Absurdalne ceny kart graficznych w Niemczech - ponad 70 proc. wyższe od sugerowanych

Duże podwyżki przy ograniczonej dostępności.

  • Niemcy zmagają się ze znacznym wzrostem cen kart graficznych
  • Radeon 6600XT kosztuje około 600 euro, choć powinien 380 euro
  • Są też kłopoty z dostępnością

Od kilku miesięcy są problemy na rynku kart graficznyc. Z najnowszego raportu wynika jednak, że szczególnie zła sytuacja jest w Niemczech, gdzie ceny osiągają bardzo wysokie poziomy.

Z danych przedstawionych przez serwis 3D Center wynika, że we wrześniu sprzęty od AMD z serii Radeon 6000 są średnio aż o 74 procent droższe niż sugeruje producent. Podobnie jest w przypadku urządzeń Nvidii z serii GeForce RTX 3000, których wartość jest o 70 proc. wyższa.

Przykładowo obecnie Radeon 660XT w niemieckich sklepach kosztuje około 600 euro, podczas gdy cena sugerowana wynosi 380 euro. Natomiast GeForce RTX 3070 dostępny jest za ponad 900 euro, choć powinien być sprzedawany za 519 euro.

ceny_gpu_niemcy_wykres
Tak zmieniały się ceny GPU od początku roku (źródło: 3D Center)

Nie są to jednak najwyższe ceny w Niemczech. W maju za karty „zielonych” trzeba było zapłacić o 200 procent więcej, a „czerwonych” o 100 procent. Znaczny wzrost miał bezpośredni związek z dostępnością - wówczas GPU było towarem deficytowym.

Z zaprezentowanego wykresu wynika, że latem sytuacja się poprawiła. Wartość urządzeń zaczęła spadać, choć wciąż pozostawała wysoka (za sprzęt trzeba było zapłacić nawet o 60 proc. więcej), a do sklepów trafiało więcej sztuk.

Według dziennikarzy 3D Center, obniżka cen i lepsza dostępność to efekt faktu, że we wspomnianym okresie wakacyjnym malało zapotrzebowanie na karty graficzne. Problemy powróciły jednak we wrześniu - ceny wzrosły, a zmalała liczba dostępnych egzemplarzy.

Pierwotną przyczyną problemów nie tylko w Niemczech, ale i w pozostałych regionach świata są ograniczenia w dostawie półprzewodników. Trudności mogą potrwać nawet do 2023 roku.

Reklama

Skocz do komentarzy (9)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (9)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami