Microsoft ułatwia korzystanie z emulatorów na Xbox Series X/S

Wystarczy przeglądarka.

  • Przeglądarka Microsoft Edge otrzymało aktualizację
  • Zmiany pojawiły się w programie także na Xbox Series X/S
  • Twórcy usprawnili działanie emulatorów

Najnowsza aktualizacja oprogramowania Xbox Series X/S ułatwia korzystanie z dostępnych w sieci emulatorów klasycznych konsol, by - na przykład - uruchomić gry z PlayStation i Nintendo 64.

Wszystko to dzięki łatce dla przeglądarki Microsoft Edge. Deweloperzy programu poprawili między innymi działanie emulatorów bazujących na kodzie Javascript.

Aby z nich korzystać, posiadacze konsol Xbox Series X/S musieli dotychczas włączać odpłatny tryb deweloperski lub korzystać z zewnętrznych aplikacji przez FTP. To znacznie utrudniało dostęp i blokowało jednoczesny dostęp do „normalnych” gier i do Xbox Store.

Jak potwierdza teraz kanał MVG w serwisie YouTube, dzięki aktualizacji wystarczy włączyć Edge i przejść na jedną ze stron, które udostępniają przeglądarkowe emulatory.

Obecnie rozwiązania tego typu znaleźć można dla wielu klasycznych urządzeń: Nintendo 64, PlayStation, Super NES, Sega Genesis/Mega Drive, MS DOS, Amigi i tak dalej.

Problemem pozostaje fakt, że przeglądarka Xbox blokuje dostęp do plików, więc trzeba albo włączyć prywatny serwer, albo znaleźć linki, które zawierają jednocześnie emulator oraz kopię gry - co może być nielegalne.

Podobne rozwiązania było dostępne w przeszłości, lecz teraz wrażenia są znacznie lepsze - Edge otrzymało bowiem szereg innych opcji, jak wsparcie dla kontrolerów oraz sprzętowa akceleracja grafiki przez Javascript.

Reklama

Skocz do komentarzy (14)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (14)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami