jest połączenie digitizera (czujnika dotyku) i wyświetlacza w jeden komponent. Inżynierowie Apple przeprojektowali też silniczek wibracji Taptic Engine. Jest teraz większy i cięższy, ale zmieniono jego kształt, zyskując przestrzeń dla większej baterii.

Sensory podczerwieni skanera Face ID zostały połączone. Pozwoliło to na zmniejszenie o 20 proc. wcięcia w ekranie telefonu. Ponadto, moduł kamery nie jest już, jak w poprzednim modelu, częścią ekranu.

iphone_13_wn__trze_content2
Wszystkie elementy telefonu iPhone 13 Pro (źródło: ifixit.com)

W teorii powinno to ułatwić wymianę elementów, jednak zastosowane przez Apple zabezpieczenia oprogramowania zablokują możliwość korzystania z rozpoznawania twarzy, jeśli urządzenie naprawi nieautoryzowany serwis - zauważył portal WCCFTech.

Slot kart SIM został na stałe przylutowany do płyty głównej telefonu, co powoduje konieczność wymiany całego komponentu w wypadku uszkodzenia gniazda.

Finalnie, serwis iFixit wystawił urządzeniu ocenę 5/10 w kontekście możliwości samodzielnej naprawy. Ocenę oparto na następujących obserwacjach:

  • Łatwa wymiana wyświetlacza i baterii (najbardziej wrażliwych komponentów), stała się priorytetem w konstrukcji nowego iPhone'a.
  • Większość elementów urządzenia jest modularna i łatwa do wymiany.
  • Użycie różnych typów śrubek sprawia, że naprawa jest trudniejsza niż powinna, chociaż Apple nie użyło tym razem kleju.
  • Zastosowane rozwiązania dot. wodoszczelności utrudniają niektóre naprawy, ale poprawiają odporność telefonu na kontakt z cieczami.
  • Wciąż nie ma łatwego sposobu na wymianę tylnej szybki.
  • Blokady systemowe niepotrzebnie komplikują wiele napraw, wymuszają naprawę telefonu tylko w autoryzowanych serwisach i w znaczący sposób zmniejszają funkcjonalność urządzenia, gdy zostanie naprawione bez użycia specjalnych narzędzi kalibracyjnych firmy Apple.

Zapis transmisji iFixit z demontażu smartfona można obejrzeć tutaj.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami